Novinky z dění v LibreOffice

lo6_cubes.png Blíží se vydání nové verze LibreOffice a konference LibreOffice. Zájemci se mohou pustit do hledání chyb v rámci akce Bugs Hunting Session.  

25. až 28. září 2018 se v albánské Tiraně uskuteční připravovaná Konference LibreOffice. Zájemci, kteří by se chtěli zúčastnit a přednést své příspěvky, by se měli přihlásit do 15. července a příspěvky zaregistrovat. Potřebné informace najdete na stránce conference.libreoffice.com. Další naplánované akce (především konference) najdete na wiki.

Jako tradičně je na srpen naplánováno vydání další verze LibreOffice (ve větvi Fresh). K tomuto účelu vyhlašuje nadace The Doccument Foundation Bug Hunting Session. Proběhne 6. července 2018 a jeho účelem je pochytat a nahlásit co nejvíce bugů v chystaném release. Jedná se o třetí a závěrečnou akci před srpnovým vydáním. Nalezené bugy prosím hlaste na stránce bugs.documentfoundation.org. Chyby jsou samozřejmě hledány a opravovány neustále, podobné akce jsou spíše PR akce, jejichž cílem je přilákat další testery k projektu. Zajímají-li vás další informace o tom, jak se hlásí chyby a co se s hlášeními poté dělá, navštivte wiki. Pro Bug Hunting Session vám budou k dispozici mentoři, kteří vám s odhalováním chyb a jejich nahlašováním pomohou prostřednictvím různých kanálů – bližší informace najdete na blogu LibreOffice.

Emblém akce Bugs Hunting Session Emblém akce Bugs Hunting Session

Pro akci Bug Hunting Session se vždy hodí zaměřit se na novou funkcionalitu. Proto navštivte wiki s poznámkami k vydání. Všechny novinky budeme testovat i my a v době kolem vydání nové verze vás budeme o nich informovat i na naší stránce.

Zároveň již předem upozorňujeme, že po vydání verze 6.1 bude následovat několik minor releasů – na předpokládané termíny vydání se můžete podívat na wiki.

Nová verze 6.1 se krom jiného dočká i nové sady ikon Colibre. Stane se výchozí v LibreOffice v operačním systému Windows. Za jejím vznikem stojí rakouský grafik Andreas Kainz. Ten přispívá do projektu KDE, ale poslední roky především do projektu LibreOffice. Je autorem ikonové sady Elementary, která se poprvé objevila ve verzi LibreOffice 6.0, přispívá do Notebookbaru, vytvořil nové styly tabulek (taktéž pro verzi 6.0) a výplňové gradienty a bitmapy. Pro svou práci využívá aplikace Inkscape a Kate. Sledujte Andreasovy aktivity na jeho stránce.

LibreOffice je svobodný projekt závislý na sponzorských darech. Získané prostředky jsou poté využívány různým způsobem, především na výukové účely. Na co se použily v roce 2017, se můžete podívat v následující grafice.

Využití darů v aktivitách LibreOffice v roce 2017 Využití darů v aktivitách LibreOffice v roce 2017

(Jako ve škole) Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar kamlan
Odpovědět
Novinky z dění v LibreOffice
5. 07. 2018, 16:16:30
Má angličtina je mizerná, ale jestli se tam někdo chystá a vadí mu stejné věci jako mně, třeba je někde nadhodí :-).

Poslední dobou mi přijde, že se hodně vývojářů (a netýká se to jen Libre) snaží přizpůsobit tupým potřebám stádistů a jejich používání mobilů a tabletů. V tomhle přizpůsobování se mobilům a tabletům začíná být odstrašující už třeba část hlavního webu http://libreoffice.org, sláva že český http://openoffice.cz zůstává věren praktickému desktopovému použití. Konkrétně třeba otevřu hlavní web a co spatřím, zaplácaný velkejma obrázkama a přitom potřebuju něco z menu; nebo naroluju pod hlavní obrázek a tam pár odkazů a odstavečků někdy spíš k hovnu než ke skutečnýmu užitku. Nebo ta lokalizovaná pomoc https://ask.libreoffice.org/cs-cz/questions - proč to musí být tak velkým písmem? Proč všechno dělat primárně pro mobily a tablety? Jako kdo z těch co používá mobil či tablet skutečně dělá v Libre něco víc než jen něco na styl dost tupé školní semestrálky?
Mě jako uživateli který docela dost programuje makra a tudíž se bez klávesnice a myši neobejde tohle přizpůsobování se mase volů už docela znechucuje snahu se podílet. LibreOffice jsou skvělý, né že ne, ale tím přizpůsobováním se někomu, kdo s nima hlouběji nedělá a zřejmě ani nikdy nebude je znechucující -> a to nechutně plíživě s každou další zprzněninou. A znáte to, kapce po kapce ... a za nějakou dobu to prostě přeteče.

Poslední výstřelek je -- jak zde čtu -- zase nějaký měnění výchozí sady ikon. Já mám v liště s ikonama 90% vlastních a ty přednastavený jsem vyházel, neboť je nevyužívám nebo to ovládám přes klávesový zkratky. Některý funkce ikony nemaj a tak jsem si tam k nim nandal nějaký předdefinovaný ikony. A to si zase mám zvykat na něco, co mi nic lepšího beztak nepřinese, jen zmatek mezi tím že čumím na jiný obrázky a nevím kterej je teďka kterej?

Jako nejlepší bych pro tohle "prý strašně úžasný a úchvatný" měnění vzhledu viděl variantu nějakýho checkboxu při instalaci, kdy kdybych chtěl vyzkoušet nový vzhled, tak bych to zaškrtl, ale kdyby ne, nechalo by mi to starej. Ono tyhle změny dyzajnu možná zaujmou blbce co nikdy nic hlubšího nedělá, ale zase o něco víc naserou profíka kterej s tím dělá mnohem hlouběji a těžko si převyká, neboť je zvyklej na to co si vychytal a je pro něj efektivní, a nikoliv na to co se tváří naleštěněji ale efektivní to není.

Kdo skutečně dělá v Libre něco víc než nějakou tupou školní semestrálku, tak to určitě nikdy nebude dělat na mobilu nebo tabletu -> a pochybuju, že i tupoun něco takového na tabletu udělá, přeci jen klávesnice a myš je pro něco víc než jednoduše formátovaný kopírovaný text mnohem víc žádoucí než oželitelná :-). Zkoušet se přizpůsobovat uživatelům kounzumujícím akorát Jůtjůb a Fejsbuk ads. (ads. - zkr. "a další sračky") mi nepřijde nijak užitečné; a doufám že ani potřebné - byť zde je otázka příjmů od takových stádistů - jestli tohle alá-mobil/tablet-leštění Librákům hází nějaký neoželitelný příjem, tak se s tím asi budeme muset smířit -> ale i tak to jde dělat volitelné a nikoliv natvrdo tlačitelné -> i ten případný checkbox pro volbu při instalaci zda-li by chtěl uživatel třeba vyzkoušet nový vzhled jde udělat zaškrtlý třeba pro ty, kdo to nejedou z desktopu - to aby se třeba nemuseli nahámat pro tu "údajně úžasnou" novinku něco nečekanýho zakliknout.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

OpenOffice používám od roku 2004, od roku 2011 LibreOffice. Od roku 2009 píšu články pro OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz.

 
Tiskárna Brno (CCB)
 
 
woo jaw demo hz