Jak přidat obrázek do galerie a číslovat obrázky ve správném pořadí

Dokument V tomto přehledu tipů pro OpenOffice/LibreOffice se zaměříme na obrázky v dokumentu, jejich přidávání do galerie a číslování, na instalaci Javy a zjištění informací o dokumentu.   

Jak číslovat obrázky ve správném pořadí?

Zdroj: Číslování fotografií

Obrázky (a jiné typy objektů), které vkládáte do dokumentu Writeru,můžete ponechat tak, jak je vložíte. Můžete jim však i přiřadit nějaký popisek. Klikněte pravým tlačítkem myši na objekt a z kontextové nabídky vyberte Popisek.

V otevřeném dialogovém okně buď vyberte jednu z předdefinovaných kategorií (Kresba, Ilustrace, …), nebo můžete text kategorie smazat a nahradit ho vlastním. Ten se uchová i pro další vložené objekty. Objekty jsou číslovány, a to nikoliv podle pořadí, v jakém byly vytvořeny, ale podle pořadí na stránce. Na to je třeba myslet, protože pokud se rozhodnete obrázky číslovat podle vlastního pořadí, musíte postupovat poněkud jinak.

Vložení popisku obrázku Vložení popisku obrázku

Jednak vložte do dokumentu všechny obrázky, kterým chcete přidat popisek a očíslovat je. Popisky přidejte a až poté změňte pořadí obrázků. Kdybyste nyní přidali jakýkoliv další obrázek a jemu popisek, číslování obrázku by se „resetovalo“ podle pořadí na stránce. Proto je nejprve třeba přidat všechny obrázky, jim popisky a až pak je rozmístit na stránce.

Vlastní pořadí číslování obrázků na stránce Vlastní pořadí číslování obrázků na stránce

Jak přidat obrázek do galerie

Obrázky lze přidávat do galerie jednoduše. Klikněte na obrázek pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte Uložit. Mělo by se vám otevřít možnost uložení obrázku přímo do složky galerie, stačí jen vybrat vhodný motiv (složku) a obrázek zde uložit. Poté otevřete Postranní panel, vyberte sekci Galerie a v ní příslušný motiv, klikněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Aktualizovat.

Další možností je přidání již existujícího obrázku. K tomu použijete položku nabídky Vlastnosti a v otevřeném okně vyberte záložku Soubory. Můžete pak přidávat celé složky obrázků (položka Najít soubory), nebo samostatné obrázky (položka Přidat).

LibreOffice nenačítá Javu, ač ji mám ve Firefoxu

Zdroj: On firefox and have loaded java 32

Pokud máte nainstalovaný webový prohlížeč Firefox, máte v něm podporu pro JavaScript, tedy webovou technologii, která umožňuje provádět různé akce a je velmi oblíbená.

Ovšem pokud chcete provozovat v OpenOffice/LibreOffice specifické operace (typicky se to týká maker a databází), musíte si nainstalovat běhové prostředí pro Javu – Java Runtime Environment. To nemá s prohlížečem nic společného, snad jen, že díky němu můžete v prohlížeči zobrazovat javové applety. Prostředí stáhnete ze stránky Oraclu. Uživatelé Linuxu si mohou nainstalovat OpenJDK z distribučních balíčků.

Nainstalovaná běhová prostředí v počítači – uživatel si může vybrat konkrétní Nainstalovaná běhová prostředí v počítači – uživatel si může vybrat konkrétní

Kde lze zjistit datum vytvoření dokumentu?

Zdroj: How to find document creation date

Datum vzniku dokumentu i další statistické údaje lze získat z okna Vlastnosti souboru. Jednoduše běžte do nabídky Soubor a vyberte položku Vlastnosti.

Toto okno má ještě jednu funkci. Na záložce Písmo můžete do dokumentu vložit použité písmo – soubor se pak korektně otevře na jakémkoliv jiném počítači, i kdyby v něm dané fonty nebyly nainstalovány.

Zobrazení metadat o dokumentu Zobrazení metadat o dokumentu

LibreOffice nevyužívá GTK+ - kde je problém?

Zdroj: LibreOffice 5.4 not using GTK3

LibreOffice aktuálně využívá framework GTK+, takže obzvláště na linuxových „gnomických“ desktopech je jako doma. (Chystá se přepsání LibreOffice do Qt, ale to ještě bude nějakou dobu trvat.) Nicméně v systému musí být nainstalován speciální integrační modul. Balíček bývá distribuován spolu s instalací LibreOffice a mívá označení gnome-integration. Pokud LibreOffice vypadá ve vašem gnomickém prostředí ošklivě, přesvědčte se, že máte tento balíček nainstalovaný.

LibreOffice bez nainstalovaného balíčku gnome-integration LibreOffice bez nainstalovaného balíčku gnome-integration

LibreOffice lze získat v Linuxu dvěma způsoby – buď využijete repozitář k vaší distribuci, v němž LibreOffice naleznete. Nebo si můžete stáhnout instalaci LibreOffice přímo ze stránky libreoffice.org. Zvolíte-li druhou možnost, riskujete, že instalace nebude dokonale zapadat do prostředí vaší distribuce.

Balíček gnome-integration pro aktuální verzi LibreOffice Balíček gnome-integration pro aktuální verzi LibreOffice

Nicméně zvláště uživatelům LinuxMint tuto druhou možnost doporučujeme, protože instalace z repozitáře LinuxMintu se potýká s problémem chybějících obrázků v nápovědě. Není třeba se obávat „surové“ instalace přímo ze stránky výrobce. Známe však u ní jeden problém – a zřejmě se týká i instalace z repozitáře.

Nainstalujete si podobný integrační balíček pro KDE prostředí, bude se vám stávat, že náhle nepůjde při psaní používat diakritiku. Obyčejně se tak stává například při použití tzv. ovládacích prvků a jejich tvorbě. Dříve také byl problém špatné podpory Unicode kódů. Používáte-li LibreOffice v KDE, neinstalujte balíček kde-integration.

Na funkčnosti to bude mít nulový vliv, vzhled to při zvolení vhodného motivu pro GtK aplikace v KDE nebude mít prakticky žádný vliv, jediný problém, na který narazíte, bude, že tlačítkové lišty budou mít dekoraci – té se však velmi jednoduše zbavíte po klepnutí pravým tlačítkem, zvolením Další činnosti | Speciální nastavení okna z nabídky. V otevřeném okně pak přejděte na záložku Vzhled a opravy, zaškrtněte pole Bez titulku a rámu, přepněte přepínač na Vynutit a přepínač na Ano.

Přebytečná dekorace tlačítkových lišt v prostředí KDE Přebytečná dekorace tlačítkových lišt v prostředí KDE

Takto postupujte pro každou otevřenou lištu. Ano, není to nic pohodlného, ale nastavení se ukládá v prostředí KDE, takže není třeba jej opakovat při instalaci nové verze LibreOffice, ale hlavně není nutné tuto proceduru vůbec absolvovat – dekorace nad lištami je sice nevzhledná, ale ničemu nevadí.

Záložka Vzhled a opravy okna Speciální nastavení okna Záložka Vzhled a opravy okna Speciální nastavení okna

Autor používá LibreOffice 5.4.3.



(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz