Výběr článků z portálu LinuxEXPRES.cz, 11. - 24. dubna

ikona_linux.png Nové vydání populární linuxové distribuce Ubuntu. Tradiční dvoutýdenní novinky. Reportáž z LinuxExpa. 3D desktop v KDE4. Matematika v Linuxu. Další díl tučňáka s bílou holí, seriálu o Linuxu a jeho přístupnosti pro nevidomé. Jak je to s Linuxem v netboocích. Linux ve výzkumném ústavu Nanotechnologie. Druhý dubnový souhrn článků z portálu LinuxEXPRES.cz.  

Recenze: Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope

Půlrok utekl jako voda a máme tu další vydání pravděpodobně nejpopulárnější distribuce současnosti – Ubuntu. Podle mých zkušeností byla jarní vydání vždy lepší než podzimní. A to nejen ta s delší podporou. Po podzimních peripetiích s kozorožcem jsem se těšil na zajdalena (ano, takový je opravdu český překlad jackalope, pohádkového zajíce s parohy) jako na povedené vydání.

23. duben 2009, Jiří Eischmann

Sun odkoupen Oraclem, Maďarsko chce otevřený software

Sun nakonec míří do náruče Oracle. Microsoft tvrdí: Linux jsme na netboocích definitivně porazili. LinuxExpo 2009. Maďarsko bude podporovat OSS. Alcatel-Lucent přechází k Linuxu. System76 jde proti trendu, zvyšuje zisk. Jabbim.cz má archivaci zpráv na serveru. Soutěž „We're Linux“ zná svého vítěze. Průvodce Linuxem. Krusader 2.0.0 Mars Pathfinder. Slax 6.1.0. PC-BSD 7.1 Galileo Edition.

22. duben 2009, Jiří Eischmann

Také jsme byli na LinuxExpu

...a zapomněli jsme se vyfotit. :-( Reportáž tedy několika slovy. Pokud nás máte na fotce, budeme rádi, když nám ji zapůjčíte. ;-)

17. duben 2009, Vlastimil Ott

KDE4: 3D desktop a jeho efekty

Článek se věnuje fenoménu „3D desktop“, který je pro mnoho uživatelů doslova zaklínadlem. Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou si řekneme, že jde o technologii využívající hardwarovou akceleraci grafické karty, která vznikla proto, aby lákala nové uživatele do osidel Linuxu. ;-)

20. duben 2009, Vlastimil Ott

Maxima a Zhu3D - matematika v Linuxu

Linux je operační systém, který se prosadil na nejvýkonnějších počítačích světa, kde provádí složité vědecké výpočty. Existují ale kvalitní matematické aplikace i pro běžné uživatele? Na Linuxu můžete použít některou z komerčních aplikací, jako je Mathematica, Maple nebo Matlab, ale taky otevřené alternativy jako Octave, Maxima nebo Scilab. Dnes bude řeč o velmi kvalitních programech Maxima a Zhu3D.

21. duben 2009, Radim Šimánek

Hezká webová galerie snadno a rychle

Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit webovou galerii. Některé galerie vypadají hezky, ale jejich vytváření a správa jsou pracné. Jiné se sice snadno obsluhují, ale o to jednodušeji vypadají. Chcete hezkou flashovou webovou galerii fotek během chvilky a pomocí jednoho skriptu?

24. duben 2009, Petr Šafařík

OpenDNS - spoľahlivé filtrovanie webu

Nejedného z nás už internet určite presvedčil šokujúcim obsahom. A hoci obyčajné erotické stránky možno ani nie sú ničím mimoriadnym, pretože iba otvorene vyjadrujú to, čo do človeka zakódovala príroda, tá nanešťastie naprogramovala zlomok ľudstva aj takými absurdnosťami, o akých sa bežnému človeku ani nesníva.

17. duben 2009, Juraj Šípoš

Řečová syntéza v konzoli a Emacsu

V závěru jednoho z předcházejících dílů našeho seriálu jsem vám přislíbil článek reflektující problematiku asistenčních technologií na konzoli a rovněž v robustním programu Emacs. Nejdříve bych však, dovolíte-li, připomenul pár nezbytných informací, o nichž jsme mluvili v začátcích tohoto seriálu.

16. duben 2009, Martin Sukaný

Zamyšlení: Jak je to skutečně s Linuxem v netboocích

Do trhu malých notebooků (nebo chcete-li netbooků či minibooků) byly linuxovými příznivci a firmami vkládány nemalé naděje. Začátky byly slibné, první netbooky se prodávaly pouze s Linuxem, vzpomeňme na Asus Eee PC. Microsoft však ucítil požár a začal ho energicky hasit dříve, než se rozšíří na zbytek trhu s desktopovými OS. Nyní přišla z jeho tábora zpráva, že po roce Linux na netboocích definitivně porazil, protože Windows dosáhly tržního podílu 96 %. Je to jen zbožné přání Microsoftu, nebo pro všechny příznivce Linuxu velmi smutná skutečnost?

11. duben 2009, Jiří Eischmann

iTalc: Pomocník při výuce v počítačové učebně

Slovy autora programu se jedná o didaktický nástroj určený pro učitele. Slovy učitele se jedná o nástroj, který vám umožní mít přehled o tom, co se ve vaší třídě děje, nástroj, který vám umožní upoutat pozornost studentů, pomoci studentovi v nesnázích či nahradit nefunkční dataprojektor.

14. duben 2009, Martin Šín

Nasazení svobodného softwaru ve Výzkumném ústavu Nanotechnologie

VÚN-AQUAHOLDING s.r.o. je ústav vyvíjející moderní nanotechnologie, které slouží např. k filtrování vod. Paleta jejich využití je obrovská a společnost úspěšně obchoduje s partnery po celém světě. A to i díky použití svobodného softwaru, který jí umožňuje zvyšovat konkurenceschopnost a především řeší její specifické požadavky.

15. duben 2009, Vlastimil Ott

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz