Jak nahradit nedostupné písmo v LibreOffice

LO.png LibreOffice umožňuje provést náhradu písem v dokumentu za jiná. Tato šikovná pomůcka se uplatní zejména v případě nedostupnosti některých fontů písem.  

Možnost náhrady písma za jiné, s podobnou metrikou, a tedy i vizuálním vzhledem, patří mezi klíčové funkce LibreOffice pro zachování jednotného vzhledu dokumentu mezi dvěma kancelářskými balíky, resp. uživateli pracujících na různých počítačích. Uplatní se zvláště tehdy, pokud příjemce nevlastní licence k příslušným fontům písem.

Typický příklad je následující. V roce 2000 vydal Microsoft sadu fontů, pojmenovanou písma ClearType. Tyto fonty využívají technologii subpixelového vykreslování, takže mají vyhlazenější okraje. Licence těchto písem je však taková, že jejich používání je vázáno na systém Windows a/nebo Microsoft Office. Uživatelé, kteří nemají licenci na jeden z těchto produktů, nemohou tato písma používat.

A to je samozřejmě problém. Znamená to, že uživatelé např. Linuxu a LibreOffice nebudou ani teoreticky mít legální přístup k fontům, které s velkou pravděpodobností byly použity při tvorbě dokumentů v Microsoft Office; jde totiž o tak notoricky známé fonty jako Arial, Times New Roman atd. Vzhled dokumentů v LibreOffice se tak bude lišit.

Automatická náhrada

LibreOffice v případě, že otevřeme nějaký dokument, jenž obsahuje písma, která nejsou dostupná v operačním systému, se pokusí tato písma nahradit takovými, která mají podobnou metriku, tedy i vzhled. Například v případě písma Arial se použije font Liberation Sans, Courier New fontem Liberation Mono a Times New Roman se nahradí písmem Liberation Serif (jde tedy o písma rodiny Liberation). Náhrada však není dokonalá a je zřejmé, že dojde ke vzhledovým změnám. Což bohužel řada uživatelů interpretuje jako chybu LibreOffice.

Automatická náhrada má smysl, pokud je k dispozici font, jenž svou metrikou maximálně odpovídá písmu nahrazovanému.

Ruční náhrada

Uživatelé LibreOffice mohou nastavit nahrazování nedostupných písem ručně, a to pomocí okna Možnosti. To otevřete z nabídky Nástroje | Možnosti. V otevřeném okně přejděte na záložku LibreOffice | Písma. Tato část okna slouží pro správu písem v LibreOffice obecně (včetně uživatelského rozhraní) a postupně si projdeme všechny možnosti, které nabízí.

Záložka Písma okna Možnosti Záložka Písma okna Možnosti

Konfigurace ručního nahrazování

Otevřete znovu okno Možnosti na záložce Písma. V tuto chvíli je pro vás podstatná první část, nadepsaná Tabulka náhrad. Ta umožňuje zvolit zdrojové písmo a písmo, které ho nahradí. Jak vidíte na obrázku, ve výchozím nastavení je tabulka prázdná a dokonce neaktivní. Nejprve je tedy třeba zaškrtnout pole Použít tabulku náhrad. Dále do pole Písmo: napište název písma, které si přejete nahradit (pokud je nainstalováno, můžete jej vybrat z rozbalovací nabídky), v poli Nahradit za: vyberte písmo, kterým si přejete zdrojové nahradit (i v tomto případě můžete název písma vepsat ručně). Stiskněte tlačítko se zelenou fajfkou pro potvrzení. Pravidlo se zobrazí v tabulce.

Takto můžete přidávat další a další pravidla. Abychom vám však ulehčili práci, nabízíme seznam pravidel pro nahrazování fontů Microsoftu písmy, jež jsou běžně k dostání. Seznam pravidel byl vytvořen na základě blogu Itala Vignoliho.

Náhrada písem v LibreOffice Náhrada písem v LibreOffice

Stažení a instalace písem

Požadovaná písma je třeba stáhnout a nainstalovat. Nahrazující písma lze volně získat z řady zdrojů. Některá patří do portfolia firmy Google, lze je tedy stáhnout ze stránky fonts.google.com. Zbylá můžete stáhnout například ze stránky 1001fonts.com.

Po rozbalení zip archivů s písmy je třeba písma nainstalovat. Ve Windows tak učiníte poklepem na jednotlivá písma (pokud nepoužíváte nějaký správce písem, umožňující hromadnou instalaci písem), v Linuxu stačí písma přetáhnout do složky .fonts, kterou si vytvoříte v domovském adresáři, případně, pokud si přejete písma nainstalovat pro všechny uživatele, do složky /usr/share/fonts. Následně buď restartujte systém, nebo (v Linuxu) aktualizujte seznam písem příkazem v konzoli:

sudo fc-cache -f -v

Poté restartujte LibreOffice. Nová písma budou dostupná a můžete je používat.

Použití náhrady písem

Jak vidíte, v řádcích pravidel se nacházejí ještě dva další sloupce, každý se zaškrtávacím polem: Vždy a Jen obrazovka. Tato pole určují, za jakých okolností dojde k náhradě písma a jak se náhrada projeví, a to podle následujících pravidel:

  • Je-li zaškrtnuto pole Vždy, dojde k náhradě písma i tehdy, pokud je zdrojový font nainstalován.

  • Při zaškrtnutí pole Pouze obrazovka bude písmo nahrazeno jen při jeho zobrazení na obrazovce, nikoliv při tisku.

Může tedy nastat několik možných kombinací, které shrnuje nápověda LibreOffice:

Již definovaná pravidla můžete samozřejmě kdykoliv upravovat, mazat (stisknutím tlačítka Odstranit), všechna pravidla můžete naráz zneaktivnit odškrtnutím pole Použít tabulku náhrad.

Další možnosti správy písem

V záložce Písma okna Možnosti jsou však ještě další možnosti, které s nahrazováním písem nesouvisejí; uvedeme si je pro úplnost. Všechny tyto možnosti se týkají použití písem pro specifické účely – ty jsou uvedeny přímo v názvu části okna, Nastavení písma pro zdrojový kód HTML, Basic a SQL. Výběr takového písma můžete nechat na programu (zvolíte-li z rozbalovací nabídky Písma: položku Automaticky, nebo můžete vybrat konkrétní písmo. Pokud zaškrtnete pole Pouze neproporcionální písma, budou se nabízet jen neproporcionální písma. Vybranému písmu můžete určit velikost – je to také poslední možnost, kterou vám tato záložka okna Možnosti nabízí.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar kamlan
Odpovědět
Jak nahradit nedostupné písmo v LibreOffice
24. 09. 2020, 15:38:29
Fakt dobrej tip, písma jsem všechny stáhl, experimentovat s tím Italovým nastavením budu snad přes víkend.
Zatím jsou poznatky takové že jediné Carlito je třeba stáhnout z 1001fonts, ostatní jdou z gůglfontů.
Font Lustria nemá české znaky.
Font Spartan dělá pro malé 'ď' skutečně háček, nikoliv "čárku", to je spíš jen taková drobná zajímavost :-).
user avatar kamlan
Odpovědět
Otestování fontů
27. 09. 2020, 18:15:24
Tak jsem ty fonty otestoval, popsáno zde
https://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=24491#p24491
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Otestování fontů
28. 09. 2020, 09:46:48
Moc díky za váš čas a ochotu!
Popřemýšlím, jak s vašimi poznatky naložit. Velmi pravděpodobně aktualizuju článek s uvedením vašeho jména. Pěkná práce!

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz