OpenDocument na Androidu (1): OpenDocument Reader

odf.png Začíná série článků o kancelářských balících v systému Android podporujících Open Document Format. První díl je věnován aplikaci, která tak trochu klame svým názvem.  

Editační funkce v LibreOffice pro Android jsou hotovy, ale...

Nedávno firma Collabora představila novou podobu LibreOffice pro Android – po dokončení implementace editačních funkcí. Zatím ale není ostrá verze k dispozici v Google Play ani jinde. Navíc je celá implementace (už v prohlížecí podobě) samozřejmě ještě dost „syrová“ a některé věci budou chtít svůj čas, než se usadí a doladí.

Proto rozhodně neuškodí podívat se na další aplikace, které běží na systému Android a umějí pracovat s formátem OpenDocument. Můžete si je vyzkoušet a pak používat dál, nebo třeba později přejít na mobilní LibreOffice.

OpenDocument Reader

Aplikace OpenDocument Reader vznikla původně jako prohlížeč a proto má ve svém názvu slovo „Reader“. Později do ní však byla přidána i podpora editace, proto název poněkud klame a může odradit ty, kdo potřebují právě něco, co umožňuje dokumenty i upravovat.

Zobrazení textového dokumentu Zobrazení textového dokumentu

Za vývojem tohoto programu stojí především mladý rakouský vývojář Thomas Taschauer, který své dílo založil na javové knihovně odf2html (dříve nazvané JOpenDocument). Jak knihovna, tak i výsledná aplikace spadají do kategorie svobodného softwaru.

OpenDocument Reader dlouho nepodporoval práci s prezentacemi – nyní už je tomu ale jinak a i s tímto druhem dokumentů v něm lze pracovat. Vývoj programu je financován jednak z reklamy zobrazované  v aplikaci (běžným způsobem, jak ho u programů v Androidu známe; za peníze lze reklamu odstranit), svou podporu ale poskytuje i australská vinařská firma.

Co to umí?

OpenDocument Reader slouží především k prohlížení dokumentů, lze ho ale přepnout i do editačního režimu, provést úpravy a uložit; program se pak přepne zpět do režimu prohlížení. Soubory mohou být lokální (v zabudované paměti nebo na kartě), ale také v cloudech (Disk Google, Dropbox, Box.net…). Aplikace se zaintegruje do systému tak, že spolupracuje s dalšími aplikacemi a umožňuje z nich otevírat dokumenty.

Editace textového dokumentu Editace textového dokumentu

V dokumentech lze hledat, je k dispozici tisk (přes Google Cloud Print), sdílení dokumentů (a upravovaných kusů textu), program podporuje i dokumenty chráněné heslem. Experimentálně lze používat také převod textu na řeč. Program nepodporuje žádné jiné formáty než ODF (tedy ani OOXML nebo staré binární formáty Microsoft Office); nabídne sice konverzi přes server, ta ale nefunguje. Při využití Google Disku lze samozřejmě dokumenty předem převést tam.

Obtékání obrázků a další věci v OpenDocument Readeru nefungují Obtékání obrázků a další věci v OpenDocument Readeru nefungují

Zkušenosti s používáním

Textové dokumenty zobrazuje relativně dobře, přestože řada věcí nefunguje nebo se nechová správně (například obtékání obrázků, ale i seznamy – číslované se tváří jako nečíslované).  Podobně  je tomu i tabulek. U prezentací je nepříjemné, že pokud se nevejdou na displej, nelze je zmenšit a zobrazit tak celý snímek najednou.

Zobrazení prezentace Zobrazení prezentace

Editační funkce jsou velmi jednoduché, v podstatě lze jen upravit text psaním nebo přenosem přes schránku. Změnit jakkoli formátování nelze. Navíc u prezentací funguje editace podivně, text se mění na jiném místě, než je kurzor. Po editaci se dokument uloží pod novým názvem a prohlížení se přepne na tento nový dokument. Do původního souboru se nezasahuje.

Zpráva zobrazená po uložení upraveného tabulkového dokumentu Zpráva zobrazená po uložení upraveného tabulkového dokumentu

Zhodnocení

Program lze celkem bez problémů používat jako jednoduchý prohlížeč dokumentů ve formátu OpenDocument. Editační funkce jsou velmi „spartánské“ a moc se toho s nimi bohužel neupraví. Také nepodpora „cizích“ formátů moc nepotěší. Ovšem vzhledem k tomu, že do aplikace trvale přibývají nové funkce, může se situace v budoucnu zlepšit.

(Jako ve škole) Průměr: 4.20 | Hodnotilo: 10
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz