Konference LinuxDays a OpenAlt, letíme na Mars

nasa_logo Chystají se tradiční open-source konference LinuxDays a OpenAlt. Redakce OpenOffice.cz, LinuxEXPRES.cz a balík LibreOffice putují na Mars.   

Blíží se konference LinuxDays a OpenAlt

Ve dnech 3. a 4. října se uskuteční konference LinuxDays. Konference se tradičně věnuje Linuxu, open-source, sítí, bezpečnosti, vývoje atd. a koná se v budově Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze 6. Na konferenci probíhají tři přednáškové streamy a k tomu workshopy. Zájemci mohou přihlašovat své příspěvky do 15. 8. 2020 včetně na stránce linuxdays.cz.

O měsíc později, 7. a 8. listopadu 2020, se bude konat konference OpenAlt, a to v budovách Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Plánovaná témata jsou odrazem aktuálního dění - ukončení podpory Windows 7, nová vydání linuxových distribucí, pandemie COVID-19. I v tomto případě se hledají zájemci o přednášení, kteří mohou své příspěvky nahlašovat do 13. září 2020 na stránce openalt.cz.

Na obou konferencích bude mít svůj stánek i LibreOffice.

Roll-up naší redakce na konferenci LinuxDays Roll-up naší redakce na konferenci LinuxDays

S LibreOffice na Mars

V těchto dnech startuje na Mars několik výprav, které mají co dočinění s LibreOffice.

Spojené arabské emiráty

20. července 2020 startovala z japonské základny Tanegašima první sonda Spojených arabských emirátů, určená k výzkumu Marsu, pojmenovaná Amal. Jak se můžete podívat na tweetu vývojáře LibreOffice Yousufa Philipse (vytvořeném z videa na Youtube), operátoři mise používají SUSE a LibreOffice.

Pohled do řídicího střediska letu sondy Amal Pohled do řídicího střediska letu sondy Amal

OpenOffice.cz, LinuxEXPRES.cz, LibreOffice

I naše redakce zamíří na Mars. Na čtvrtek 30. července je plánován start rakety Atlas-5 s roverem Perseverance. Více než tunové vozítko by mělo k Marsu dorazit v únoru 2021. Na palubě se krom přístrojů pro detekci minulého (či snad současného) života na Marsu nachází i maličká helikoptéra Mars Scout Helicopter. Bližší informace o misi najdete např. na stránce ExoSpace.cz a pochopitelně i NASA.

Umělecká představa roveru Perseverance na Marsu (nasa.gov) Umělecká představa roveru Perseverance na Marsu (nasa.gov)

Úřad NASA v průběhu příprav mise tradičně spustil akci Send Your Name to Mars. Zájemci si mohli na stránce NASA zařídit virtuální „letenky“, což znamená, že jejich jména budou umístěna do čipu na roveru. Samozřejmě jsme toho využili, a na Mars tak poletí letenky redakce OpenOffice.cz, LinuxEXPRES.cz i LibreOffice.

Zájemci mohou podpořit naše redakce i LibreOffice umístěním letenky na svou stránku, a to buď fyzicky, či prolinkem. Zde jsou příslušné odkazy:

  • OpenOffice.cz: <iframe width="980" height="410" src="https://mars.nasa.gov/layout/embed/send-your-name/mars2020/certificate/?cn=898039310609" frameborder="0"></iframe>

    Letenka OpenOffice.cz Letenka OpenOffice.cz

  • LinuxEXPRES.cz: <iframe width="980" height="410" src="https://mars.nasa.gov/layout/embed/send-your-name/mars2020/certificate/?cn=442116864917" frameborder="0"></iframe>

    Letenka LinuxEXPRES.cz Letenka LinuxEXPRES.cz

  • LibreOffice: <iframe width="980" height="410" src="https://mars.nasa.gov/layout/embed/send-your-name/mars2020/certificate/?cn=760836997207" frameborder="0"></iframe>

    Letenka LibreOffice Letenka LibreOffice

Jak přesunout tabulku ve Writeru

Tabulka v modulu Writer není samostatným, jednolitým objektem. Ve vlastnostech tabulky můžete určit její velikost a umístění, ale přesun tažením metodou drag & drop není možný. Přesto ale lze tabulku přesouvat.

Nejprve vyberte celou tabulku. Použít k tomu můžete nabídku Tabulka | Vybrat | Tabulka (musíte mít kurzor v nějaké buňce tabulky, jinak bude nabídka neaktivní), nebo tlačítko Vybrat tabulku na liště Tabulka. Poté tabulku buď zkopírujte či vyjměte a následně vytvořte rámec, do kterého tabulku vložíte. Rámec vytvoříte opět buď příkazem z nabídky Vložit | Rámec (zde se můžete rozhodnout, zda obrys rámce nakreslíte ručně, nebo pomocí dialogového okna, ve kterém určíte parametry rámce), nebo pomocí rozbalovacího tlačítka Rámec interaktivně na panelu nástrojů Vložit. Jakmile je rámec hotový, můžete do něj tabulku vložit. Rámec s tabulkou pak můžete libovolně přesouvat. A měnit velikost rámce také. Tabulka se mu automaticky přizpůsobí.

Aktuality připravujeme ve spolupráci s českou komunitou LibreOffice.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar kamlan
Odpovědět
Saudská sonda Amal
27. 07. 2020, 20:17:33
Arabské slovo Amal znamená Naděje (zdroj: Velký arabsko-český slovník Charif Bahbouh; Arabsko-Český slovník Petr Zemánek & kol.; Arabský slovník Jan Beyerl).

No a kdyby se to nějak zvrtlo, tak stačí prohodit souhlásky a Alam znamená bolest, to spíš tak pro zajímavost, né že bych to přál :-).

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz