Velikost stránky při exportu do PDF, převod do Numbers a miniatury ve startovacím okně

Návody V tomto přehledu tipů pro LibreOffice/OpenOffice se podíváme na možnosti určování velikostí stránek při exportu do PDF, jak převádět dokument do Numbers/Pages a na co si při tom dávat pozor, jak omezit počet posledně otevřených souborů a jak v Draw vytvořit zápatí.   

Jak ovládat velikost PDF souboru při tisku?

Zdroj: How to control PDF page size when exporting to PDF

Soubor PDF lze v LibreOffice/OpenOffice získat z většiny modulů, a to pomocí přímého exportu do PDF. Tisk lze realizovat buď přímo (po stisknutí tlačítka Exportovat jako PDF), nebo přes dialogové okno, v němž lze nastavit různé možnosti exportu. Mezi ně však nepatří velikost tiskového výstupu; ta je dána velikostí stránky. Chcete-li změnit velikost výstupní tiskové stránky, musíte tedy nejprve změnit velikost stránky v dokumentu.

Ovšem pokud tak učiníte např. v modulu Draw, objekty v kresbě se nepřizpůsobí nové velikosti stránky – bude třeba všechny vybrat a velikostně je přizpůsobit ručně. Navíc moduly Draw a Impress neumožňují definovat odlišné velikosti pro různé stránky; celý dokument má jednotnou velikost stránek. To je doména Writeru, takže pokud byste chtěli mít definovány různé velikosti pro stránky, můžete např. kresbu vložit do stránky jako OLE objekt, případně, pokud vám tento postup nevyhovuje, využít jinou aplikaci, třeba Scribus.

Jak převést dokument do Numbers?

Zdroj: převod do numbers

LibreOffice nyní u „applovských“ aplikací Numbers a Pages podporuje pouze otevření (načtení). Tyto formáty však mají určitá specifika a může dojít ke ztrátě některých informací (typicky zaškrtávací pole v Numbers) či mírně odlišnému formátování.

Zkušenost ukazuje, že výhodné je obousměrně použít formát Office Open XML (OOXML). Sice převod zřejmě nebude stoprocentní, ale je použitelný. Pokud budete chtít převádět textový soubor z Writeru do Pages, dávejte si pozor na popisky k obrázkům – s nimi bude problém, protože pokud ve Writeru přidáte k obrázku popisek, vytvoří se automaticky rámec, do něhož obrázek s popiskem budou vloženy. A ten formát OOXML nepodporuje v plné míře a narazíte na problémy – budete muset obrázky vkládat znova. Problém můžete vyřešit například vkládáním obrázku do tabulky a popisku do další buňky v téže tabulce.

Obecně platí, že pokud vytváříte nějaký soubor v LibreOffice/OpenOffice pro jeho další využití v jiném formátu, hodí se znát odlišnosti tohoto formátu a přizpůsobit tomu svou práci. Bohužel ne všude se zatím uchytil otevřený formát ODF, byť by s ním například státní správa neměla mít podle Doporučení k aplikaci § 4 odst. 2 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, žádný problém.

O zkušenostech s používáním ODF v české státní správě si můžete přečíst v rozhovoru s ředitelem odboru informatiky Kanceláře Poslanecké sněmovny PČR.

Jak vypnout zobrazování miniatur ve startovacím okně?

Zdroj: vypnout zobrazování miniatur po startu

Máte-li LibreOffice nasazen např. v podnikové praxi a sdílí-li daný uživatelský účet více uživatelů (což není správná praxe, ale někde se to stejně používá; pozn. šéfred.), či z jakýchkoliv jiných důvodů, bude možná mezi vaše požadavky patřit, aby se ve startovacím okně nezobrazoval přehled naposledy otevřených souborů.

Startovací obrazovka s náhledy posledně otevřených souborů Startovací obrazovka s náhledy posledně otevřených souborů

Jistě existují možnosti, jak problém vyřešit pomocí expertního módu. Nicméně uživatelsky přijatelnější by bylo stáhnout a nainstalovat rozšíření History Manager, které vám umožňuje operativně a kdykoliv měnit počet naposledy zobrazených souborů. Nastavíte-li si počet souborů v historii na nulu, ve startovacím okně pak nejen neuvidíte miniatury naposledy otevřených souborů, ale seznam zůstává prázdný, do historie se nic nezapisuje. O tomto rozšíření (stejně jako o podobném, ale důmyslnějším History Master), jsme na naší stránce psali již vícekrát, naposledy v článku Jak trvale nastavit vlastní barvu a editovat samospouštěcí prezentace.

Určení počtu dostupných posledně otevřených souborů Určení počtu dostupných posledně otevřených souborů

Vytvoření zápatí v Draw

Zdroj: Create Footer in Draw 5.4

V modulu Draw nevytvoříte klasické zápatí jako třeba ve Writeru nebo Calcu. Nicméně můžete si pomoci přidáním polí, které se budou zobrazovat na všech stránkách dané předlohy. Z nabídky Zobrazit vyberte Předloha a předlohu upravte – např. přidáním polí z nabídky Vložit | Pole.

Přidávání polí do předlohy stránky v Draw Přidávání polí do předlohy stránky v Draw

Autor používá LibreOffice 5.4.3.



(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar kamowski
Odpovědět
Velikost stránky při exportu do PDF, převod do Numbers a miniatury ve startovacím okně
18. 12. 2017, 10:18:33
@Jak ovládat velikost PDF souboru při tisku?
pri exporte do pdf jeho veľkosť neriešim ale je fakt, že niektoré výstupy sú ozaj veľké a tým pádom nevhodné napr. pre odoslanie emailom. V takom prípade použijem doplnok v Thunare:
https://www.linux-mint-czech.cz/2015/12/kompresia-pdf-suboru/
Ako sa to prejaví pri skutočnej tlači z pdf na papier, či sa zhorší kvalita na "nepoužiteľnú" neviem, nemám to odskúšané. PDF-ka si neukladám na tento účel. Väčšinou sú to články z rôznych stránok, knihy, brožúrky a tie do tlače nikdy nedám.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Velikost stránky při exportu do PDF, převod do Numbers a miniatury ve startovacím okně
19. 12. 2017, 22:30:07
Ten návod je zaměřen na velikost ve smyslu fyzické velikosti stránky (v milimetrech apod.). Co se týká zmenšování datové velikosti, tak sice nevím, jak funguje onen doplněk pro Thunar, ale logicky se snižování kvality obrázků (jak ve smyslu jejich rozlišení, tak kvality při ztrátové kompresi) vždycky projeví. Pro každé použití to chce nastavit takovou úroveň, která je akceptovatelná, čili pro tisk na papír je vhodné nechat původní velikost obrázků a bezeztrátovou kompresi (případně rozlišení omezit na 300 DPI a zapnout ztrátovou kompresi s kvalitou třeba 95 %), pro prohlížení na monitoru třeba rozlišení jen 96 DPI a ztrátovou kompresi s kvalitou 85 %.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz