Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice

Úspora nákladů Německé město Lipsko přechází na kancelářské balíky Apache OpenOffice a LibreOffice. Nyní už běží na většině z 4 300 počítačů. Cílem migrace je snížit náklady a odstranit závislost na dodavateli.  

V německém městě Lipsko (Leipzig) se rozhodli přejít na svobodné kancelářské balíky Apache OpenOffice a LibreOffice. Migrace je z hlediska počtu počítačů již za polovinou – na počátku letošního roku byly tyto balíky nainstalovány na 2 792 z celkových 4 300 počítačů. Po skončení migračního procesu (2017) se očekává pokles nákladů o 100 tisíc eur ročně.

Město se k přechodu rozhodlo s cílem snížit náklady a odstranit závislost na dodavateli (vendor lock-in). Dalším důvodem byl ale výsledek auditu z roku 2010, kdy dodavatel neuznal licence k proprietárnímu balíku zaregistrované a používané městskou společností Lecos (která zodpovídá za IT ve městě) a donutil tuto společnost zaplatit vysokou pokutu.

Lars Greifzu z firmy Lecos to komentoval, že „na celém světě jen jen pár lidí, kteří jsou schopni chápat a snad i vysvětlit licenční podmínky (k proprietárnímu balíku).“ Město přechází také na formát OpenDocument. „Požadujeme od našich smluvních partnerů, aby ODF také používali,“ doplnil k tomu Greifzu.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
19. 06. 2014, 00:15:40
Z pohledu Pražana se to jeví jako utopie.
user avatar vxmery
Odpovědět
Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
19. 06. 2014, 13:02:09
Ja by som kludne urobil substitúciu a za "Pražana" dosadil "občana bývalej ČSSR" :) Podla mňa je aj OO/LO pre 90% úradníkov zbytočný, tie úradné obežníky by stále v pohode zvládla T602 bežiaca pod DOS na 286-ke:)
user avatar neutr
Odpovědět
Re Chybný výraz? : Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
19. 06. 2014, 21:13:13
Když byste psal o asociaci a ne o substituci, tak by správným výrazem mělo být : "90% zbytočných úžerníkov" :-(
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
20. 06. 2014, 11:04:41
Toto je prostě zpráva jak víno (z Babišovy iDnes): http://praha.idnes.cz/praha-pripravuje-novy-projekt-karty-prazana-f3s-/praha-zpravy.aspx?c=A140619_2075187_praha-zpravy_bur#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

Kdybych na to nepřispíval svými penězi, tak bych se tomu jen smál. Takhle mám spíš chuť jít na radnici a vykopat nekompetentní idioty, kteří tam jsou.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
20. 06. 2014, 13:00:38
Mám obavy, že to projde (a to bychom mohli být ještě rádi, že by neprošlo těch 370 milionů). A že to někdo dostane bez soutěže s odůvodněním časovou tísní. Úplně nejhorší ale je, že nikdo neříká, jak by to s novým dodavatelem vypadalo. Klidně může nastat stejná situace, tj. že se opět vybuduje silný vendor lock-in.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
20. 06. 2014, 21:50:04
Lukáši, podívej se na složení rady na magistrátě v Praze. Nemyslím, že tihle odvěcí odpůrci FOSS změní svoje návyky (a kšefty) kvůli opencard.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
21. 06. 2014, 16:02:52
Další masakr... http://praha.idnes.cz/opencard-zkolabuje-0as-/praha-zpravy.aspx?c=A140621_121655_praha-zpravy_hro#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
21. 06. 2014, 16:18:17
Přeju vedení hlavního města, aby si opencardové průšvihy vyžrali do dna. Naštěstí opencard nepoužívám, lituju ty, kteří kartu používají, ale zároveň se dost provokativně chechtám. Vím, že je to špatně, ale čím dál víc ve mně bují touha po tom, aby systém jako takový v důsledku záměrné implementace škodlivého kódu či nezaresgistrovaných a neopravených chyb zkolaboval a byl totálně nepoužitelný. Protože každý takový případ nám hraje do karet. Čím větší průser na poli vendor lock-in, tím větší naděje, že radní dostanou rozum a soustředí se na otevřená a svobodná řešení. Za to je platíme. Ne za to, aby nám dělali naschvály a potíže, a to jen proto, že jsou tupí, omezení, neinformovaní, rigidní a totálně nekompetentní.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
21. 06. 2014, 19:39:25
Obávám se, že tyhle případy nezmění vůbec nic. Pokud nebude vůle ke změně, žádná změna nenastane. A ta vůle by měla vycházet v první řadě od voličů.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
:-(
22. 06. 2014, 01:34:21
Bohužel, celkem střízlivé hodnocení situace. A druhé bohužel, otevřenost licencní je to poslední, co lidi zajímá a co řeší. Protože je sobotní noc a je načase kalit. A miliony a miliardy ze státní (resp. městské) kasy plynou.

Aneb dokud je co jíst, co bych se staral o to, co za tím kaviárem stojí a kam jdou peníze, které za ten kaviár dávám.
user avatar vxmery
Odpovědět
Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice
23. 06. 2014, 16:52:32
"...otevřenost licencní je to poslední, co lidi zajímá a co řeší..." je veľká skupina ľudí, ktorí o tejto možnosti jednoducho nevedia. Niekedy si pripadám ako vyznavač wudu, keď spomeniem LO/OO a nedajbože Linux. To len nám to možno pripadá, že o slobobnom SW už čvirikajú vrabce na streche. A tiež nesmieme zabúdať (ako bolo spomenuté) že aj na komunálnej úrovni je SW veľmi slušný biznis so slušnými províziami pre poslušných. Akú motiváciu majú úradníci niečo meniť?

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz