Komentáře Práce s listy

user avatar jano14
Odpovědět
Práce s listy
26. 08. 2018, 10:55:35
Som programátor amatér,už na dôchodku.Články sú inšpiratívne, ale chýba mi otvorenie iného listu v otvorenom dokumente.Vytvorenie a presúvanie listov je pekné.To funguje 100%, ale je nepraktické aby listy ,ktoré momentálne nepoužívam boli skryté.Občas je potrebné mať prehľad o vytvorených lisoch,a prejsť na iný už vytvorený.Ďakujem
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Práce s listy
26. 08. 2018, 11:36:56
Daniel Sedláček už tady několik let nebyl. Nevím proč, ale můžu odkázat ne další díly jeho seriálů. Bohu žel zde není vhodné řešit konkrétní příklady. K tomu slouží Fórum.


Doporučuji nejprve prohledat dotazy z fóra a teprve následně vytvořit nový příspěvek. K tomuto musíte být přihlášeným uživatelem. Pokud to s programováním myslíte vážně neobejdete se bez fóra.


Mimo toho sem chodí mnohem méně lidí. Není sem možné dobře poslat kód a podobně.


Vlastní řešení Vaší potřeby potřebuje upřesnit jak si představujete kontrolu existujích listů. Může to být provedeno různými způsoby, ale asi bych doporučil při vygenerování udělat zápis formou hyperlinku do buňky prvního listu. Hyperlink může přímo otevřít list a na druhé kliknutí ho zase zavřít. Jiný způsob by byl například pomocí dialogu, nebo také pomocí PopUp menu které načte všechny existující listy.

Pokud máte názvy nějak standardizované (máte seznam názvů který používáte pro vytvoření listů) tak by stačilo řešit dotaz zda list uvedeného jména existuje. Ale řešení může být velice různorodé.
user avatar Jiří Daněk
Odpovědět
Práce s listy
26. 09. 2018, 11:45:01
Jsem na tom podobně jako první přispěvatel. Důchodce, který řeší přechod z excelu na LO. Tedy hlavně poměrně jednoduchých maker. Jak říkali jiní, čas nemám nikdy. ten si musím vždycky udělat a do této činnosti je ho třeba opravdu mnoho. Co mě skoro ničí je, že skoro vždy mám problém, jehož řešení nenajdu přímo v této ´, nebo i jiných "příručkách". Toto je také jeden z nich. Perfektně popsaná práce s listy. Co mi v ní ale chybí je, jak mohu pracovat jen s jedním, ale libovolným listem. Tedy získat do proměnné jméno a nebo pořadové číslo aktuálně otevřeného listu, abych se mohl dále v makru na něj odkazovat.

Prohledávání fóra mi už několikrát v podobných problémech pomohlo, ale vzhledem k tomu, že není tak systematicky členěno jako tato příručka, je prohledávání vždy zoufalé a nejen časově náročné.

Takto jsem řešil např. nalezení adresy poslední použité buňky v listu a několika dalších věcí. Na seznamu ale mám několik dalších. Například:

Dosud jsem nepřišel na to, jak přesunout kurzor z aktuální buňky na jinou. V excelu se tento pohyboval po tabulce a v aktuální buňce pak pracovalo makro. Tady je to tak nějak na pozadí. Na to si lze zvyknout i když je pro mě obtížnější zjistit v které části tabulky se právě nalézám.

Excel také má spoustu systémových proměnných, které lze využít a nebo je přímo měnit. Z těchto jsem právě bral názvy listů, adresu poslední buňky atd. U LO jsem zatím na nic takového nenarazil. Je mi jasné, že začátky jsou vždy náročné. za těch svých 70 let jsem jich zažil mnoho.

Na závěr. Myslím si, že popularizaci OO/LO by nesmírně prospělo právě praktické řešení těchto detailů a jejich srovnání pro Excel - LO/OO a opačně.

Moc děkuji J. Daněk
LinuxEXPRES (news 300px)
 
 
woo jaw demo hz