Práce s rastry v Draw (II.)

draw.png V tomto článku zakončíme přehled možností při práci s rastry v modulu Draw. Nejprve se podíváme na porovnání rastrů s metaobrázky a poté na převod rastrových obrázků do vektorové podoby.  

Metaobrázky vs. rastry

Jak z předchozích dílů seriálu víte, lze v Draw použít dva typy obrázků – vektorový a rastrový. Vektorový vznikne tehdy, pokud jej vytvoříte pomocí vektorových nástrojů, které máte k dispozici na panelu Kresba. Rastrový obrázek představuje typicky nějakou fotografii, kterou do stránky vložíte. Platí ovšem, že lze v Draw importovat jak rastrové, tak vektorové obrázky.

Každý z těchto typů grafiky má své přednosti a vlastnosti. Rastrový obrázek můžete upravovat jako fotografii, takže lze na ně uplatnit rastrové efekty – viz předchozí díl seriálu. Vektorové obrázky nejsou závislé na rozlišení, uchovávají si svou kvalitu, ale nelze je editovat na úrovni jednotlivých barevných bodů. Proto na ně nelze uplatnit rastrové efekty.

Určitým kompromisem tak jsou metaobrázky , kterým se v Draw říká metasoubor. Takový obrázek představuje určitý kompromis mezi čistě rastrovým a čistě vektorovým obrázkem.

Nakreslete si do stránky nějaký vektorový obrázek; použit je jeden z tzv. symbolů. Vybarvěte ho barevným přechodem, co možná nejstrakatějším. Vytvořte si dvě kopie tohoto objektu. Z kontextové nabídky nebo z nabídky Změnit zadejte Převést | Na rastrPřevést | Na metasoubor kopie převeďte jednu na rastr, druhou na metasoubor. Můžete si všimnout, jak se tyto obrázky změnily.

Porovnání vektorového obrázku, rastrového obrázku a metasouboru Porovnání vektorového obrázku, rastrového obrázku a metasouboru

V případě rastrového obrázku je změna celkem výrazná. Obrázek viditelně ztratil svou kvalitu. Částečně je to vina programu, částečně typem obrázku. Okraje jsou rozpité, pixelovité, totéž i vnitřek obrázku, zvláště na barevných přechodech. Umístíte-li takový obrázek nad nějaký podklad, vidíte, že u obou se zachovává průhlednost – místa, která byla průhledná u vektorového obrázku, jsou průhledná i u rastrového a metasouboru.

(To platí pro LibreOffice, v případě OpenOffice by původně průhledná místa byla u rastrového obrázku překryta bílou barvou; odstranit je můžete pomocí Kapátka.) Kvalita obrázku metasouboru zůstává zachována.

Jaké efekty lze na tyto obrázky použít? V případě rastrového obrázku můžete použít všechny dostupné rastrové efekty, popsané v předchozím dílu. Obrázek můžete přebarvit, můžete na něj použít rastrové efekty, můžete pracovat s průhledností.

Metasoubor má omezenější možnosti rastrové editace. Obrázek opět můžete přebarvovat – převádět do různých režimů, ale i přebarvovat na úrovni barevných kanálů, upravovat jas, kontrast, gammu. Obrázek můžete oříznout a přidat mu stín. Ale fotografické efekty na něj aplikovat nelze.

Přebarvení metasouboru Přebarvení metasouboru

V jakých případech tedy použijete metasoubor? Tehdy, pokud chcete obrázek přebarvovat, ale nechcete ztratit jeho kvalitu. Pokud jste obrázek již převedli na rastr, cesty zpět není. Metasoubor můžete zpět převést na vektorový objekt, ale rastr tak, aby měl původní kvalitu, nikoliv. Přesto existuje způsob, jak převést rastrový obrázek na vektorový – vektorizací neboli trasováním.

Trasování v Draw

Převod rastrového obrázku na vektor je velmi náročný proces. Je třeba si uvědomit, že z podstaty může mít každý pixel rastrového obrázku zcela jiné hodnoty než sousední. Vektorizace znamená, že se barevné oblasti stejné barvy „uzavřou“ do jednoho objektu. Proto je vektorizace opět deformační, degradující původní rastrový obrázek. Vektorizací zrastrovaného obrázku tak nedostaneme původně kvalitní obrázek – prakticky nikdy.

Převod rastrového obrázku na vektorový provedete z nabídky Převést | Na mnohoúhelník. Otevře se okno Převést na mnohoúhelník, ve kterém určíte parametry převodu. Většinou se asi budete snažit získat obrázek co nejvěrněji podobný původnímu rastrovému vzoru. V takovém případě zvětšete Počet barev na maximum, kterým je 32. Tlačítkem Náhled si můžete v náhledovém okně zobrazit předpokládaný výsledek trasování.

Výsledek vektorizace Výsledek vektorizace

Ve speciálních případech, například simulaci některých efektů, můžete chtít použít méně barev. Nejmenší počet je však 8.

Rovněž můžete chtít dostat výsledek, který nebude tak podrobný. K tomuto účelu využijete pole Redukce bodů. Do něj zadejte velikost oblastí v pixelech, které budou při trasování vynechány, odstraněny. Tím tedy záměrně zjednodušíte výsledný obrázek, nebude tak detailní. Použít můžete hodnoty 0 až 32. Možný výsledek je na obrázku níže.

Zjednodušení vektorizovaného obrázku s dírami Zjednodušení vektorizovaného obrázku s dírami

Vidíte, že se v obrázku vytvořily „díry“. K jejich zacelení zatrhněte pole Zaplnit mezery. Tím se zpřístupní číselné pole Velikost dlaždice, které určuje velikost výplně, jíž se ona „díra“ překryje. Volit můžete až do hodnoty 128 pixelů.

Zaplněné díry vzniklé redukcí bodů Zaplněné díry vzniklé redukcí bodů

Autor používá LibreOffice 5.0.4

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar JirkaZ
Odpovědět
Práce s rastry v Draw (II.)
3. 02. 2016, 14:19:21
Díky za článek, přestože popisuje většinou to, co už znám. Obecně ale je o Draw, což je dobře, protože tato část OO/LO je neprávem opomíjena.

Draw používám na různé dokumentace apod., protože umožňuje velmi jednoduše kombinovat text, vektory a bitmapy a především v něm lze jednoznačně, "nezáludně" a přesně umisťovat a kombinovat objekty. Obecně se mi s ním v této oblasti pracuje lépe než s Writerem.

Často citovaný Inkscape mi jako vektorový editor nějak vůbec nesednul. Je ale pravda, že pokud člověk občas chce opravdu kvalitní vektorizaci bitmapy (hlavně s mnohem širšími možnostmi nastavení, než jsou v Draw), tak Inkscape funguje pěkně...
user avatar Radim Z.
Odpovědět
Průhlednost rastru v AOO
6. 02. 2016, 16:49:33
Apache OpenOffice u 4. verze rovněž převádí prázdná místa ve vektorové grafice na "průhledné" pixely rastru (PNG).

Je to dobrá vlastnost, jen mi vadí, že nelze nastavit (nebo o tom aspoň nevím), jaké chci mít výsledné rozlišení, takže ve výchozím nastavení je to myslím 96 dpi, což je na výsledku vidět.

Obcházím to buď exportem výběru do PNG, nebo tak, že převedu grafiku na metasoubor, x-krát ji zvětším, převedu na rastr a zmenším zpět).
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Průhlednost rastru v AOO
7. 02. 2016, 01:44:02
Díky za doplnění, máte pravdu, nová verze OO si s tím už umí poradit.
Ten exportní dialog, který se zobrazuje v LO, se myslím v OO skutečně neukazuje, tam, parametry exportu nelze nastavit.
user avatar Radim Z.
Odpovědět
Re:Re:Průhlednost rastru v AOO
20. 02. 2016, 10:14:02
Reaguji se zpožděním, ale v AOO4 parametry exportu lze nastavit rovněž.

Myslel jsem to tak, že když dám "převést na rastr", tak to automaticky nastaví 96 dpi. Zde mi chybí prostě možnost se rozhodnout, jaký rastr chci mít, třeba pro tisk bych potřeboval aspoň 300 dpi.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Průhlednost rastru v AOO
20. 02. 2016, 14:52:13
Ale to jsem přesně myslel. Nastavení parametrů exportu. Pokud vím, tak v OO lze jen s doplňkem.
user avatar Radim Z.
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Průhlednost rastru v AOO
20. 02. 2016, 15:25:15
Mám LO 5.0.4 a AOO 4.1.2. V obou případech funguje převod i export úplně stejně, žádné doplňky nejsou potřeba. Doplněk bych ocenil na ten převod do rastru, ale nevím, jestli nějaký je, nenašel jsem.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Průhlednost rastru v AOO
20. 02. 2016, 16:16:41
Aha tak to asi od verze 4.0 přidali.
Jde vám o samotnou konverzi na rastr přímo v kresbě. Potvrzuji, chtělo by to nějakou funkcionalitu navíc.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz