Šablony pro Impress, úspěchy české komunity LO, statistiky stažení

LO2.png Indonéská komunita LibreOffice připravila nové šablony pro Impress. O práci českého lokalizačního týmu je velký zájem. Podívali jsme se na statistiky stažení OpenOffice a LibreOffice.   

Nové šablony prezentací pro Impress

V září 2020 indonéská komunita LibreOffice uskutečnila soutěž Impress Template Contest, jejíž cílem bylo vytvořit nové, kvalitní šablony prezentací pro Impress. Druhým motivem bylo získat pro komunitu více činných zájemců.

Soutěž byla o ceny, které dodala firma FANS Shoes Society. Výsledkem jsou nové, krásné, profesionálně vypadající šablony, které si můžete stáhnout na stránce lumbung.libreoffice.id.

Nové šablony pro Impress Nové šablony pro Impress

O české příručky LibreOffice je velký zájem

Jednou z novinek pro chystanou verzi LibreOffice 7.1 je nové dialogové okno, s jehož pomocí lze získat obsah ze stránky Extensions bez nutnosti opustit LibreOffice (o příspěvku Yusufa Ketena jsme psali již několikrát, naposledy zde). Zdeněk Crhonek z české komunity LibreOffice si všiml, že výhodou tohoto řešení je, že na rozdíl od toho webového zobrazuje počet stažení. A s údivem zjistil, že počty stažení českých překladů příruček LibreOffice dosahují mnohonásobně větších čísel (desítky tisíc stažení) než například z oficiální stránky LibreOffice.

Statistika stažení příruček Statistika stažení příruček

Zájemcům velice doporučujeme si tyto příručky nejen stáhnout, ale také přečíst. V přehledné formě poskytují ucelený návod na využití funkcí LibreOffice a jejich pochopení. Získat je můžete buď z uvedené stránky LibreOffice, nebo prostřednictvím stránky Extensions:

Český překladatelský tým na konferenci LibreOffice 2020

Ve dnech 15. až 17. října 2020 proběhla tradiční konference LibreOffice, poprvé však online. S tím souvisely i určité technické problémy, které se však víceméně podařilo překonat. Nicméně skutečný zážitek z osobního setkání je nenahraditelný. Jedním z přednášejících byl český vývojář LibreOffice (za Collaboru), který přednášel na téma Chrome OS. Pro českou komunitu však byla též zajímavá přednáška Ilmariho Lauhakangase s názvem Recruiting for LibreOffice globally and locally through volunteer platforms z 16. října. Ilmari na několika příkladech ukázal, jak lze pomocí dobrovolnických platforem získat dobrovolníky pro LibreOffice. Zcela ukázkovým příkladem je česká komunita, vedená Zdeňkem Crhonkem, který především prostřednictvím platformy Umsemumtam získává řadu dobrovolníků na překlady a další činnosti spojené s lokalizací příruček LibreOffice. Ilmari se tedy české komunitě věnoval nejdéle.

Prezentace o úspěších českého lokalizačního týmu Prezentace o úspěších českého lokalizačního týmu

Dobrovolníků však nikdy není dost, proto se mohou připojit i další. Zájemce odkazujeme na wiki, kde se dovědí bližší podrobnosti.

Statistika stažení na vybraných serverech

Navštívili jsme několik českých serverů poskytujících svobodné, freewarové a sharewarové aplikace a podívali se na statistiku stažení OpenOffice a LibreOffice v porovnání s Microsoft Office. A to i přes to, že takové statistiky nic neříkají o celkovém počtu uživatelů. Ti totiž příslušné aplikace často získávají jiným způsobem. Například ti linuxoví již dostávají LibreOffice spolu se systémem, řada uživatelů Microsoft Office získává balík například v rámci nějakého programu ve školách. Z tohoto důvodu jsou tyto statistiky velmi zkreslené, přesto (nebo právě proto) mohou překvapit.

Problematické rovněž je, že správci serverů související aplikace (například LibreOffice a Microsoft Office) nepřiřazují do stejných kategorií; popravdě, bývá v tom velký chaos.

Instaluj.cz

Nejjednodušší je to na webu instaluj.cz. Zde jsou LibreOffice, OpenOffice a Microsoft Office vedeny v kategorii Textových editorů. Na stránce je však zřejmě chybně nadepsaný sloupec se statistikou, jsou prohozeny počty stažení za týden a celkem. Pokud jde o týdenní stažení, vítězí Microsoft Office 2007 s 202 staženími, OpenOffice má 188 a LibreOffice 54 stažení. Celkové úhrny nemá cenu brát do úvahy, protože nejnovější nabízenou verzí Microsoft Office je 2010.

Statistika na stránce instaluj.cz Statistika na stránce instaluj.cz

Stahuj.cz

Na stahuj.cz jsou LibreOffice a OpenOffice umístěny ve společné kategorii Kancelářské aplikace > Ostatní. Oba balíky jsou vedeny chybně jako freeware. K dnešnímu dni vede OpenOffice s 1170 staženími za týden, kdežto LibreOffice má pouze 390. Zajímavé je, že OpenOffice jasně vede i před poslední verzí Microsoft Office, kterou stahuj.cz nabízí ke stažení, a tou je verze 2013. Ta je v kategorii Kancelářské aplikace > Textové editory a za poslední týden má 885 stažení.

Statistika na stránce stahuj.cz - kategorie Ostatní Statistika na stránce stahuj.cz - kategorie Ostatní

Statistika na stránce stahuj.cz - kategorie Textové editory Statistika na stránce stahuj.cz - kategorie Textové editory

Slunecnice.cz

Úplný mišmaš platí v případě slunecnice.cz. V kategorii Kancelářské aplikace najdeme OpenOffice s 1737 staženími za týden a LibreOfice s 1240 staženími. Celý balík Microsoft Office se tu nenabízí, najdeme tu jen service packy a prohlížeče. Například prohlížeč pro Word má 800 stažení za týden.

Statistika na stránce slunecnice.cz Statistika na stránce slunecnice.cz

V kategorii Kancelářské programy > Kancelářské aplikace pak najdeme OpenOffice, ale LibreOffice už ne. Zato tu najdeme přenosné verze obou balíků – OpenOffice Portable má 115 stažení za týden, LibreOffice Portable 91.

Nejpřekvapivější jsou počty stažení OpenOffice. Ačkoliv je tento balík již roky nevyvíjený, má stále více stažení než LibreOffice. Důvody jsou uvedeny výše (jiný způsob získávání LibreOffice než přes tyto služby), přesto je výsledek poněkud udivující. Vypovídá o tom, že OpenOffice má stále určité jméno, bez ohledu na jeho aktuální stav.

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na Facebooku a Twitteru.

Komentáře

user avatar D.A.Tiger
Odpovědět
Šablony pro Impress, úspěchy české komunity LO, statistiky stažení
19. 10. 2020, 23:56:55
No, ja osobne znam cloveka, ktery jeste na zacatku tohoto roku pouzival na Windows nejakou verzi Open Office. Nemel - dle svych slov - vubec tuseni o tom, ze tenhle balik je uz par let neaktualni, a ze jej nahrazuji Libre Office. Nevim jak moc je to vypovidajici, ale je faktem, ze hodne lidem vic reknou Open Office, nez jejich pokracovatel. Mozna je to jen jista setrvacnost...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Šablony pro Impress, úspěchy české komunity LO, statistiky stažení
20. 10. 2020, 00:04:18
Je to tak. Více viz https://www.openoffice.cz/novinky/otevreny-dopis-pro-apache-openoffice-vyvolava-otazky.
user avatar z
Odpovědět
Re:Šablony pro Impress, úspěchy české komunity LO, statistiky stažení
20. 10. 2020, 08:19:01
Je to bohužel tak, jak říkáte. Česká komunita má CZ Twitter a Facebook - https://twitter.com/LibreOfficecz a https://www.facebook.com/LibreOfficecz/ . Poprosím fanoušky - sdílejte, šiřte informace!
user avatar z
Odpovědět
Šablony pro Impress, úspěchy české komunity LO, statistiky stažení
30. 11. 2020, 00:25:47
Indonéské šablony jsou přeloženy zde:

http://www.libreoffice.funsite.cz/clanky/novinky/sablony-prezentace-od-indoneske-komunity-lo

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz