Pokročilá práce se vzhledem tabulky ve Writeru

writer.png Tabulka v aplikaci Writer nemusí mít jen černé ohraničení, být bez výplně a vypadat pokaždé stejně. V dnešním článku se proto zaměříme na pokročilou práci s tabulkou a zejména s jejím vzhledem. Na praktickém příkladě bude vysvětlena funkce Automatického formátu stejně jako většina možností, které nám tabulka nabízí po své vizuální stránce.  

Úvod do problematiky tabulek

Pomocí tabulky lze jednoduše a hlavně přehledně setřídit nepřeberné množství dat, které spolu nějakým způsobem souvisí. Ve Writeru máte v podstatě dvě možnosti, jak k práci s tabulkou přistupovat. Vytvořit si ji v samotné aplikaci nebo si ji vložit z aplikace Calc, kde již například existuje (o tom někdy později). Dnešní článek se však zaměřuje na tu první možnost, a to v souvislosti s Automatickým formátem. Pokud jste ještě s tabulkou příliš nepracovali, doporučuji přečíst si starší článek Vkládání a vlastnosti tabulek ve Writeru, kde jsou vysvětleny základní možnosti a úpravy tabulek právě ve Writeru.

Automatický formát jako mocný nástroj

Nejprve si vytvořte jednoduchou tabulku, například takovou, jaká je na prvním snímku Vzorová tabulka. Samozřejmě si můžete vytvořit úplně jinou a odlišně ji vyplnit - to je na vás, na účel to nemá žádný vliv. Na funkci Automatický formát se dostanete přes panel nástrojů Tabulka, který se zase objeví po označení tabulky (stačí do ní kliknout levým tlačítkem myši). V něm naleznete poměrně nenápadnou ikonu Automatický formát (dole čtvrtý zprava). Otevře se následně dialogové okno, kde si můžete vybrat z celé řady již přednastavených vzhledů. Můžete si jej však vytvořit, a proto zavřete okno Automatického formátu a čtěte dále.

Vzorová tabulkaVzorová tabulka

Vlastní automatický formát se totiž vytvoří tak, že tabulku ručně naformátujete. Stačí tedy kliknout opět levým tlačítkem myši na tabulku a z nabídky si zvolit Tabulka... a v nově otevřeném okně již jen upravovat v záložkách různé možnosti. Poté opět zvolíte Automatický formát a kliknete na tlačítko Přidat. Vyplňte název svého automatického formátu a potvrďte OK. Váš automatický formát se uloží a již jej můžete nadále použít v nepřeberném množství dalších tabulek. Prozatím však, pokud již nemáte tabulku naformátovanou, nic nedělejte. Nejdříve si totiž musíte, jak již bylo řečeno, tabulku upravit, a to přes Formát tabulky.

Automatický formátAutomatický formát

Formát tabulky

Nyní tedy klikněte pravým tlačítkem myši do prostoru tabulky a zvolte možnost Tabulka..., čímž otevřete právě okno Formát tabulky. V první záložce si můžete změnit zarovnání, pojmenovat si tabulku a zvolit si vzdálenosti od textu. Přepněte zarovnání například Vlevo a zaškrtněte možnost Relativní.

Tabulka (základní nastavení)Tabulka (základní nastavení)

V záložce Tok textu si úplně dole zvolte Svislé zarovnání, a to Na střed, a v Toku textu zaškrtněte Zalomení a vyberte Sloupec. Samozřejmě si tabulku můžete nastavit úplně jinak, toto je pouze příklad, podle kterého si možnosti můžete vyzkoušet. Možnostem v záložce Tok textu se budeme pravděpodobně věnovat hlavně při větším množství obsahu, než je uvedený v příkladu.

Tok textuTok textu

Záložka Sloupce umožňuje pouze nastavení procent jednotlivých sloupců tabulky. Laicky řečeno, jaký podíl z celkové šířky bude mít každý ze sloupců v tabulce. Writer si tuto možnost většinou vhodně nastaví sám. V příkladu je hodnota pro všechny sloupce 17%. Pracuje se přesně se 100%, a tak se každá změna hodnoty projeví na hodnotách ostatních. Tedy procenta se chovají správně tak, jak matematicky mají a nesčítají se.

Writer pracuje někdy také s centimetry, podstata však zůstává stejná.

SloupceSloupce

Asi nejvíce možností k nastavení je v záložce Ohraničení. V sekci Uspořádání čar vyberte Pouze vnější ohraničení a ve střední části dialogového okna zvolte tloušťku 2,5 pt. Poté zvolte 1 pt a myší klikněte do náčrtu ohraničení tabulky po levé straně, konkrétně na vnitřní svislou a horizontální část (čáru, ohraničení). V této části to chce chvilku experimentování, pokud nemáte zkušenosti, a brzy se jistě i obyčejnou metodou pokus-omyl doberete požadovaného výsledku. Po pravé straně lze také nastavit Vzdálenost k obsahu v centimetrech. Záložce Pozadí se věnujte samostatně.

OhraničeníOhraničení

Klikněte myší mimo tabulku a označte tahem myši pouze první řádek. Jděte opět stejným způsobem (tedy přes pravé tlačítko myši na tabulce) na Formát tabulky | Pozadí a zvolte například Šedá 80 %

.

PozadíPozadí

Nyní si běžným způsobem označte obsah tabulky a zvolte písmo dle vlastního výběru, v příkladu je použité FreeMono o velikosti 10. Na prvním řádku je změněna barva písma na Bílou a písmo je Tučně. Nyní již tedy máte v podstatě naformátovanou tabulku a můžete vytvořit vlastní Automatický formát. Jděte na něj přes panel nástrojů Tabulka (viz počátek článku) a zvolte Přidat, pojmenujte vlastní formát a potvrďte OK.

 

Vlastní Automatický formátVlastní Automatický formát

Výsledná tabulkaVýsledná tabulka

Následné použití automatického formátu

A na závěr ještě malé připomenutí, k čemu je to všechno dobré. Nyní již máte tabulku hotovou stejně jako uložený Automatický formát (v podstatě šablonu), kterou jste si z ní vytvořili. Pokud byste nyní vytvářeli další tabulku, již ji nemusíte samostatně formátovat. Stačí, když si do ní kliknete a zvolíte Automatický formát z panelu nástrojů Tabulka. Dále si jen vyberete po levé straně dialogového okna vámi vytvořenou nebo jinou šablonu a potvrdíte volbu. Tabulka tak dostane již dříve přednastavený vzhled.

(Jako ve škole) Průměr: 1,56 | Hodnotilo: 9
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
EDU Trainings
Michal Polák

Michal Polák

 

Public Relations

IPv4 zastarává, i tak si však zaslouží kvalitní zabezpečení

Znáte souvislost mezi doménami a typickými IP adresami? Není od věci si uvědomit, že zatímco domény jsou určeny pro zjednodušení hledání webové stránky na internetu, IP adresy slouží primárně pro výpočetní techniku, konkrétně pro přesné vyhledání konkrétního serveru nebo počítače.

Pokračování ...


IT Systems - předplatné
SAM v kostce 2019
 
 
woo jaw demo hz