Výběr článků za září a říjen z LinuxEXPRESu

ikona_linux.png Placení autorských poplatků z GUI. Jappix: Jabber klient v internetovém prohlížeči. Finanční srovnání Windows a Ubuntu. SVG-edit: Vektorový editor v prohlížeči. Výukové programy a hry pro děti mateřských a základních škol prvního stupně. Výukové programy a hry pro žáky základních a středních škol. Linux je bezpečný. Má to v krvi. Dvacet let Linuxu: Zajímavé vynálezy. Zoner Photo Studio 14: Alternativy pro Linux.  

Placení autorských poplatků z GUI

Atmosféru konce léta pořádně rozvířila zpráva o tom, že jeden z kolektivních správců autorských práv začal vybírat poplatky za užívání grafických uživatelských rozhraní. Jaké je pozadí této skutečnosti a má OOA-S na „desátek“ skutečně právo?

12. září 2011, Lukáš Jelínek

Jappix: Jabber klient v internetovém prohlížeči

Jabber, nebo chcete-li XMPP, je populární komunikační platformou, kterou provozuje celá řada serverů. S neustále rostoucím počtem uživatelů roste také počet klientů. My se dnes zaměříme na jeden komplexní webový klient, pomocí kterého se můžete přihlásit na Jabber na kterémkoliv počítači rovnou přes internetový prohlížeč – Jappix.

16. září 2011, Michal Polák

Finanční srovnání Windows a Ubuntu

Recenze srovnávající Windows a Ubuntu si obvykle všímají „technických“ vlastností. Tato „netechnická“ recenze si všímá odlišností například v licencích, ceně, délce uživatelské podpory, vývojovém cyklu. Článek se zaměřuje na běžné české uživatele a nasazení na stolních počítačích.

19. září 2011, František Bártík

SVG-edit: Vektorový editor v prohlížeči

Prostředí webu bývalo tradičně spojováno s rastrovými (bitmapovými) obrázky. To je však už poměrně dlouho přežitek, už i ten (z tohoto pohledu) nejzaostalejší prohlížeč se „pochlapil“ a nabízí možnost zobrazovat i vektorovou grafiku ve standardním formátu SVG. Proto také podstatně získala na významu tvorba grafiky tohoto druhu – a jednoduchý program SVG-edit pro svou funkci kromě webového prohlížeče už nic nepotřebuje.

23. září 2011, Lukáš Jelínek

Výukové programy a hry pro děti mateřských a základních škol prvního stupně

Třetí díl seriálu o linuxové počítačové učebně s Edubuntu, Ubuntu pro vzdělávání. V tomto díle se dozvíte, jaké výukové aplikace a hry používají naši nejmenší návštěvníci.

26. září 2011, Luděk Šťastný

Výukové programy a hry pro žáky základních a středních škol

Pátý díl seriálu o linuxové počítačové učebně s Edubuntu, Ubuntu pro vzdělávání. V tomto díle se dozvíte, jaké programy, výukové aplikace a hry používají starší účastníci dětských táborů, studenti a absolventi počítačových kurzů.

10. říjen 2011, Luděk Šťastný

Linux je bezpečný. Má to v krvi

O bezpečnosti Linuxu i open source koluje řada mýtů a chybných domněnek. V tomto článku se je pokusím vyvrátit a ukázat, že z pohledu počítačové bezpečnosti na tom Linux rozhodně není hůře než jiné systémy, ba dokonce naopak – Linux i open source mají řadu vlastností, které mohou bezpečnost podpořit a zvýšit.

11. říjen 2011, Michal Dočekal

Dvacet let Linuxu: Zajímavé vynálezy

Linux přinesl do světa počítačů a softwaru hodně zajímavých novinek. Připomeňme si některé z nich – byla by škoda, kdyby se na ně zapomnělo.

20. říjen 2011, Lukáš Jelínek

Zoner Photo Studio 14: Alternativy pro Linux

Po vydání nové verze oblíbeného programu Zoner Photo Studio 14 přinášíme přehled linuxových aplikací, které mu mohou směle konkurovat.

24. říjen 2011, Lubomír Čevela

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz