Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost

OO.png Aktivity okolo kancelářského balíku Apache OpenOffice v posledním roce téměř utichly a leckdo se zamýšlí nad tím, zda balík ještě vůbec žije a zda se ještě dočkáme nějaké další verze. Opravdu je to tak vážné?  

Zrodil se OpenOffice.org

Před úvahami o budoucnosti se podívejme nejdřív na dlouhou a bohatou historii balíku, který dnes nese název Apache OpenOffice. Na počátku všeho stál proprietární kancelářský balík StarOffice, jehož historie sahá až do roku 1985, kdy pod názvem StarWriter vznikl ve firmě StarDivision.

Firma se v roce 1999 stala součástí giganta Sun Microsystems. Balík StarOffice v té době běžel na různých platfomách (Windows, Linux, OS/2 a Solaris). O rok později došlo k rozhodnutí relicencovat podstatnou část balíku (nejprve na SISSL, později se přešlo na LGPL) a otevřít zdrojové kódy těchto komponent.

Tím se zrodil balík OpenOffice.org, který pak firmě sloužil jako základ pro nové verze StarOffice (poslední verze 9 byla vydána v roce 2008), ale především byl přímo použitelný – zdarma a svobodně. Vývoj balíku řídila komunitní rada (Community Council), firma Sun Microsystem však měla trvale velký vliv a ponechávala si ochranné známky k balíku.

OpenOffice.org 1.1 (program Writer; screenshot François-Dominique, LGPL) OpenOffice.org 1.1 (program Writer; screenshot François-Dominique, LGPL)

První ostrou verzí byla 1.0, vydaná 1. května 2002. Balík tehdy používal datový formát zděděný po StarOffice, ale prosazovat se začínal i nový formát založený na XML. Ten se stal základem pro univerzální Open Document Format (ODF), standardizovaný nejprve organizací OASIS a následně také ISO a IEC. První verzí, která využívala ODF jako svůj nativní formát, byla 2.0 z října 2005.

Vývoj balíku pokračoval rychle dál, stejně tak i jeho prosazování se mezi uživateli. Již v roce 2004 balík dosáhl podílu 14 % mezi firemními uživateli. Ve verzi 3.0 (říjen 2008) přibyla podpora importu z formátu Office Open XML (OOXML).

Převzetí firmou Oracle

Významnou událostí v životě balíku OpenOffice.org byla akvizice Sun Microsystem firmou Oracle v lednu 2010. Tím se pod křídla společnosti známé především svou databázovou „vlajkovou lodí“ dostala i řada projektů svobodného a open-source softwaru. Jedním z nejvýznamnějších byl OpenOffice.org; firma hodlala pokračovat jak ve vývoji tohoto balíku, tak i odvozeného balíku StarOffice vzápětí přejmenovaného na Oracle Open Office.

Brzy se však začal rozpadat vývojářský tým. Firma jednak omezila počet vývojářů, další členové týmu však odešli sami, nespokojeni s tím, kam projekt směřuje. V září 2010 již z původního týmu zbylo pouze torzo, vývoj balíku se podstatně zpomalil a stav projektu začal vzbuzovat významné obavy mnohých uživatelů.

V dubnu 2011 firma Oracle veškeré aktivity okolo obou balíků (tedy OpenOffice.org i Oracle Open Office) ukončila a rozpustila zbytek vývojářského týmu. V červnu téhož roku předala celý projekt (včetně ochranných známek) organizaci Apache Software Foundation; současně s tím došlo k přelicencování na Apache License, a to i u těch částí kódu , které byly dosud proprietární.

Vznik balíku LibreOffice

Vývojáři pracující na OpenOffice.org, kteří byli propuštěni z firmy Oracle nebo odešli sami, zformovali nový tým, který hodlal na vývoji balíku pokračovat – samozřejmě pod novým názvem, protože původní chráněný název zůstával firmě. Klíčovým datem, jehož pětileté výročí jsme si připomínali v pondělí, se stalo 28. září 2010. Právě tento den byl totiž ohlášen vznik nového balíku.

LibreOffice 3.4 (program Impress) LibreOffice 3.4 (program Impress)

První verzí LibreOffice byla 3.3 vydaná v lednu 2011. Vycházela z kódu betaverze OpenOffice.org 3.3, s úpravami z projektu Go-oo, který následně skončil, protože už nebyl potřeba (vznikl v roce 2003, původně pod názvem ooo-build, jako fork OpenOffice.org kvůli pomalosti prosazování změn do kódu balíku).

Již současně s balíkem LibreOfice byl ohlášen také vznik neziskové organizace The Document Foundation, která měla vývoj zastřešovat. Organizace formálně vznikla až v únoru 2012, do té doby fungovala pouze na neformální bázi.

LibreOffice 4.1 (program Calc) LibreOffice 4.1 (program Calc)

Vývoj balíku LibreOffice je velmi aktivní, přidávají se stále noví vývojáři, v balíku přibývají nové funkce, podpora dalších formátů apod. Dá se říci, že právě LibreOffice je skutečným pokračováním vývoje balíku OpenOffice.org v ještě dynamičtějším pojetí, než jaké jsme znali u původního balíku.

Současný stav Apache OpenOffice

Ovšem ani původní balík OpenOffice.org, přejmenovaný posléze na Apache OpenOffice (AOO), zcela neustrnul. Naopak, pod křídly Apache Software Foundation se jeho vývoj opět rozběhl, dočkali jsme se nových velkých verzí (3.4, 4.0 a naposledy 4.1 z dubna 2014) s novými funkcemi.

OpenOffice.org 3.4 (program Writer) OpenOffice.org 3.4 (program Writer)

Vývoj však nebyl ani zdaleka tak dynamický jako u balíku LibreOffice; na druhou stranu se k AOO uchylovali uživatelé nespokojení s tím, že tvůrci LibreOffice mnohdy upřednostňují přidávání nových funkcí před opravou známých a ohlášených chyb. Značným handicapem AOO ale může být pouze jednosměrná (import) podpora formátu OOXML, který se v praxi velmi hojně používá.

Často se v „období dvojkolejnosti“ objevovaly výzvy k opětovnému sloučení balíků – ze strany TDF a vývojářů LibreOffice by k tomu ochota byla, ze strany ASF a vývojářů AOO však nikoliv. Balíky tedy i nadále pokračují samostatně. Vzájemné přebírání kódu je omezeno tím, že podstatná část LibreOffice je stále licencována jen pod LGPL a do balíku s permisivní Apache License tento kód bez souhlasu autorů převzít nelze.

Apache OpenOffice 4.0 (program Impress) Apache OpenOffice 4.0 (program Impress)

Od vydání verze 4.1 a zejména opravné 4.1.1 se vývoj AOO navenek prakticky zastavil, nové zprávy od vývojářského týmu přestaly přicházet a projekt působil dojmem „klinické smrti“. To samozřejmě posílilo výzvy k tomu, tuto situaci už dále neprodlužovat a pokračovat jen s balíkem LibreOffice.

Pod kapotou však stále určitá aktivita probíhala, jak šlo pozorovat ve vývojářské e-mailové konferenci a na wikistránkách projektu. V neděli 27. září se pak v blogu ASF objevila zpráva, že by brzy mohla přijít na svět verze 4.1.2, která kromě oprav přinese i funkční novinky, například vylepšení interoperability a importu. Vývojářský tým však potřebuje dobrovolníky, kteří by přiložili ruku k dílu.

Úvahy o budoucnosti

Jaké jsou vyhlídky ohledně budoucnosti Apache OpenOffice? Má ještě balík vůbec šanci, když i vydání malé verze (byť s novými funkcemi) znamená takový problém? Nebylo by opravdu lepší, aby se týmy spojily, pracovaly nad jedinou kódovou základnou a třeba poskytovali balík pod dvěma různými názvy a dvojím brandingem (protože značka „OpenOffice“ má mezi uživateli stále ohromnou sílu)?

Je jasné, že bez nějaké výraznější změny AOO moc šancí nemá a bude mu postupně „ujíždět vlak“. Na druhou stranu nelze nutit týmy ke spojování, pokud tam ta vůle prostě není a existují diametrálně odlišné názory třeba na to, jak přistupovat k přidávání nových funkcí a opravě chyb. Situace se asi postupem času „nějak vyřeší sama“, je ovšem otázka, do jaké míry to bude k maximální spokojenosti uživatelů.

(Jako ve škole) Průměr: 3.67 | Hodnotilo: 12
 

Komentáře

user avatar Jiří Eischmann
Odpovědět
Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
30. 09. 2015, 13:36:19
Tady už není co spojovat. AOO je prázdná schránka, nezůstal tam prakticky nikdo, kód také není z pohledu LO zajímavý. Jediné, co má dnes na AOO ještě nějakou cenu, je trademark, který byl budovaný roky, a hlavně mezi uživateli Windows je stále hodně populární. Nicméně i pro návrat k původnímu názvu je pozdě. LibreOffice už je pět let budovaná značka se svojí identitou, návrat ke starému názvu, s kterým navíc posledních několik let soupeřili o místo na slunci, by nebyl marketingově šťastný.
Nejlepším krokem by bylo, kdyby Apache Foundation AOO jako mrtvý projekt ukončilo. Není totiž ani včas a spolehlivě vydávat bezpečnostní opravy a to už je skutečný průšvih poškozující uživatele.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
30. 09. 2015, 14:25:09
Ano.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
30. 09. 2015, 14:36:03
Síla značky OpenOffice je pořád velmi výrazně větší než LibreOffice. Vidím to ve statistikách návštěvnosti OO.cz - podle zájmu o stahování, vyhledávání obou značek atd. Myslím si, že by to mohlo jít cestou "konvergence značek", jakou běžně používají firmy u spotřebního zboží (hodně se to u nás dělo třeba u domácí chemie nebo u potravin), kdy po akvizici postupně odbourávají silné lokální značky a nahrazují je svými vlastními globálními. Nejdřív k původní značce přidají v menších rozměrech tu svoji, po nějaké době to prohodí (původní značka je menší) a nakonec původní značku zcela odstraní.
user avatar mosaic
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
12. 10. 2015, 09:51:21
Pane Eischmanne, podle vás je AOO mrtvá schránka, která je ve všech směrech překonaná LO. Jenže co má dělat ubohý uživatel (já), který pracuje s dokumenty z MO a LO, ve kterých jsou vloženy desítky obrázků (chemických vzorců) ve windusím metaformátu emf a které zobrazuje správně pouze mrtvola AOO. V LO se nezobrazuje buď nic nebo změť tlustých čar, která se nedá editovat. Chyba je nahlášena věky, za opravu zřejmě nikomu nestojí. Pro mou práci nelze AOO nahradit LO a ideologické žvásty o nějakém brandingu mi příjdou k smíchu.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
12. 10. 2015, 10:10:56
Pošlete prosím sample (obrázek) na adresu redakce@openoffice.cz, resp. valach@exospace.cz. Koukneme na to. Díky.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
12. 10. 2015, 16:44:02
Pan Eischmann má pravdu. Co je tragédií, je to, že Vy (mosaic) taky.
user avatar Jiří Eischmann
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
15. 10. 2015, 19:00:45
Můžete mi ten dokument poslat taky? Případně odkaz na ten nahlášený bug? (eischmann na redhat tecka com) Michael Meeks z Collabory mi slíbil, že se na to podívá.
user avatar Hynek
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
17. 05. 2017, 22:58:09
Někdy koncem roku 2010 jsem jsem přešel s MSO na LO a jsem spokojený.Už bych neměnil pokud se nestane něco npředvídatelného , mám na mysli s vývojem.Zaexpedimentoval jsem si taky s OO který jsem už znal ale LO vyhrál okamžitě.Perfektní ovládání a funguje výborně.V té době jej začala užívat taky dcera tehdy na ještě na střední a když jsme se bavili tak i spousta jejich kamaráů spolustuentů ze školy ale časem nastal problém když se měly vícestránkové práce dávat škole ve wordu.Přesně si to už nepamatuji ale byl tam problém.V podstatě se jednalo o zkostnatělost školy která trvá na určitém sw a nelogicky na tom placeném.
user avatar mosaic
Odpovědět
Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
12. 10. 2015, 11:41:39
Odeslal jsem vzorek na valach@exospace.cz, děkuji za projevenou snahu.
user avatar Zdeněk
Odpovědět
Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
12. 10. 2015, 21:29:41
Co tohle?
https://blogs.apache.org/OOo/entry/coming_soon_apache_openoffice_4
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
12. 10. 2015, 21:40:19
Vydání nějaké minoritní verze po více jak roce mě teda nerozněžní.
user avatar lp.
Odpovědět
Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
12. 10. 2015, 23:44:05
Podle mne...

Máme balík, který se prakticky nerozvíjí, ale co fungovalo funguje. Má problémy s novými verzemi jistého privátního kancelářského balíku.

Máme balík, který se rozvíjí rychle, ale co fungovalo, najednou nefunguje. Kompatibilita s předchozími verzemi není zajištěna. I když se vývojáři snaží, problémy s privátním balíkem má také.

Osobně už mne dlouho nebaví po každé aktualizaci zjišťovat, co zase nefunguje. Pro mne je lepší, když calc odmítne některý typ souborů přečíst, než když je čte chybně.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
13. 10. 2015, 00:23:02
Jste si naprosto jist, že jste využil všech možností nastavení Calcu? Není jich opravdu málo...
user avatar lp.
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
13. 10. 2015, 18:42:25
Opravdu nevím, jestli jsem vyšechna nastavení využil. Jejich množství patří mezi vlastnosti, které mi vadí.

Kvůli problémům s filtrem jsem nyní jsem nainstaloval poslední verzi LO (win). Během 10 minut calc spadl kvůli "neočekávané" chybě. Otestoval jsem také funkci MATCH. Chová se poměrně nahodile = pro mne zatím nepředvídatelně. (=MATCH(1,79769313486232E+308;A1:A14;1) vrací "Chyba:502", v oblasti jsou samé 1, pokud se oblast zvětší, tak začne fungovat. Nastavení defaultní. Win7)
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Apache OpenOffice: minulost, současnost … a budoucnost
13. 10. 2015, 20:09:23
Spíš jsem uvažoval okno Možnosti.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz