Shrnutí roku 2020 a přání všeho nejlepšího v roce 2021

stromecek_b.png S koncem roku přichází na řadu bilancování. Co se v roce 2020 událo ve světě kancelářských balíků?  

V 70 článcích, které jsme na této stránce v uplynulém roce zveřejnili, jsme vás informovali o nových verzích aplikací, pořádání konferencí a jiných aktivit, přinášeli různé tipy a návody. Jaké události a články stojí za to si připomenout?

10 let LibreOffice, 20 let OpenOffice

Celý rok 2020 se nesl ve znamení oslav desátého výročí existence nadace TDF a dvaceti let existence balíku OpenOffice (ten však existoval již řadu let dříve, ale nebyl otevřený a měl samozřejmě i jiný název). Výročí jsme si připomněli v aktualitě a budeme se mu věnovat i v článku věnovaném historii nadace TDF.

10 let LibreOffice, 20 let OpenOffice 10 let LibreOffice, 20 let OpenOffice

Nové verze LibreOffice

LibreOffice 6.4

Ani v roce 2020 vývojáři LibreOffice nezaháleli a plnili release plán vydáváním nových verzí LibreOffice. Krom celé řady minor aktualizací pro řadu 6 (Still) a nově i 7 (Fresh) jsme se dočkali i dvou aktualizací velkých. LibreOffice 6.4 jsme se dočkali koncem ledna a věnovali jsme se mu hned v několika článcích: Novinky v LibreOffice 6.4 – obecné změny, Writer, Impress, Novinky v LibreOffice 6.4 – Calc, nápověda, Novinky v LibreOffice 6.4 – mobilní a online verze a Novinka LibreOffice 6.4: Automatická funkce Redact.

LibreOffice 7.0

Začátek srpna pak přinesl další velkou verzi, kterou zároveň začínala i nová řada – LibreOffice 7.0. S ohledem na význam této verze jsme jí také věnovali článků více: LibreOffice 7.0 je za dveřmi, LibreOffice 7.0 RC2, další novinky v LibreOffice 7.0, Novinky v LibreOffice 7.0: Obecné změny a změny v uživatelském rozhraní a Novinky v LibreOffice 7.0: Programové moduly.

V LibreOffice 7.0 jsme se mohli setkat s novou verzí formátu ODF, a sice ODF 1.3. Ta prošla schválením výborem OASIS a nyní ji schvaluje Mezinárodní organizace pro standardy ISO. V konkurenčním balíku Apache OpenOffice má podpora této verze formátu nejnižší prioritu.

Jedinečnost LibreOffice jsme dokumentovali v článku Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete. V něm připomínáme vlastnosti a funkce LibreOffice, které nenajdete v jiných derivátech OpenOffice.org, včetně Apache OpenOffice.

Collabora Office & Collabora Online

Colabora Productivity, dceřinná společnost britské firmy Collabora a hlavní přispěvatel do zdrojového kódu LibreOffice, se v roce 2020 činila. V tomto roce došlo k oddělení Collabora Online od TDF (ta je nyní nabízena jako samostatná služba) a v listopadu jsme se dočkali nové verze Collabora Online 6.4. Ta se poprvé prezentovala s Notebookbarem – o něj žádali uživatelé a s přibývajícími funkcemi a tlačítky už jeho zavedení bylo na místě. Zatímco na desktopu je Notebookbar problematický a z uživatelského hlediska se nevyrovná klasickému tlačítkovému pojetí, v online světě je téměř nezbytný. Notebookbarem byla vybavena i odpovídající mobilní verze 6.4, která vyšla koncem listopadu 2020. Koncem února byla vydána verze 4.2, která vůbec poprvé umožňovala rozsáhlou editaci dokumentů. Právě ta vzbudila velký zájem na konferenci InstallFest 2020, konané jen několik dní po vydání.

CollaboraOffice Mobile: Otevření, prohlížení a editace dokumentů CollaboraOffice Mobile: Otevření, prohlížení a editace dokumentů

Apache OpenOffice a OnlyOffice

V listopadu jsme se po více jak roce dočkali i nové verze Apache OpenOffice. Šlo o minor verzi 4.1.8, zaměřenou na opravu chyb. Těch však bylo velmi málo, 24, což je přibližně čtvrtina až pětina celkového počtu chyb, které jsou opravovány v každé minor verzi LibreOffice, vydávané každý měsíc. Projekt stagnuje prakticky celých deset let, na což reagovala nadace TDF otevřeným dopisem. Reakcí nadace Apache, která spravuje vývoj Apache OpenOffice, se budeme v dohledné době zabývat.

Srovnání LibreOffice a OpenOffice Srovnání LibreOffice a OpenOffice

Byla též vydána verze 5 málo známé sady OnlyOffice, kterou vyvíjí lotyšská firma Ascensio System SIA. Ačkoliv z pohledu počtu uživatelů nepředstavuje významnou konkurenci pro LibreOffice, jedná se o mladý, zajímavý a perspektivní projekt (poprvé jsme o něm psali v roce 2017).

Konference

V únoru 2020 proběhla v Bruselu největší open-source konference na světě FOSDEM, opět za účasti LibreOffice.

Ve dnech 15. až 17. října 2020 se konala společná konference openSUSE a LibreOffice. Konference původně naplánovaná do Norimberku se nakonec v důsledku koronavirové pandemie uskutečnila pouze virtuálně. Díky tomu byla přístupná většímu počtu zájemců, ovšem to nejdůležitější, což je setkávání jednotlivých účastníků, samozřejmě neproběhlo. Navíc konference byla výrazně zkrácena, běžně trvá kolem 4 dní.

Logo konference openSUSE a LibreOffice 2020 Logo konference openSUSE a LibreOffice 2020

Na přelomu února a dubna 2020 se uskutečnila konference InstallFest 2020. Byla to na dlouho poslední konference, která proběhla ve standardním režimu. Na této konferenci se vůbec poprvé objevil stánek LibreOffice. Díky tomu jsme získali spoustu poznatků, které jsme sepsali do samostatného článku (jenž vyšel v anglické mutaci i na blogu nadace TDF).

Stánek LibreOffice na konferenci InstallFest 2020 Stánek LibreOffice na konferenci InstallFest 2020

Na podzim pak proběhly další tradiční konference LinuxDays a OpenAlt, ovšem nikoliv standardně, jak se v létě plánovalo, ale také virtuálně. Na konferenci OpenAlt vystoupil Stanislav Horáček, který informoval o novinkách v jeho příspěvku pro LibreOffice – slovníku pro kontrolu překlepů. Jeho přednáška je dostupná na Youtube.

Aktivity české komunity

Překlady a příručky

Česká komunita LibreOffice se pořádně obula do práce a v tomto roce provedla dlouho odkládanou věc – překlad příruček pro LibreOffice do češtiny. V létě byla připravena základní příručka Začínáme s LibreOffice, následovala příručka pro LibreOffice online (o vydání jste se mohli dočíst i na blogu TDF). Akci koordinuje Zdeněk Crhonek z nadace TDF. Na překladech pracuje doslova armáda dobrovolníků (ti překládají původní anglickou verzi v překladovém softwaru OmegaT, pořizují snímky obrazovky, provádějí kontrolu překladu). Zájemci se mohou připojit – jak?

Obálka příručky LibreOffice 6.3 Obálka příručky LibreOffice 6.3

Dotazník

Zdeněk Crhonek též využil dotazník pro uživatele OpenOffice, který vytvořil někdejší šéfredaktor OpenOffice.cz Vlastimil Ott, a po úpravě jej umístil na stránku nadace. Dotazník je určen spíše pro korporace, úřady, školy apod. než pro jednotlivé uživatele. Přehled došlých odpovědí je pak na stránce LibreOffice a na wiki.

Nováček – Tomáš Chvátal

Novým členem nadace TDF se stal Tomáš Chvátal, který se zaměřuje na balíčkování v openSUSE a SUSE a LibreOffice vypomáhá právě v procesu balíčkování. Rozhovor s ním si můžete přečíst na blogu nadace TDF.

Shrnutí

Jak vidíte, ani pandemie, která zachvátila celou zeměkouli, nezastavila běh událostí ve svobodných kancelářských balících. Zvláště příklad LibreOffice je pozoruhodným dokladem, že se z „ošklivého káčátka“, zatracovaného kvůli údajné „zradě“ vůči původnímu OpenOffice.org, stala překrásná labuť. Apache OpenOffice lze dávno považovat za mrtvý projekt, ale balík OnlyOffice vypadá velmi zajímavě a může se stát skutečnou konkurencí pro LibreOffice. Což bude jen dobře, protože rivalita je zásadním motorem úspěchu.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost a přízeň, kterou jste nám věnovali. Děkujeme též našim dobrovolníkům, zvláště Petru Neudkovi a Kamilu Landovi, s jejich výpomocí na fóru i zde. Přejeme vám, aby pro vás byl následující rok, první z dalšího desetiletí, o mnoho lepší než pomalu končící. Užijte si vánoční svátky a do dalšího roku vykročte správnou nohou.

Rok 2020 ovšem ještě neskončil, takže se můžete těšit na několik článků, které vyjdou ještě v tomto roce. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz