WebODF: vaše kancelář na webu

web_odf.png Služby jako Google Docs nebo Microsoft Office Online zná prakticky každý, pro možnost pracovat s dokumenty odkudkoliv prostřednictvím webového prohlížeče jsou velmi oblíbené. Ale jde to i jinak – bez závislosti na konkrétním poskytovateli služby. Jedním ze zajímavých nástrojů je WebODF.  

Apache OpenOffice ani LibreOffice (zatím) na webu nejsou, ale...

Obliba webových kancelářských aplikací (často označovaných jako „cloudové“) rychle roste, možnost pracovat s dokumenty odkudkoliv prostřednictvím webového prohlížeče je velmi lákavá. Nejoblíbenější jsou služby Google DocsMicrosoft Office Online, ale existuje i řada dalších, které mají své příznivce (Zoho Office Suite, ShareOffice, iWork.com, ...).

Problémem takových služeb je, že jsou vázány na konkrétního poskytovatele a ten je může kdykoli měnit podle vlastní vůle. Nemusí jít o „kosmetické“ změny, ale třeba o úplné přepracování uživatelského rozhraní či zrušení podpory některého důležitého formátu. Nelze zapomínat i na to, že jsou dokumenty uloženy mimo kontrolu uživatele, a často i v úplně jiné jurisdikci.

Proto by leckterý uživatel uvítal možnost provozu webové kanceláře na vlastním serveru, se svobodnými aplikacemi, pod svou vlastní kontrolou. Zatím jsme se bohužel nedočkali webových verzí kancelářských balíků Apache OpenOffice a LibreOffice, přestože u druhého ze jmenovaných byl plán na vydání už v loňském roce.

Již delší dobu existuje možnost provozovat zmíněné kancelářské balíky i přes web – například prostřednictvím RollApp nebo Oracle Cloud Office. Nicméně jsou tato řešení poměrně těžkopádná, a navíc neodstraňují závislost na poskytovatelích. Obdobně si lze zprovoznit vzdálený přístup k vlastní instalaci balíku, ale dobré řešení to není.

Vznikly už ale jiné webové aplikace, které práci s kancelářskými dokumenty umožňují, i když zatím nemají zdaleka takovou škálu funkcí jako běžné desktopové kancelářské balíky. Jedním z nich je i WebODF, o kterém bude nyní řeč.

Co je WebODF

WebODF je javascriptová knihovna, která implementuje funkce kancelářského balíku pracujícího s dokumenty ve formátu ODF a kterou lze snadno začlenit do webové stránky (takže webová kancelářská aplikace nemusí fungovat jen samostatně, ale třeba i v rámci nějakého většího systému). Aktuálně podporuje textové, tabulkové a prezentační dokumenty – v současné době především pro prohlížení, ale je k dispozici i určitá podpora editace.

Demo WebODF na webu tvůrců aplikace (všimněte si podpory komentářů) Demo WebODF na webu tvůrců aplikace (všimněte si podpory komentářů)


WebODF funguje ve všech běžných moderních prohlížečích, včetně mobilních. Nevyžaduje žádný externí framework či jinou knihovnu, není dokonce nutná ani podpora na straně serveru (s dokumenty lze pracovat i čistě lokálně). Aplikace je licencována pod GNU Affero GPL.

K základnímu zprovoznění WebODF není potřeba nic víc než si někam nakopírovat jeden javascriptový soubor a ten pomocí malého kousku HTML kódu začlenit do webové stránky. Otevřením stránky v prohlížeči se aplikace spustí a lze s ní pracovat.

Co WebODF umí

Relativně dobrá je podpora textových dokumentů. Zobrazí se poměrně věrně (tak jak by se vytiskly) a s většinou běžných vložených prvků, například obrázků; zobrazují i komentáře. Zvětšení pohledu na dokument (zoom) lze nastavit pomocí posuvníkového ovladače.

Textový dokument otevřený k úpravám Textový dokument otevřený k úpravám


Dokument lze do určité míry editovat. Lze použít základní přímé formátování, ale i odstavcové styly, odkazy, základní práce s obrázky a také již zmíněné komentáře. Co naopak v aplikaci nenajdeme, to jsou veškeré ostatní styly (znakové, stránkové atd.), vizuální pomůcky, vkládání jiných objektů než obrázků… zkrátka vyjmenovávat to všechno ani nemá smysl, protože je toho většina.

Tabulkový dokument – pod tabulkou je ještě graf, ten se ale nezobrazil Tabulkový dokument – pod tabulkou je ještě graf, ten se ale nezobrazil


Jiné dokumenty než textové (tedy tabulky a prezentace) jde otevřít jen k prohlížení – editace podporována není. Navíc se připravte na to, že je podpora dost neúplná, například grafy se v tabulkovém dokumentu vůbec nezobrazí. „Syrovost“ implementace podpory těchto dokumentů je navíc znát i na chybových zprávách, které otevírání tabulek a prezentací doprovázejí.

Prezentace se sice nakonec otevře, ale „nezůstane kámen na kameni“ Prezentace se sice nakonec otevře, ale „nezůstane kámen na kameni“

Další možnosti WebODF

WebODF pro Android

Aplikace WebODF má speciální „klon“ pro mobilní systém Android. Lze si ho stáhnout z obchodu Google Play, nainstalovat a používat nezávisle na webovém prohlížeči. Umožňuje pouze prohlížení dokumentu, oproti webové verzi má ale optimalizované ovládání a automaticky hledá v lokálním úložišti podporované dokumenty.

WebODF pro Android – informace o dokumentu, prohlížení dokumentu WebODF pro Android – informace o dokumentu, prohlížení dokumentu

WebODF v jiných webových aplikacích

Díky možnosti snadného začlenění se WebODF používá v různých větších aplikacích či systémech. Patří mezi ně například Tiki Wiki CMS Groupware (systém, který kromě klasických groupwarových funkcí obsahuje mj. také geografický CMS), Zarafa (opět groupware; WebODF se přidává formou pluginu), Roundcube (opět plugin, tentokrát z groupwarového řešení Kolab) nebo ownCloud (od nedávno vydané verze 6).

Doplněk pro Firefox

Podobně jako je v prohlížeči Mozilla Firefox implementován zabudovaný prohlížeč souborů PDF, tak to funguje i v případě ODF (tedy v obou případech jde o javascriptové řešení). WebODF se ve formě doplňku doinstaluje do prohlížeče a umožňuje zobrazovat dokumenty přímo, bez spouštění externí aplikace.

WebODF jako prohlížeč ODF dokumentů ve Firefoxu WebODF jako prohlížeč ODF dokumentů ve Firefoxu

Používat WebODF – ano, ne?

Potřebujete-li provádět na dokumentech jakékoli složitější úpravy, na WebODF rovnou zapomeňte. Zatím je zkrátka neumí a je otázka, kdy umět bude. Na druhou stranu, v případě potřeby dokumenty (převážně textové) skoro výhradně jen prohlížet a jen sem tam něco upravit, se WebODF může velice hodit – s tím, že budete mít „v záloze“ ještě klasický, plnohodnotný kancelářský balík pro složitější situace.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
WebODF: vaše kancelář na webu
28. 05. 2014, 22:48:22
Docela by asi stálo za to checknout, jak rychlé je otevírání daných souborů v porovnání s instalovanou verzí LO/AOO. Předpokládám, že WebODF bude rychlejší.

A jak je to s Javou? Oba balíky ji stále potřebují, tenhle plugin se bez ní obejde? Ale je to javascript, tak předpokládám, že Java nainstalovaná být musí.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:WebODF: vaše kancelář na webu
29. 05. 2014, 11:30:38
JavaScript nemá s Javou nic společného (nepočítáme-li podobnou syntaxi). Je už mnoho let standardní součástí všech běžných webových prohlížečů. Rychlost otevírání se bude lišit podle webového prohlížeče a jeho verze (obecně čím novější, tím rychlejší).
user avatar muchod
Odpovědět
WebODF: vaše kancelář na webu
29. 05. 2014, 07:22:17
Jak je to s tou licencí? Když to někdo pouze vloží do vlastní stránky a ono to načte soubor, který je na serveru dostupný? Tzn nebyla by provedena žádná úprava kódu a web by nebyl s touto aplikací slinkován, pouze by byla načten ten kód. Jak se to AGPL chová?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:WebODF: vaše kancelář na webu
29. 05. 2014, 11:36:06
Této situaci se věnuje tento odstavec AGPL:

„A compilation of a covered work with other separate and independent works, which are not by their nature extensions of the covered work, and which are not combined with it such as to form a larger program, in or on a volume of a storage or distribution medium, is called an "aggregate" if the compilation and its resulting copyright are not used to limit the access or legal rights of the compilation's users beyond what the individual works permit. Inclusion of a covered work in an aggregate does not cause this License to apply to the other parts of the aggregate.“

Definitivně by o tom samozřejmě rozhodovaly až soudy, ale podle mě není nutné použít AGPL pro kód webu.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz