Vlastimil Ott: LibreOffice Writer – Praktický průvodce

kniha_writer48.png Nedávno vyšla první ryze česká kniha věnovaná kancelářskému balíku LibreOffice. Co od ní lze očekávat, v čem může být uživateli textového procesoru nápomocna?  

Představení autora a knihy

Vlastimil Ott, autor knihy, je bývalý šéfredaktor magazínů OpenOffice.cz a LinuxEXPRES, tvůrce mnoha článků zdaleka nejen o kancelářských balících OpenOffice a LibreOffice, v neposlední řadě též učitel, jenž po letech strávených výukou na střední škole nyní „učí lidi pracovat s počítačem“.

Při dlouhodobém používání a výuce práce s OpenOffice.org, resp. později s Apache OpenOffice a LibreOffice nasbíral řadu zkušeností, které později sepsal do podoby knihy. Tu nedávno vydalo sdružení CZ.NIC, a to jak v tištěné podobě, tak i v elektronické, kterou si můžete stáhnout zdarma a šířit ji podle podmínek licence CC-BY-ND.

Podobně jako u jiných knih, také tuto získáte v tištěné verzi levněji, pokud si ji objednáte přes internetové připojení IPv6.

Co se vám dostane do ruky

Kniha o rozsahu 370 stran je bohatě protkána černobílými obrázky (téměř výhradně screenshoty, což je u této knihy zcela logické) a bloky jako „tip“ nebo „upozornění“. Co nenajdete přímo v knize, můžete najít na jejím webu – zatím je tam například seznam doporučeného softwaru, základní informace o regulárních výrazech nebo doplňující informace o číslování nadpisů.

Dá se říci, že je kniha neformálně rozdělena na tři části. První je úvod do práce s Writerem a balíkem LibreOffice obecně, druhou – největší – část tvoří velké množství návodů typu „jak udělat XY“, třetí se potom věnuje doplňkům a nastavení.

Kapitoly

Základy práce s textovým procesorem Writer

Kapitola pro úplné začátečníky, ale užitečná i pro mnohé pokročilejší uživatele, kteří se mohou dozvědět i něco o základním používání aplikace, co dosud nevěděli. Zejména se to týká práce s Navigátorem.

Styly a formátování

Styly jsou jedním z nejsilnějších nástrojů textových procesorů, navzdory tomu je systematicky používá jen poměrně málo uživatelů. V této kapitole (a nejen v ní) se můžete dočíst, proč místo tak oblíbeného (ale přitom nevýhodného) přímého formátování používat raději právě styly, a také, jak je používat.

Práce s textovým dokumentem

První dlouhá kapitola složená z krátkých návodů na provedení různých operací. Začíná od toho nejzákladnějšího, tedy vytvoření a otevření dokumentu, zabývá se prací s textem, kontrolou pravopisu, tiskem a dalšími často prováděnými úkony.

Vkládání objektů a změna jejich vzhledu

Název kapitoly je tak trochu zavádějící, protože se toho v ní nachází podstatně víc – od dalších návodů pro práci s textem (například číslování nadpisů nebo vytvoření stylu stránky), přes úpravy záhlaví a zápatí, až po samotnou práci s objekty, tedy například obrázky nebo tabulkami.

Pokročilé techniky při práci s textovým procesorem

Co si pod tím představit? Třeba práci se šablonami, hromadnou korespondenci nebo správu verzí.

Doplňky rozšiřující funkce Writeru

Kapitola popisuje, co jsou doplňky (rozšíření) a jak je instalovat a odebírat. Autor pak doporučuje devět zajímavých doplňků, například TypoJTB, AltSearch nebo Writer2ePub.

Do formátu EPUB můžete dokument převést nejen doplňkem Writer2ePub, ale také pomocí doplňku eLAIX.

Nastavení LibreOffice a Writeru

Závěrečná kapitola se věnuje nastavování jak obecných parametrů celého balíku LibreOffice, tak i těch, které jsou specifické pro Writer.

Shrnutí, aneb jak s knihou pracovat

Používáte-li LibreOffice 4.2 (a téměř stoprocentně to platí i pro 4.3), kromě některých speciálních oblastí, jako jsou například makra, v podstatě nenajdete funkce nepokryté návody v této knize. Co funkce v balíku, to návod v knize. Navíc se můžete orientovat podle toho, co chcete udělat, ne podle obsažených funkcí. To je skutečně neocenitelné a výrazně to urychluje práci.

Co se týká jednotlivých návodů, v drtivé většině jsou velmi dobře srozumitelné a názorné, takže by nikdo neměl mít problémy je aplikovat. Jen v malém množství případů se vám může stát, že narazíte na zádrhel – typicky když je třeba nějaký ovládací prvek popsán z hlediska obsahu (který je ovšem zřejmý i bez nápovědy), ale jeho účel zůstává utajen (namátkou třeba rozbalovací seznam barev v návodu pro vytváření nové barvy).

Knihu je asi nejlepší používat tak, že si přečtete – samozřejmě u počítače s otevřeným Writerem – první dvě kapitoly a vyzkoušíte si popisované věci. Podobně se můžete podívat i na poslední dvě kapitoly. Zbývající část knihy pak budete používat jako rychlý návod, pokud si nebudete vědět rady.

Lze si samozřejmě jednotlivé operace zkoušet i jen tak, ale kniha nemá charakter učebnice, takže to asi nebude úplně ono a většinu lidí by to zřejmě brzy přestalo bavit. Celkově lze ale jednoznačně říci, že ať už budete knihu používat jakkoli, při práci s Writerem vykoná výtečnou službu a může výrazně posunout efektivitu práce kupředu.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Vlastimil Ott: LibreOffice Writer – Praktický průvodce
1. 02. 2015, 17:48:06
Litoval jsem, když Vlasta pověsil šéfredaktorování na hřebík, ale jestli lze od něj očekávat takovéto výstupy, tak jsem snad i "rád". Ta knížka je úžasná a doporučuji každému. Její recenze jí celkem odpovídá.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz