Správce šablon v LibreOffice

LO.png Správce šablon je šikovný pomocník, který umožňuje rychlejší výběr požadované šablony, rychlejší orientaci v šablonách i lepší správu šablon. Podívejme se na něj důkladněji.  

Správce šablon v LibreOffice je od verze 4 zcela přepracovaný. Liší se tak od správce šablon, který se dosud používá v OpenOffice.

Správce šablon můžeme spustit třemi způsoby:

  • Z nabídky Soubor | Šablony | Spravovat.
  • Ze startovacího okna, v němž klikneme na tlačítko Šablony. Pokud je spuštěn nějaký modul (Writer, Draw, …), nelze startovací okno spustit.
  • Pomocí ikony rychlého spuštění – po klepnutí pravým tlačítkem myši vybereme položku nabídky Ze šablony...

Jak určit cestu k šablonám

Po výběru jedné z možností se otevře dialogové okno správce šablon. Jeho největší část tvoří pohled na jednotlivé složky či volně umístěné soubory. Ty se ovšem nevzaly jen tak náhodou. Standardně správce šablon sleduje dvě složky se šablonami:

  • Jednak je to systémová složka šablon, umístěná v adresáři (ve Windows) C:\Program Files/libreoffice4.3/share/template, v Linuxu je cesta obdobná (v adresáři /usr/share).
  • Dále je to osobní složka se šablonami, umístěná v uživatelském profilu uživatele – ve složce C:\Users\username\Data aplikací\/libreoffice/4/user/template (ve Windows), resp. /home/username/.config/libreoffice/4/user/template.
  • Dále je to osobní složka se šablonami, umístěná v uživatelském profilu uživatele – ve složce C:\Users\username\Data aplikací\/libreoffice/4/user/template (ve Windows), resp. /home/username/.config/libreoffice/4/user/template.

Nastavení cest k šablonám v nastavení LibreOffice Nastavení cest k šablonám v nastavení LibreOffice

Všechny šablony umístěné v těchto adresářích se objeví ve správci šablon. Lze ovšem přidávat i další složky, pokud chcete. Otevřte okno Nástroje | Možnosti a v něm v sekci LibreOffice najdete položku Cesty. V okně Cesty používané aplikací LibreOffice najděte položku Šablony a poklepejte na ni. V dalším otevřeném okně pak můžete přidávat či odebírat sledované adresáře se šablonami.

Po restartu LibreOffice se pak ve správci šablon načtou šablony i z přidaných adresářů. Rychlý návrat do původní podoby – tedy určení výchozí cesty pro danou položku v okně  Cesty používané aplikací LibreOffice – se dostanete tak, že klepnete na tlačítko Výchozí. Neplatí globálně, jen pro danou položku, například tedy Šablony.

Přidávat sledované složky se šablonami ale můžete i jinak. Tento způsob využijete zvláště tehdy, pokud se šablony nacházejí na externím úložišti. V okně správce šablon stiskněte tlačítko Úložiště a z nabídky vyberte Nové úložiště. V otevřeném okně si pak vyberte typ úložiště (třeba FTP) a zadejte identifikační údaje pro daný typ úložiště.

Šablony mohou být umístěny i mimo vlastní počítač Šablony mohou být umístěny i mimo vlastní počítač

Správce šablon coby správce souborů

I ve správci šablon lze složky přidávat či odstraňovat. Jednoduše otevřete nějaký adresář (nebo zůstaňte na výchozím umístění), klepněte mimo adresář a stiskněte tlačítko Nová složka. Zadejte poté název složky a fyzicky se v daném umístění skutečně složka vytvořila. Podobně pokud vyberete nějakou složku, můžete ji stiskem tlačítka Smazat odstranit.

Pozor! Odstranění složky touto metodou je nenávratné, složka se neodstraňuje dokonce ani do koše!

A ještě jedna možnost: Šablony lze do vybraného (tedy otevřeného) adresáře ve správci šablon importovat. Jednoduše stiskněte tlačítko Importovat a vyberte si šablonu, kterou si přejete do daného adresáře zkopírovat. Musí to být soubor typu šablona, běžné soubory se v dialogu nezobrazí.

Jak vybrat správnou šablonu

Je několik způsobů, jak se rychle dostat k požadované šabloně. Šablony se třídí podle typu (šablony pro Writer, Calc, …) a lze je vyhledávat i podle názvu. Pokud se rozhodnete vyhledat šablonu podle názvu, použijte k tomu funkci vyhledávání – v panelu tlačítek stiskněte tlačítko Hledat.

Zobrazí se textový řádek, do nějž můžete napsat název šablony nebo část názvu. Odpovídající šablony se rychle najdou, nicméně pouze toho typu, jenž odpovídá příslušné aktivované záložce v horní části okna. Velice rychle se tak například můžete dostat ke všem šablonám „calcového“ typu, tedy s příponou .ots.

Co lze se šablonami dělat

Jakmile máte šablonu vybranou, můžete s ní provádět různé operace; pomocí tlačítek v tlačítkové liště. Konkrétně jde o tyto:

Možnosti operací se šablonami zpřístupňuje tlačítkový panel Možnosti operací se šablonami zpřístupňuje tlačítkový panel

  • Otevřít... otevře vybranou šablonu jako nový soubor.
  • Upravit... otevře šablonu v režimu úprav, takže ji lze upravenou zpět uložit do původního úložiště.
  • Vlastnosti... zobrazí metadata o šabloně.

Zobrazení vlastností vybrané šablony Zobrazení vlastností vybrané šablony

  • Nastavit jako výchozí... vybraná šablona bude nastavena jako výchozí a při otevření příslušného programového modulu bude použita.
  • Přesunout do složky... vybraná šablona bude přesunuta do složky, kterou vyberete po stisknutí tohoto tlačítka.
  • Exportovat... šablonu lze i exportovat do libovolného umístění na disku.
  • Smazat... smaže vybranou šablonu, pozor, nenávratně.

Jak obnovit výchozí šablonu

Pokud jste nějakou šablonu (daného typu) nastavili jako výchozí, možná budete potřebovat vrátit zpět výchozí. Pokud ano, lze to provést velmi jednoduše právě pomocí správce šablon.

Abyste obnovili výchozí šablonu, klepněte v tlačítkové liště správce šablon na ikonu ozubeného kola – Nabídka akcí. Z nabídky vyberte možnost Obnovit výchozí šablonu. Dále vyberte typ šablony, který chcete obnovit – zda pro textový, tabulkový či jiný dokument. Postupně tak můžete obnovit všechny výchozí šablony.

Obnovení výchozí šablony Obnovení výchozí šablony

A dál...

Pomocí tlačítka Nabídka akcí lze provádět ještě dvě další operace. Jednak můžete obnovit výchozí seřazení šablon podle jména – pokud by se z jakéhokoliv důvodu rozbilo. Užitečnou funkcí je Obnovit. Pokud provedete nějaké změny ve sledovaných složkách – například přidáte adresář – prostřednictvím nějakého souborového správce, pak je třeba obnovit správce šablon, aby o této změněn „věděl“.

Poslední funkcí, kterou správce šablon nabízí, je přímý odkaz na repozitář šablon, které pro vás připravila komunita. Stisknutím tlačítka Získejte více šablon pro LibreOffice otevřete webovou stránku http://templates.libreoffice.org. Na ní si lze vybrat, zda požadujete najít nějaký plugin (extension) nebo skutečně šablonu (template). Jelikož hledáte šablony, vyberte položku Templates. Můžete si pak nechat zobrazit všechny šablony anebo využít příslušných filtrů.

Autor používá LibreOffice 4.3.3.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz