K čemu slouží sekce a jak s nimi pracovat

LO.png Sekce umožňují logicky členit textové dokumenty, aplikovat na jejich části specifická pravidla a zejména je zamykat či je skrývat na základě určených podmínek.  

Co je sekce

Obsah textového dokumentu (text, obrázky a další objekty) se skládá z různých logických prvků. Tím nejmenším je znak, dále je to například odstavec, rámec nebo stránka. Na ně lze aplikovat styly a nastavovat jim různé parametry. Někdy to ale nestačí, protože je potřeba pracovat s delšími úseky. A právě tady se uplatní sekce.

Sekce je zkrátka určitá část dokumentu, které lze nastavit některé parametry – konkrétně jde o sloupce a pozadí. Sekci lze odsadit (na začátku i na konci) od okolního obsahu. Poznámky a vysvětlivky mohou mít v rámci sekce vlastní formát a číslování, lze je také shromáždit na konci sekce.

Zajímavými vlastnostmi sekcí je možnost chránit je proti změnám (zamykat), skrývat za definovaných podmínek, upravovat je v dokumentu otevřeném jen pro čtení nebo do nich vkládat obsah jiných dokumentů.

Práce se sekcemi

Vložení sekce

Sekci lze vložit buď prázdnou, nebo v ni přetvořit část dokumentu. Záleží na tom, zda se sekce vkládá bez vybraného textu, nebo s připraveným výběrem. Vlastní vložení se provede funkcí Sekce... z nabídky Vložit. Lze si samozřejmě nadefinovat klávesovou zkratku nebo si zobrazit nástrojový panel (lištu) Vložit.

Dialog pro vložení nové sekce Dialog pro vložení nové sekce


Otevře se dialog, v němž lze nastavit parametry vkládané sekce. Pokud budete vkládat sekci přes tlačítko na panelu, můžete místo přímého stisku tlačítka rozbalit nabídku, ze které lze vybrat počet sloupců vkládané sekce. Pak už se dialog neotevírá, sekce se přímo vytvoří se zvoleným počtem sloupců a s výchozími parametry.

Vlastnosti sekce

Dialog s vlastnostmi sekce se otevírá jednak při vkládání nové sekce, ale lze ho (pomocí Formát → Sekce...) otevřít i později k úpravě existující sekce. Dialog k úpravě vypadá mírně jinak, viz dále. V dialogu je pět karet a při vkládání nové sekce není potřeba na žádné z nich nic měnit – sekce se tak vytvoří s výchozími parametry.

Na první kartě (Sekce) lze sekci pojmenovat pro snazší orientaci. Dále je tu zaškrtávátko Odkaz. Pokud se zaškrtne, nabídne možnost vložení jiného dokumentu. Vložení funguje tak, že se vytvoří propojení na onen dokument (který lze vybrat na disku nebo je možné přímo do pole Jméno souboru vložit jeho URL) a při každém otevření aktuálního dokumentu se nabídne aktualizace obsahu přes propojení.

Vložení dokumentu přes odkaz Vložení dokumentu přes odkaz

Důležité upozornění: Pokud využijete vložení odkazu, přijdete o možnost použít operaci Zpět, a to jak pro toto vložení, tak pro všechny operace provedené dříve. Proto raději nejdřív dokument uložte, aby existovala možnost návratu (nebo ještě lépe provádějte vložení na kopii dokumentu). Také pokud bude sekce při vkládání odkazu již něco obsahovat, bude tento obsah přepsán, před čímž ale program varuje.

Lze vložit nejen obsah celého dokumentu, ale třeba i jen jednu jeho sekci. Pokud zaškrtnete políčko DDE, můžete místo odkazu na soubor použít příkaz pro DDE (Dynamic Data Exchange). Tak lze odkazovat například na určitou buňku v tabulce nebo získat jiná data z nějaké aplikace, která to podporuje. Podrobnější popis DDE bohužel přesahuje rámec tohoto článku.

Sekce v dokumentu (s obsahem z jiného dokumentu) Sekce v dokumentu (s obsahem z jiného dokumentu)


Ochrana proti zápisu
umožňuje chránit sekci proti nechtěným změnám. Lze také nastavit heslo (o nejméně pěti znacích), jehož zadání bude nutné pro následné zrušení ochrany. Můžete to využít například v situaci, kdy někomu posíláte dokument k úpravám, ale nechcete, aby mohl měnit některé části textu.

Zaškrtávátkem Skrýt můžete sekci schovat. Pokud nezadáte do pole S podmínkou žádnou podmínku, sekce bude skryta za všech okolností. Podmínky pro skrytí se nejčastěji váží na datová pole při posílání hromadné korespondence – lze tak například zobrazovat různým kategoriím zákazníků různé texty. Podmínka musí být logická hodnota, tedy buď výraz nebo proměnná.

Na kartě Sloupce se nastavuje, jaký počet sloupců bude sekce mít a jak přesně budou vypadat. Podrobný popis práce se sloupci najdete v samostatném článku. Karta Odsazení obsahuje pouze dva parametry, a to Před sekcíPo sekci. Tam si můžete nastavit vzdálenost od ostatního obsahu, podobně jako třeba u odstavců.

Nastavení odsazení sekce Nastavení odsazení sekce


Na kartě
Pozadí si lze zvolit pozadí sekce – na výběr jsou jen barvy a obrázky (ze souborů). Obrázky lze vložit přímo nebo jako propojení (tj. s možností automatické aktualizace). Obrázek může být zarovnán na střed či k hranám nebo rohům (Umístění), roztažen na celou plochu (Oblast) nebo po celé ploše sekce opakován (Dlaždice).

Poslední kartou jsou Poznámky pod čarou/vysvětlivky. Poznámky i vysvětlivky (každé samostatně nastavitelné) lze umístit na konci sekce, restartovat jejich číslování (s možností definovat počáteční hodnotu) a nastavit jim vlastní formát. Bez restartování číslování není možné vlastní formát nastavit.

Poznámky a vysvětlivky v sekci Poznámky a vysvětlivky v sekci

Tady bohužel vládne trochu zmatek v pojmenování. Nenechte se prosím rozptylovat tím, že jednou se stejná funkce (u poznámek/vysvětlivek) jmenuje „Shromáždit na konci textu“ a podruhé „Shromáždit na konci sekce“, resp. „Vlastní formát“ a „Uživatelský formát“. Jde vždy o stejné věci.

Pokud budete upravovat již vloženou sekci, zobrazí se v dialogu pouze první karta a k dalším se dostanete tlačítkem Volby. Možná má nějakou logiku, že to tvůrci balíků vyřešili takto a nenechali zobrazit hned všech pět karet.

Odstranění sekce

Sekci lze odstranit tak, že zvolíte nastavení vlastností (Formát → Sekce...; není nutné se nacházet v dané sekci, tu lze vybrat následně) a tam stisknete tlačítko Odstranit. Tím se odstraní sekce jako taková, ale nikoli její obsah. Ten se stane součástí dokumentu jako takového, případně nadřazené sekce (viz dále). Pokud byl se sekcí propojen cizí dokument, propojení pochopitelně zanikne a obsah už nebude aktualizován. Sekce též zanikne, je-li odstraněn veškerý obsah, který v ní byl.

Hierarchie sekcí

Jedna sekce může obsahovat další sekce, lze tedy tvořit stromovou hierarchii. Při vytvoření podsekce tato nedědí parametry od rodičovské sekce. Nastavíte-li pozadí nadřazené sekci, podsekce ho sice nepřevezme, ale pokud bude mít nastaveno „bez výplně“, barva nadřazené sekce převáží. Zamčení nadřazené sekce zamkne i její podsekce, totéž se týká i skrývání.

Ukázka hierarchie sekcí (v dialogu pro úpravu vlastností sekce) Ukázka hierarchie sekcí (v dialogu pro úpravu vlastností sekce)

Shrnutí

Sekce výborně poslouží v situacích, kdy má mít určitá část dokumentu některé vlastnosti specifické, a zejména pokud je potřeba takovou část ochránit proti změnám nebo ovlivňovat, kdy se má zobrazovat. Se sekcí lze propojit jiný dokument (či sekci dokumentu) nebo navázat jiná data prostřednictvím DDE; obsah se může při otevírání automaticky aktualizovat. Sekce mohou tvořit hierarchii, u které podsekce nedědí parametry nadřazených sekcí, ale má na ně vliv zamykání a skrývání.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar kamowski
Odpovědět
K čemu slouží sekce a jak s nimi pracovat
26. 06. 2014, 21:09:15
užitočné, ďakujem za info
user avatar Petr Pravda
Odpovědět
K čemu slouží sekce a jak s nimi pracovat
27. 06. 2014, 09:16:06
Dobrý článek, mohl by obsahovat příklad, jak použít sekce v dimplomových a seminárních pracích tak, aby titulní stránka neobsahovala mraky ENTERů, aby nenásledoval ručně sestavený obsah a ručně číslované stránky.
user avatar blazej
Odpovědět
K čemu slouží sekce a jak s nimi pracovat - dotaz
3. 01. 2015, 21:13:42
dobry den,
clanek skvely..
chtel by jsem se zeptat:
kdyz do writeru v LO vlozim za sebe dve sekce jak mezi ne muzem dodatecne vlozit text?
dekuji za odpoved
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:K čemu slouží sekce a jak s nimi pracovat - dotaz
3. 01. 2015, 21:35:53
Dobrý den,
možná existuje nějaké čistší řešení, ale asi nejrychlejší je umístit kurzor do horní sekce, vložit novou sekci (Vložit -> Sekce...) a tu hned následně odstranit (Formát -> Sekce..., stisknout Odstranit a pak OK). Mezi původními sekcemi zůstane prázdný řádek, do kterého už lze psát text.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:K čemu slouží sekce a jak s nimi pracovat - dotaz
4. 01. 2015, 02:06:03
Taky neznám jiný způsbo, než o kterém píše pan Jelínek. Chtěl bych se vás ale zeptat, ty dvě sekce jsou samostatné nebo hierarchicky svázány? Nevím, jestli to na to má vliv, ale pro jistotu se ptám.
user avatar blazej
Odpovědět
Re:Re:K čemu slouží sekce a jak s nimi pracovat - dotaz
4. 01. 2015, 16:38:21
...ty sekce jsou samostatne stojici.
... a dekuji mockrat za radu.

blazej

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz