Základy v OpenOffice.org Writer 2.0

writer.png Kancelářský balík OpenOffice.org 2.0 už znáte z minulých návodů. Nejčastěji používanou součástí je pro mnoho uživatelů textový editor, který se jmenuje Writer. Je zcela a plně srovnatelný s editorem Microsoft Word. Jenže za Writer nemusíte platit ani korunu!  

Plocha, základy ovládání

Po spuštění z nabídky Start se zobrazí okno „s papírem", tedy plochou, na kterou se píše. V horní části je hlavní nabídka a pod ní jsou dvě lišty s různými ikonami. Ty se během práce mohou měnit, podle toho, s čím zrovna pracujete. Horní lišta obsahuje obecná tlačítka pro otevření dokumentu, jeho uložení a tisk; význam jednotlivých ikon si budeme postupně přibližovat. Ikony jsou vlastně jenom jakousi zkratkou příkazů - každý takový příkaz naleznete v hlavní nabídce, ikona vám jenom ulehčí práci, nemusíte do menu vůbec „chodit". Druhá lišta obsahuje příkazy pro základní formátování textu, na ni se podíváme podrobně - je ostatně velmi podobná například té, kterou naleznete ve Wordu.

Plocha WriteruPlocha Writeru

Založení nového dokumentu

Nový dokument se otevře při spuštění programu a můžete jej kdykoliv založit v nabídce Soubor. Pod položkou Nový se ovšem skrývá více typů dokumentů - kancelářský balík je komplexní, proto můžete založit i tabulku programu Calc nebo třeba prezentaci. Pro nový dokument tedy vyberte Textový dokument.

Pokud už máte otevřený textový dokument a chcete založit nový, prázdný, nemusíte otevírat nabídku Soubor | Nový, ale stačí stisknout klávesovou zkratku Ctrl-n. Je to totéž - založí se stejný typ dokumentu, jako je ten, který už je právě otevřený.

Ikony a jejich význam

Máme tedy nový dokument a můžeme začít psát. Pro jednoduchou práci nám postačí tlačítka a prvky, které se nacházejí na zmíněné liště. Horní lišta je důležitá pro práci s dokumentem - můžete založit nový, stávající uložit, vytisknout nebo uložit jako PDF dokument.

Lišta nástrojůLišta nástrojů

První ikona založí nový textový dokument, pokud kliknete na malou šipečku, máte na výběr typ dokumentu, stejně jako v nabídce Soubor | Nový. Druhá ikona vám umožní otevřít existující dokument. To může být například dokument .doc z MS Wordu, .xls z MS Excelu, ale samozřejmě také dokumenty OpenOffice.org - kupříkladu .sxw nebo .odt a mnohé další. Editor umí pracovat také se soubory HTML, které se používají na internetu.

Třetí ikona slouží pro uložení dokumentu. Můžete si vybrat z mnoha typů, ale nejdůležitější je .doc (MS Word) a .odt (formát OpenOffice.org). Pokud potřebujete poslat dokument kolegovi, který má pouze MS Word, zvolte Microsoft Word 97/2000/XP. Pokud jste dokument uložili a zadali jeho jméno, další stisk tlačítka váš soubor uloží automaticky, už nemusíte měnit jeho typ.

Uložit jakoUložit jako

Další ikona, jež nás zajímá, je v pořadí šestá a má tvar známého loga, které reprezentuje PDF dokumenty. Jedním stiskem tlačítka převedete svůj dokument do univerzálního formátu PDF.

Další ikona vyvolá okno, z něhož můžete svůj dokument vytisknout. Můžete samozřejmě zvolit rozsah stran, počet kopií či kvalitu tisku.

PDF formát je ideální forma pro uložení informací, které lze jenom tisknout. Distribuují se tak obvykle nabídky, letáky, ceníky, elektronické časopisy či podobné informace, u nichž je nežádoucí, aby je čtenář modifikoval. Prohlížet a tisknout je ovšem může každý uživatel, který si nainstaluje prohlížeč PDF souborů, což je obvykle Adobe Reader.

Základní formátování textu

Druhá lišta už obsahuje tlačítka, kterými můžeme ovlivnit vzhled textu. V první řadě se jedná o typ zvoleného písma a jeho velikost. Dále můžeme měnit řez písma, tzn. jestli bude písmo tučné či kurzivou. Písmo je možné i podtrhnout, to se ovšem dělá pouze ve specifických případech, rozhodně je to špatný způsob, jak vytvořit nadpis. Formátování textu, zejména pomocí stylů, se ve větší míře věnujeme v jiných článcích.

Nástrojová lišta FormátováníNástrojová lišta Formátování

_MA_LE_JNP_TEXT
(Jako ve škole) Průměr: 2.62 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar Jogin
Odpovědět
Základy v OpenOffice.org Writer 2.0
9. 10. 2008, 07:18:28
Prosím o odpověď na dotaz:
1. Po každém otevření OpenOffice Draw je nastavena Styl oblasti výplň modrá barva a i když ji změním, tak po dalším otevření programu je zase při starém- modrá.
2. Provedu Formát/ Stránka/ Na šířku, stránka se přestaví podle požadavku ale po novém otevření programu je zase na výšku.
3. Nastavení jsem se pokusil změnit i Nástroje/ Volby/ OpenOffice/ Barvy ale po novém otevření programu se nic nezmění. Jak nastavit Draw aby se otevíral se stránkou Na šířku a dalšími úpravami.
Děkuji. Jirsek@email.cz
user avatar redakce portálu
Odpovědět
Re:Základy v OpenOffice.org Writer 2.0
9. 10. 2008, 09:11:58
Psal jste mi mail, protože nemám čas odpovídat, odkázal jsem vás na fórum. Proč záměrně kladete otázky k nesouvisejícímu článku?

Dotaz přesunuji do fóra, prosím, aby se diskutovalo tam. Děkuji za pochopení.

http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=21
user avatar Anna
Odpovědět
Re:Základy v OpenOffice.org Writer 2.0
11. 10. 2008, 09:00:22
Dobry den,
mam problem s oteviranim souboru .doc v openoffice writer, vzdy se soubor otevre pouze ke cteni. Prosim, poradite mi, jak na to? pouzivam ubuntu, nevim, jestli to na to muze mit vliv.
dekuji mnohokrat,anna
user avatar Jaromír MATĚJEK
Odpovědět
Základy v OpenOffice.org Writer 2.0
6. 01. 2009, 09:41:22
Mám následující problém. Napsal jsem asistostránkovou práci, potřebuji ji ostránkovat, ale tak, žese číslo stránky objevá až na stránce 3 (kde bude trojka). Nechci stránku na titulní stránce a obsahu.
Díky
user avatar Vladimír
Odpovědět
Základy v OpenOffice.org Writer 2.0
13. 08. 2010, 07:22:30
co obsahují zkratky na spodním stavovém řádku, jako jsou
over, insrt, add, blk, std, ewt

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Starám se o weby na WordPressu

 
 
 
woo jaw demo hz