Výběr červnových článků z portálu LinuxEXPRES.cz

ikona_linux.png Vyšla nová Fedora 13 a Linux Mint 9, Jak v GIMPu vytvořit karikatury, Analýza: Proč nepoužívám Windows, Google přechází na Linux a Mac, Ubuntu připravuje verzi pro tablety, Gymnázium Jevíčko: S open source to jde lépe, Nebezpečí proprietárních komunikačních sítí, Prohlížeč Uzbl: Na web s kocourem, Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně, Mandriva je zachráněna, našla investory, Imagination – Tvůrce prezentací.  

Vyšla nová Fedora 13 a Linux Mint 9

Kniha Svobodná kultura dostupná i v češtině, OLPC XO-3, Novellu opět klesly tržby a hledá kupce, Google Chrome 5 – první stabilní pro Linux, XBMC končí s Xboxem, Fedora 13, Linux Mint 9 Isadora, MeeGo 1.0, Slackware 13.1.

2. červen 2010, Jiří Eischmann

Proč je tříštění sil ve FOSS nesmysl

Svět svobodného a otevřeného (open source) softwaru (FOSS) je velmi rozmanitý. Evidovaných linuxových distribucí je kolem 350, reálně jich bude ještě více. A nemáme pouze GNU/Linux, ale také FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, OpenSolaris a další FOSS operační systémy.

8. červen 2010, Michal Dočekal

Jak v GIMPu vytvořit karikatury

V tomto článku vám ukážu, jak jednoduše vytvořit z fotografií (portrétů) karikatury. Na výběr jsou dva způsoby, sice černobílá karikatura - spíše obrysová, dále barevná - kreslená karikatura. Bude potřeba trochu fantazie a dovednosti v GIMPu.

9. červen 2010, Petr Němec

Analýza: Proč nepoužívám Windows

Vůbec jsem neměl v úmyslu Windows opustit a přejít na GNU/Linux, spíše jsem předpokládal, že se na GNU/Linux podívám, naučím se jeho základy a pak jej zase smažu. Jenomže GNU/Linux mne nadchl. Trávil jsem v něm stále více času, poznával jsem jej čím dál více do hloubky a porovnával s Windows. Za půl roku střídavého užívání obou systémů jsem nakonec úspěšně přešel na GNU/Linux. Proč jsem opustil Windows? Důvody následují.

15. červen 2010, Michal Dočekal

Google přechází na Linux a Mac, Ubuntu připravuje verzi pro tablety

Google se loučí s Windows, přechází na Linux a Mac OS, Dell: Linux je bezpečnější než Windows, Canonical připravuje verzi Ubuntu pro tablety, Nejlepším českým open source projektem je FreeRapid Downloader, Distribucí roku je opět Ubuntu, Chromoting: Chrome OS možná dokáže spustit běžné desktopové aplikace, Vleklý soudní spor je u konce, Novell má právo na značku Unix, Malta: Státní instituce budou preferovat open source, Opera 10.50 pro Linux nebude.

16. červen 2010, Roman Bořánek

Gymnázium Jevíčko: S open source to jde lépe

Gymnázium Jevíčko se rozhodlo vstoupit na neprobádanou půdu a vyzkoušet Linux a open source v praktické výuce. Po roce zkušebního používání Linuxu rozšiřuje jeho nasazení a je připraveno ukázat, že používání svobodného a otevřeného softwaru ve školství je nejen možné, ale oproti komerčním řešením přináší i řadu výhod. Studentům se Linux líbí, učitelé a rodiče jsou z toho trochu nesví. Na otázky nám odpověděli vyučující informatiky Mgr. Martin Raus, Bc. Martin Korbel a Ing. Ladislav Lór.

14. červen 2010, Martin Šín

Nebezpečí proprietárních komunikačních sítí

S rozmachem Internetu vzniká řada nových způsobů komunikace a s tím spojené poskytované komunikační služby. Stejně, jako můžeme členit software na svobodný (otevřený) a proprietární (uzavřený), lze takto členit i internetové komunikační služby. Podobně jako u softwaru, uživatelé příliš nezajímá, je-li služba svobodná či proprietární. Uživatele zajímá většinou výhradně cena či popularita. V některých oblastech díky tomu začínají dominovat proprietární služby a vytváří celou řadu reálných či potenciálních problémů. Ale co je vlastně proprietární komunikační služba?

23. červen 2010, Michal Dočekal

Prohlížeč Uzbl: Na web s kocourem

Uzbl lze nazvat jakýmsi přechodem mezi grafickými a textovými prohlížeči. Zobrazuje sice webové stránky graficky, ovládá se ale téměř výhradně z klávesnice. To jej právě dělá zajímavým pro ty, kteří mají rádi příkazovou řádku a myš do ruky berou skutečně jen ve výjimečných případech.

24. červen 2010, Pavel Baksy

Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně

Při práci s elektronickými knihami je samozřejmě možné vystačit s prostředky operačního systému a s jednoduchým prohlížečem. Za mnohem komfortnější ovšem považuji použití specializovaného programu. Jakého? Dle mého mínění je (nejen) v Linuxu současnou nejlepší volbou správce elektronických knih Calibre.

22. červen 2010, Lubomír Čevela

Mandriva je zachráněna, našla investory

Mandriva je zachráněna, našla investory, MeeGo se rozjíždí, Nokia ho začne nasazovat na mobily a tablety, Slovensko: Budoucí vláda chce využívat volně dostupný software, Americká autorská organizace se bojí copyleftu, Vodafone 845: Nejlevnější telefon s Androidem přichází, GoogleCL, WordPress 3.0 Thelonious, VLC 1.1.0, Android 2.2 Froyo.

30. červen 2010, Roman Bořánek

Imagination – Tvůrce prezentací

Imagination je program vytvářející prezentace. Oproti obvyklým prezentačním programům je jeho výstupem video, které si můžete přehrát na běžném přehrávači. Kromě toho program vyniká jednoduchým rozhraním, které vám umožní rychle a snadno vytvářet zajímavé prezentace vhodné i pro web. Jak na to, se krok za krokem podíváme v následujícím článku.

28. červen 2010, Martin Šín

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz