Komentáře Lepší podpora PPTX, statistiky stažení LibreOffice, LibreOffice ve Windows

user avatar vydrysek
Odpovědět
Lepší podpora PPTX, statistiky stažení LibreOffice, LibreOffice ve Windows
6. 06. 2020, 20:39:44
Jen dvě poznámky:

Nedokážu si představit pracovat v Calcu s dokumentem o 16 milionech řádcích. Už současný milion tomu dává zabrat tak, že to není moc použitelné. Excel je v tomto směru o trochu lepší, ale o nějaké použitelnosti taky nemůže být řeč - musel jsem .csv soubory s milionem řádků začít zpracovávat v Pythonu.

V Linuxu Mint mám LO ve verzi 6.1, novější je k dispozici pouze manuálně. I to zřejmě může ovlivňovat statistiku.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Lepší podpora PPTX, statistiky stažení LibreOffice, LibreOffice ve Windows
7. 06. 2020, 05:41:16
Petr píše :

LibreOffice 7.0, jehož vydání se očekává v srpnu tohoto roku, bude podporovat 16 milionů řádků a 16.384 sloupců v Calcu. Pro aktivaci této možnosti je třeba v okně Možnosti povolit EXPERIMENTÁLNÍ FUNKCE a poté (je třeba mít otevřený sešit Calcu) v sekci LibreOffice Calc | Výchozí nastavení tuto možnost povolit.

Zatím je to tedy jen ve stádiu vývoje. Ale i po plném zprovoznění to bude asi volitelné. Takhle to je například u Gnumeric(u) který jsem používal právě pro data obsahující více než 1,044 milionu řádků. Otevíral jsem v tom například databázi adres ČR - přes 3 miliony řádků CSV (DBF ap.), ale existují i jiné "vydatné" - a není jich málo.

Gnumeric jsem používal prakticky jenom k rozsekání na vhodné menší díly, které už Calc pobere. (Je to statistický speciál, který umí, nebo "uměl" nahradit i funkcionality které v Calcu nebyly - ale jsou například v Excelu - není jich moc ap.)

Musíme si asi připomenout, že původní tabulkové procesory pokud si dobře pamatuji uměly "jenom" 256 sloupců a 16 tisíc řádků. Ještě před pár roky byl milion řádků pro Calc "velká novinka". Ve skutečnosti jde jen o tom jak se přistupuje k datům.

Můžeme si to představit například jako funkci "Hlavního dokumentu" pro Writer, který načítá dílčí sekce. Jinou podobností je možnost slučovat v Calcu listy z jiných sešitů. Také bych měl asi citovat podobnost s kontingenční tabulkou, která z databáze extrahuje jenom vybrané položky z některých sloupců.

Uvedené procesy někdy chvíli trvají, ale když se udělá správná obsluha dat uložených na disku tak člověk nepozná rozdíl mezi komplexním a sekvenčním přístupem. Například na obrazovce bude vždy jen několik sloupců a řádků, takže screen bude vždy nějak konstantně veliký. Když zadáme vzorce přes mnoho milionů řádků, tak si můžeme o půl vteřinku počkat - ale bude to tam.

Vývoj jde dopředu a proto mají vliv například SSD disky (Solid State Drive) s řádově rychlejším přenosem i kapacitou nežli klasické rotační (magnetické) disky, velké operační paměti a stoupající rychlost přenosů, používání OpenCL (sekundární paměti dostupné z grafických karet) a tak dál. Takže s přirozeným vývojem se zvětšuje a zrychluje a to umožňuje zpracovávat větší bloky s daty.

Takže jde jen o to vyladit program tak, aby dovedl používat dostupné možnosti. Vaše připomínka vlastně evokuje otázku "proč?".

Už dnes si lze dobře poradit s velkými objemy dat, ale ne každý to umí. Takže je zde uživatelský komfort. Ta tom je dobré, že i ten kdo si umí poradit nemusí vynakládat čas na přípravu dat - nemluvě o těch co to neumí.

Pro velké objemy dat byly vytvořeny databázové aplikace, jejichž význam a potřeba asi nikdy nezmizí, ale v drtivé většině případů je možné databáze plnohodnotně nahradit Calcem (respektive tabulkovým procesorem). To zpětně klade otázku zda v budoucnu bude potřebné umět práci s databázemi. Dnes je to velice ceněná specializovaná profese, ale tato už zaznamenala určité krize. Specialista na databáze neví dne ani hodiny kdy bude bez práce.

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz