LibreOffice Impress Remote: ovládejte prezentaci z telefonu

Impress Ke kancelářskému balíku LibreOffice existuje zajímavý mobilní program, kterým lze ovládat prezentace v programu Impress. Pojďme se podívat, co všechno umí a jak se ovládá.  

Mobilní balík zatím není, ale...

Zatímco řada jiných programů (včetně proprietárních kancelářských balíků) má už své mobilní verze, u Apache OpenOffice a LibreOffice bohužel zatím čekáme marně. Není to ale úplně tak, že by byly mobilní přístroje u těchto balíků k ničemu. LibreOffice má totiž alespoň program, který umožňuje vzdáleně ovládat prezentace v Impressu.

Kdo občas (nebo častěji) přednáší, ať už na konferencích nebo v rámci nějaké výuky, ví moc dobře, jak nepohodlné je, muset prezentaci ovládat prostřednictvím klávesnice nebo myši. Znamená to totiž kvůli každém posunu prezentace dojít k počítači, což při zejména při pohybu mezi posluchači (při výuce běžném) docela zdržuje.

Proto se obvykle používají tzv. prezentery, tedy malé dálkové ovladače, které jednak umožňují ovládat prezentaci a současně mívají vestavěné laserové ukazovátko. Prezentery mají ale tu nepříjemnou vlastnost, že se snadno někde zapomínají. Nejen pro tyto případy lze s výhodou využít právě Impress Remote, který umí ještě několik užitečných věcí navíc.

Impress Remote – instalace

Program Impress Remote existuje aktuálně pro systémy Android a iOS. Využijete ho tedy jak na všech přístrojích s Androidem (verze 2.3 a vyšší), tak i na zařízeních Apple, konkrétně iPhone, iPad a iPod touch. Design obou verzí se mírně liší (což je dáno prostředky GUI, které jednotlivé systémy nabízejí), po funkční stránce jsou ale prakticky totožné.

Poznámka autora: Následující obrázky budou ze systému Android 2.3. Obrázky z iOS najdete například v Apple iTunes.

Nejjednodušším způsobem instalace je navštívit obchod Google Play, resp. Apple iTunes, a aplikaci si přímo nainstalovat. V případě verze pro Android lze zvolit i jiné cesty, například „obchod“ F-Droid, kde se program také nachází.

Z oprávnění aplikace vyžaduje pouze přístup k síti a práci s technologií Bluetooth. Vzhledem k nedávné modifikaci systému oprávnění v Androidu se program bude při instalaci tvářit, že žádná práva nevyžaduje – ale nenechte se mýlit, bez nich by samozřejmě nefungoval. Po instalaci se vytvoří ikona s názvem Dálkové ovládání, což může být trochu matoucí.

Pro fungování je také potřeba mít na počítači (stolním nebo notebooku) nainstalovaný LibreOffice Impress verze 4.0.3 nebo novější, musí být také povoleno dálkové ovládání (Nástroje → Možnosti → LibreOffice Impress → Obecné → Povolit dálkové ovládání). Při síťové komunikaci musí být také povolen přístup na porty 1598 a 1599.

Propojení s počítačem

Impress Remote umí s programem Impress v počítači komunikovat dvěma cestami. Jednou je Bluetooth, který lze využít u mnohých notebooků, ale postupně poněkud upadá v zapomnění, takže nemusí být všude k dispozici. Druhou cestou je klasická síťová komunikace, tedy prostřednictvím WiFi.

btDotaz na zapnutí komunikace přes Blutetooth Dotaz na zapnutí komunikace přes Blutetooth

Program se po spuštění zeptá, zda může zapnout komunikaci přes Bluetooth (pokud nebyla zapnutá). Pak zobrazí zařízení, která jsou s přístrojem spárována. Z nich se vybere to, kde je spuštěn program Impress s příslušnou prezentací.

Výběr zařízení pro komunikaci přes Bluetooth Výběr zařízení pro komunikaci přes Bluetooth

Má-li se komunikovat přes WiFi, stačí přepnout na druhou záložku. Tam se zobrazí nalezené počítače a lze opět vybrat „ten správný“. Není-li počítač vidět na seznamu, lze ho přidat ve formě IP adresy (může být i mimo místní síť).

Výběr zařízení pro komunikaci přes WiFi Výběr zařízení pro komunikaci přes WiFi

Zadání IP adresy počítače Zadání IP adresy počítače

Aby komunikace fungovala, musí být na počítači spuštěn Impress. Při prvním propojování ovládací program zobrazí číselné heslo (PIN), které je potřeba do Impressu zadat. V něm se vybere funkce Vzdálené ovládání prezentace (starší verze LibreOffice to mají nazvané jinak, s čímž počítá i Impress Remote), zadá se PIN a už to jede.

Zobrazení PIN pro zadání do Impressu Zobrazení PIN pro zadání do Impressu

Zadání PIN do Impressu v počítači Zadání PIN do Impressu v počítači

Ovládání prezentace

Funkcí pro ovládání prezentace není sice k dispozici mnoho, ale obvykle zcela postačují. Po spuštění se zobrazí první snímek prezentace. Na další lze přejít buď přetažením směrem vlevo (přetažením opačným směrem se pak lze vrátit na předchozí snímek) nebo „dvojklepem“ na snímku. Je-li to povoleno (viz dále), lze k přechodům využít i ovládání hlasitosti.

Zobrazení snímku prezentace Zobrazení snímku prezentace

Pod snímkem se zobrazují poznámky, které jsou tak stále na očích. To je výhodu oproti prezenteru, při jeho použití poznámky k dispozici nejsou a pokud si je chce člověk číst při prezentaci, musí si je vytisknout nebo se na ně chodit dívat do počítače (případně je zobrazit všem, ale to obvykle nebývá cílem). Zobrazení snímků a poznámek se přizpůsobuje natočení displeje (na výšku, na šířku).

Užitečnou funkcí – a tu prezentery také nenabízí – je přehledové zobrazení všech snímků najednou. Lze se tak podívat, jaké snímky budou následovat, případně rychle přeskakovat na jiné, je-li to potřeba. Zobrazit si celé snímky nezávisle na prezentaci bohužel nejde.

Zobrazení přehledu snímků v prezentaci Zobrazení přehledu snímků v prezentaci

Absenci laserového ukazovátka řeší zobrazení virtuálního. Namísto ukazování přímo na plátně můžete ukazovat na displeji mobilního přístroje. U menších telefonů je to dost nepohodlné a nepřesné, ale dá se s tím žít.

Nabídka, kde lze zapnout/vypnout ukazovátko nebo pozastavit/rozběhnout a ukončit prezentaci Nabídka, kde lze zapnout/vypnout ukazovátko nebo pozastavit/rozběhnout a ukončit prezentaci

Potřebujete-li hlídat čas prezentace, i v tom je Impress Remote nápomocen. Umožňuje totiž nastavit časovač (s přesností na minuty), který pak ukazuje, kolik času do konce prezentace zbývá. Opět tak padá nutnost chodit se dívat na displej počítače, případně počítat čas podle hodinek či nástěnných hodin.

Nastavení časovače Nastavení časovače

Možnosti nastavení

Podobně, jako není široká škála funkcí programu, není ani moc co nastavovat. Kromě již zmíněného povolení používat k přechodům mezi snímky tlačítka ovládání hlasitosti lze ještě ovlivnit přepínání do úsporného režimu (standardně je zakázáno) a zapnutí tichého režimu (vibrace místo hlasitého zvonění telefonu).


Nastavení programu Impress Remote Nastavení programu Impress Remote

Je program užitečný?

Při hodnocení se samozřejmě nelze vyhnout přímému srovnávání s prezenterem, protože je mnoho lidí zvyklých ho standardně používat a k programu Impress Remote se uchýlí buď v nouzi (tj. když si prezenter zapomenou vzít), nebo pokud jim nabídne něco navíc.

A program to „něco navíc“ nabízí – je to zobrazení poznámek, možnost zobrazit si přehled snímků (a pak případně na některý z nich přímo skočit) a možnost využít časovač. Do jaké míry tyto funkce rozhodnou ve prospěch programu Remote Impress, si už ale každý musí posoudit sám.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 5
 

Komentáře

user avatar Peter Fodrek
Odpovědět
LibreOffice Impress Remote: ovládejte prezentaci z telefonu
11. 07. 2014, 11:32:10
Pouzival som na Galacy S3 a blo to dobre, teraz mam dva dni S5-ku a Gear2 a ta verzia pre Tizen by bodla.. ovladat porezentaciu z hodiniek s ukazovatkom je to idealne...

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz