Open source snižuje náklady města Ede

Ede Nizozemské stotisícové město Ede používá LibreOffice, Linux, Asterisk a další software s otevřenými zdrojovými kódy. Dosahuje tak o 24 % nižších nákladů na IT než jiná podobná města.  

Ede je nizozemské město, které má cca 105 000 obyvatel. Úřad tohoto města masivně využívá open source a dosahuje díky tomu o 24 % nižších nákladů na informační technologie, než mají jiná srovnatelná města. Například náklady za softwarové licence jsou zde jen 56 eur na zaměstnance, kdežto jinde je to průměrně 731 eur.

Jako kancelářský balík se využívá LibreOffice, v telefonní ústředně běží Asterisk, pro monitoring slouží Nagios, jako databáze PostgreSQL a MySQL, na serverech je SUSE Linux. Standardním webovým prohlížečem je Mozilla Firefox.

Kromě snížení nákladů přináší tato strategie i více svobody. Například díky zvolené ústředně lze vybírat z široké nabídky telefonů; snazší je také práce z domova, protože LibreOffice lze používat bez omezení na libovolném počtu počítačů.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Open source snižuje náklady města Ede
24. 01. 2014, 01:18:05
Myslím si, že tvrdá realita a čísla jsou daleko lepší než nějaké fandovské výkřiky. Takže jen tak dál, super! Mohli by si ponaučení vzít i ostatní...

Nebát se, udělat si přehled všech nákladů a v případě, že je to výhodné, jít do toho.
user avatar Muci
Odpovědět
Re:Open source snižuje náklady města Ede
24. 01. 2014, 09:18:09
Pridávam sa k tomuto názoru, lebo aj ja si myslím, že riešenia open source sú lepšie a výhodnejšie ako microsofťácke. Len škoda, že to na Slovensku zatiaľ nefunguje, Microsoft sa všade tlačí a svojou "obchodnou politikou" vždy presvedčí zodpovedných, že je tým lepším riešením... Dôkazom sú neustále, spravidla aj rok čo rok nakupované nové licencie MS Office a pod. pre tisícky pracovníkov ministerstiev. Veď nie nadarmo sa hovorí, že z cudzieho krv netečie. Zaplatíme to my všetci daňoví poplatníci, avšak na tých veľkých zákazkach sa nabalia len niekoľkí...

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz