Použití bočního panelu v Math

dokumentace.png V posledních verzích LibreOffice Math se objevil boční panel nazvaný Ukotvené prvky. Podívejme se, proč byl vůbec do modulu přidán a jaké jsou jeho funkce a možnosti.  

Proč panel

Jak už název napovídá, ukotvitelný panel Ukotvené prvky je jakousi alternativou k dialogovému oknu Prvky. Oboje se spouští z nabídky Zobrazit. Lze říci, že tento panel je poněkud přehlednější a snadněji se s ním pracuje, navíc díky tomu, že jde o panel, je v něm daleko více místa, takže i při zachované přehlednosti obsahuje je v něm daleko více znaků.

Připomeňme, že Math pracuje s určitou syntaxí, kterou je dobré alespoň v základu se naučit, a že podobné nástroje představují pomocníka – pokud neznáte nějaký příkaz, můžete si pomoci prostřednictvím těchto panelů či oken. Pohled na panel se neaktualizuje podle výběru v okně Prvky a naopak – čehož můžete využít a nechat zobrazené oba prvky s různými skupinami – což se ve specifických případech může hodit. Vždy však mějte na paměti, že v okně Prvky je daleko méně příkazů než v panelu; například tam vůbec není pořešena barva písma. Zatímco s pomocí panelu máte možnost obarvit určitou část vzorce (případně vzorec celý) jakoukoliv z podporovaných barev, v okně Prvky nenajdete ani příkaz pro zbarvení písma.

Porovnání panelu a okna Prvky se stejnou otevřenou skupinou Porovnání panelu a okna Prvky se stejnou otevřenou skupinou

Pokud vás zajímá kompletní seznam podporovaných příkazů, vyhledejte je v nápovědě po zadání řetězce „referenční tabulka vzorců“. Stránka, kterou takto najdete, obsahuje seznam skupin vzorců, identický s tím, jaký je v panelu či v okně Prvky. Klepnutím na jednotlivé odkazy se pak dostanete do seznamu veškerých podporovaných příkazů, i těch, které nejsou ani v okně Prvky ani v panelu.

Výbornou inspirací pro vás může být seznam příkladů, který je v nápovědě. Odkaz na stránku Příklady pro aplikaci LibreOffice Math najdete na domovské stránce nápovědy pro Math.

Domovská stránka nápovědy modulu Math Domovská stránka nápovědy modulu Math

Jak pracovat

Popravdě nejlepší je se dané znaky, příkazy naučit zpaměti a pak je již jen vypisovat do editačního okna. Tento postup je daleko jednodušší než neustálé hledání syntaxe příkazu nebo znaku. Pro běžnou práci si vystačíte se znaky jako exponenty, zvětšující se závorky, symboly ×,· apod. Slušným pomocníkem pro vás může být nápověda, v níž jsou uvedeny i příklady použití.

Jak v okně Prvky, tak v panelu Ukotvené prvky jsou symboly, resp. příkazy rozčleněny do skupin. Při výběru určitého znaku nebo příkazu je třeba proto nejprve zvolit vhodnou skupinu. Skupin je celkem devět, v panelu jich najdete deset, protože je v něm ještě jedna skupina pro ukázkové příklady vzorců.

Pamatujte:

Před započetím práce v modulu Math se přesvědčte, že je otevřeno editační okno pro psaní vzorců. Pokud není, vytáhnete ho tažením za úchyt v dolní části okna.

Pokud vložíte do editačního okna nějaký příkaz z panelu nebo z okna Prvky, vloží se většinou i příslušná značka – <?>. Tato značka představuje zástupný znak, který je třeba přepsat na určitý, vámi vybraný symbol. Na další značku se přesunete stisknutím klávesy F4, na předchozí Shift + F4.

V nových verzích LibreOffice se po vložení levé závorky automaticky napíše i pravá. Platí to ale jen tehdy, pokud se nejedná o závorku vnořenou – tedy v daném výrazu už není žádná závorka před ní (hierarchicky „výše“). Může to být matoucí, ale pokud si zvyknete, docela vám to pomůže.

Další možnosti

Pokud potřebujete vložit nějaký znak nebo příkaz, nemusí být použití panelu nebo okna Prvky jediným řešením. Jsou ještě dvě další metody:

  1. Využít můžete kontextovou nabídku. Klepněte do editačního pole pravým tlačítkem a zobrazí se seznam dostupných příkazů. Pro začátečníky bývá toto řešení ovšem značně nepohodlné. Příkazy v nabídce jsou totiž v podobě „a příkaz b“ a graficky tak na první pohled nevidíte, co daný příkaz znamená. Kontextovou nabídku lze využít spíše jen jako tahák pro pokročilejší. Nabídka je rozdělena do stejných skupin, jako je tomu v okně Prvky nebo v panelu, jen pořadí je lehce jiné a obsah podnabídek odpovídá panelu Ukotvené prvky.

  2. Další možností je vkládání symbolů přes okno Symboly. Pokud neznáte syntaxi nějakého symbolu – třeba písmene řecké abecedy –, pak se vám toto okno bude náramně hodit. Spustíte ho z nabídky Nástroje | Katalog. Zde si jednak vybíráte sadu symbolů – k dispozici máte řečtinu, řečtinu v italice a symboly, jednak máte možnost si vybraný symbol pozměnit – změnit jeho syntaxi. Můžete pro určitou syntaxi použít jiný symbol. A stejně tak můžete přidávat symboly nové.

Katalog symbolů pro rychlé vkládání znaků Katalog symbolů pro rychlé vkládání znaků

Úprava syntaxe symbolů v Math Úprava syntaxe symbolů v Math

Nedoporučujeme měnit syntaxi symbolů v katalogu, pokud se chystáte soubory z Math ukládat pro použití na jiném počítači. Vaše nastavení se ukládá pouze do uživatelského adresáře, nikoliv do souboru. Mohlo by se tak stát, že by dané znaky byly nečitelné.

Autor používá LibreOffice 4.4

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Použití bočního panelu v Math
25. 03. 2015, 12:16:11
Pokud by čtenáře zajímalo, jak pracovat s Katalogem symbolů, lze odkázat na starší článek Julia Pastierika: http://www.openoffice.cz/navody/vlastne-znaky-vo-vzorcoch.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz