Apache OpenOffice 4.1.5

Apache OpenOffice Kancelářský balík Apache OpenOffice má novou verzi 4.1.5. Je to verze opravná, která řeší několik chyb a aktualizuje slovník pro britskou angličtinu.  

Byla vydána nová verze 4.1.5 kancelářského balíku Apache OpenOffice. Opravuje tři chyby (z toho jedna byla regrese vzniklá opravou jiné chyby) a aktualizuje slovník pro britskou angličtinu.

Novou verzi si nejsnáze stáhnete přes stahovací stránku na našem portálu.

(Jako ve škole) Průměr: 2,00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
7. 01. 2018, 16:39:53
Je to verze opravná, udržující... :/ Je to bída.
Nechtěl bych být vývojářem AOO. Ze všech stran kritika na pomalost a na mrtvý projekt. Realita - žádná perspektiva, udržovací chod umírajícího (či možná mrtvého) projektu. Přitom dva prakticky totožné balíky udržovat nemá smysl. Proč to nezabalit rovnou a soustředit se na LO?
user avatar Jan Veselý
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
8. 01. 2018, 23:45:14
Vývojářům velký dík dík. AOO vyhovuje a preferuji před LO (také vyzkoušeno a nevyhovuje) a nejsem sám. Písateli Valachovi, "prakticky totožné" nejsou, neprovokujte a nevnucujete svoje "chutě" ostatním.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
9. 01. 2018, 00:12:18
To máte pravdu, prakticky totožné programy to nejsou. LibreOffice je o několik tříd dále a Apache OpenOffice skomírá a jeho vývoj budí rozpaky. I z řad vývojového týmu zaznívají hlasy po ukončení vývoje.
A co se "chutí" týče, to je asi věc jiná. I naše redakce, troufám si tvrdit, je spíše nakloněná pro LibreOffice - čistě z toho důvodu, že je o čem psát... V týmu AOO mrtvolné ticho...
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
9. 01. 2018, 07:56:15
Největší problém AOO je, že si prostě s Docx neporadí. Už jsem to psal. Mohlo by být třeba ze zlata, ale když mi to polovinu souborů buď neotevře nebo sio nemohu být jist, jestli vidím to, co mám vidět, je to na pytel.

Příbuznost AOO a LO i přes "dlouhodobé rozcházení" je pořád dost velká, třeba vytuhnutí na startu (není dobře ošetřeno "vícenásobné otevření" - před deseti lety jsem to tu popisoval) mi před těmi deseti lety dělalo AOO a dělá (sice v menší míře) pořád i LO.
user avatar kabi
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
9. 01. 2018, 10:48:09
pro zvedavec - podpora ooxml formátů v AOO je opravdu velmi špatná (vzhledem k vývoji AOO se nelze divit), LO s nimi umí pracovat podstatně lépe. V praxi se však setkávám i s případy, kdy si s ooxml formáty korektně neporadí ani různé verze MSO (příklad - 4 stránkový docx s vloženými tabulkami se korektně otevře v MSO 2010 a s drobnými odchylkami ve formátování i v LO. V MSO 2013 i 2016 se však zobrazí pouze jedna (první) stránka, přičemž ve stavovém řádku se zobrazuje 1/2 stránky). Bohužel ani o MSO nelze říci, že zobrazuje to, co soubor obsahuje.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
9. 01. 2018, 11:09:22
Že někde něco nebude fungovat se může stát vždycky. Když těch souborů vezmete 1000, tak MSO v závěsu nebo i stejně budou LO a daleko za nimi OO.

Výjimky budou existovat vždycky. To je jasné.
user avatar kabi
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
10. 01. 2018, 09:32:06
Chtěl jsem tím spíš upozornit na skutečnost, že u AOO jsou problémy s ooxml známé a kdo s tímto formátem potřebuje rozumně pracovat (i ukládat), jistě se již poohlédl po jiném sw. U MSO se ale žádné potíže s jeho nativním formátem nepředpokládají, přesto se vyskytují - pak to je velmi nehezké překvapení.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
10. 01. 2018, 12:31:37
To jo, souhlasím.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
10. 01. 2018, 12:53:40
Já nevím proč se lidé stále dívají na AOO jako na pokulhávající repliku MSO. Kdo se s tím naučí pracovat tvůrčím způsobem většinu svých potřeb zde uspokojí. Převody "z" a "do" MSO jsou jenom jednou z nastavitelných funkcí.

Bohu žel zde se to bere jako soutěž který balík lépe konkuruje MSO, nebo spíš jak se umí submisivně adaptovat k tomuto komerčnímu produktu.

Podívejte se na jiné kancelářské aplikace - je jich asi víc desítek. některí také "emulují", nebo asociují MSO. Ale jsou i takové které se o to ani moc nesnaží. Konverzní formáty - to ano, TXT, CSV, RTF a další standardní formáty - například obrázků, XML, Html, scriptovací jazyky a podobně.

Takže když se na to podíváme normálníma očima - AOO dělá standardní práci kancelářské aplikace. Ale mimo toho se podívejte na komunitu která funguje dobře hodně let - například Wiki, nebo fóra.

Zadejte fórum LibreOffice a pak totéž zadejte do fórum AOO. Když byste chtěli udělat rozšíření nebo šablonu - tak u AOO řádný velký problém - ale pokuste se to dát na LibreOffice. Tohle víme velmi dobře a vím že Ti nejlepší možná dík tomu přestali dělat.

Také možná stačí mrknout na to jak velký je balík instalace LO a AOO. Ale to už je dnes jen velmi slabý argument. Ale možná existují jiné a velmi pádné.

Z AOO se velmi rychle a snadno vytvoří specál k technoligickým účelům jako je řízení průmyslových provozů, nebo generátor aplikací pro mobilní zařízení. Dají se najít aplikace pro řízení portů počítače. Jsou sice většinou placené, ale například pro rozhraní RS232 je zdarma. Potom budou ty klasické kancelářské moduly jen doplňkem.

Něco podobného jsem už zažil. Kdysi existoval náš český kancelářský balík ale zejména tabulkový procesor který nebyl moc perspektivní, ale koupila ho jedna elektrotechnická firma a dnes ten balík řídí jen průmyslová zařízení. Nedá se už sehnat a já si nemohu to původní jméno vybavit. Ale měl bych to najít - mám nějaké staré CD tuším že CHip, nebo něco podobného kde jsem se o něm dozvěděl a testoval.

Takže nepodceňujte a nesrovnávejte s LO ani s MSO. Komentujte jen chyby které jsou příslušné k zabudované funkcionalitě. Já doceňuji zejména stabilitu - nikoliv to že neumí totéž co LO, nebo nestačí na výmysly MSO.
AOO má zdaleka nejlepší help systémy, manuály a knihovny pro rozšíření a šablony. LO na toto zatím nestačí a podle mne 90% potřeb se hledá ze zdrojů AOO.
user avatar kabi
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
10. 01. 2018, 15:41:51
pro neutr - v některých bodech s Vámi souhlasím, ale za poslední větu Vašeho prvního odstavec bych doplnil - velmi používanou. Jelikož se pohybuji v korporátním prostředí, podívejte se na AOO z tohoto pohledu. Nechci srovnávat, který balík co a jak dělá, potřebuji výsledek a tím je finální dokument. A protože s příchodem novějších verzí MSO a přechodem "větších" firem na formát ooxml vznikla potřeba s ním standardně pracovat, je nutné mít alespoň ve Writeru a Calcu základní kompatibilitu formátů (vzhled, obsah, funční vzorce) = vzájemnou přenositelnost. Tu bohužel u AOO nedostanu. Pro běžné "kancelářské" používání s AOO nemůžu denně řešit nějaké konverzní formáty, nepomůže mi fórum ani šablony. Potřebuji dokument vytvořit nebo otevřít, upravit, uložit a příp. předat dál.

Věřím, že AOO může stále v mnohém a pro mnohé plnit svoji funkci (dlouhá léta jsme ho používali), bohužel v korporátu jsou pro něho dveře zřejmě zavřené.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Seznamte se s českou doménou

Máte vlastní doménu nebo se chystáte ji zaregistrovat? Myslíte také na její důkladné a profesionální zabezpečení? Spojte se s profesionály.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz