Dvě klíčové funkce, bez kterých se v Calcu neobejdete

newsletter.png Chcete použít funkci, ale nevzpomenete si, jak se jmenuje? Chcete vytisknout tabulku na více stránek, ale výstup se vám nelíbí? Newsletter pro čtenáře OpenOffice.cz ze 6. 11. 2012 vám poradí, jak vyřešit tyto problémy.   

Dobrý den,

milí uživatelé LibreOffice a Apache OpenOffice,

doručili jsme vám další newsletter pro uživatele webu OpenOffice.cz. Jeho zasílání si můžete upravit ve svém nastavení.

Rádi bychom vás upozornili na důležité funkce kalkulátoru Calc, které vám mohou hodně usnadnit práci.

Seznam funkcí na očích

Nemůžete si vzpomenout, jak se jmenuje ta funkce, kterou jste použili nedávno? Můžete si nechat poradit při jejím zápisu (Zobrazit | Lišta vzorců), ale existuje ještě jeden pomocník – seznam funkcí. Zobrazíte ho příkazem Vložit | Seznam funkcí.

Ovládá se podobně jako okno Styly a formátování. Vlevo nahoře je tlačítko pro vložení vybrané funkce do buňky, následuje přepínač kategorií, pod nimi jsou pak v seznamu samotné funkce. Dole je pak krátká nápověda ohledně parametrů a hodnot.

TIP : Víte, že si okna Seznam funkcí a Styly a formátování můžete umístit nad sebe? Stačí je přetáhnout, pro jejich uvolnění použijte Ctrl-dvojité kliknutí do rámečku (ne seznamu).

newsletter-6-11.jpg

Vytiskne se mi tabulka na jeden list, nebo ne?

Kladete si často otázku, jak dopadne tisk u tabulek na více stránek? Nezapomeňte se před tiskem podívat pomocí Zobrazit | Náhled zalomení stránky na výsledek. Pokud zjistíte, že obsah nepasuje, jak byste si přáli, vyberte oblast k tisku a vytvořte si znovu tiskovou oblast – Formát | Oblasti tisku | Definovat. Potřebujete-li tisknout jen určitou část buněk, použijte příkaz Formát | Oblasti tisku | Přidat, tím vedle výchozí oblasti přidáte další. Pokud se vám tabulka vytiskne mikromalými pidipísmenky , pak si přečtěte náš newsletter číslo 18.

Zdraví vás redakce@openoffice_cz

P.S. Kupte si pod stromeček tričko LibreOffice ! http://obchod.liberix.cz/tricka/10-tricko-libreoffice.html

(Jako ve škole) Průměr: 1.50 | Hodnotilo: 4
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz