První test cloudové kanceláře LibreOffice Online

LO.png Společnost Collabora, jeden z hlavních přispěvatelů do projektu LibreOffice, představila první online demoverzi kancelářského balíku LibreOffice Online. Jak se tento produkt jeví, jaké má vlastnosti a co od něj lze čekat, se dočtete v tomto článku.  

LibreOffice, LibreOffice pro Android a LibreOffice Online

LibreOffice Online – LOOL – je společný projekt společností Collabora a IceWarp a nadace The Document Foundation. Jak známo, TDF se stará o vývoj desktopové verze LibreOffice; takové, kterou si můžete ve formě instalačních balíčků stáhnout a nainstalovat na stolním počítači nebo v notebooku.

Snahou TDF a jejího hlavního partnera, společnost Collabora, bylo vytvořit variantu portovatelnou na mobilní zařízení a webové rozhraní. Využily se tak předchozí zkušenosti Collabory. V prvním případě jde o mobilní verzi LO pro Android, ve druhém aplikace zvaná LibreOffice Online.

Je třeba říci, že jde o svébytné a samostatně se vyvíjející aplikace. Ani mobilní, ani webová aplikace nejsou jakýmsi technologickým derivátem LO, či portem. To má výhody a nevýhody, samozřejmě. Výhodou je, že se jejich vývojem nebude zdržovat vývoj desktopové verze, která je a dlouho zůstane tažným koněm celé sestavy. Nevýhodou je nutnost vše naprogramovat znovu.

Aplikaci LibreOffice, určenou pro mobilní systémy, jsme opakovaně testovali; naposledy v listopadu. Abychom byli přesní, existují dvě verze LO pro mobilní zařízení, od společnosti Collabora a TDF. Třebaže varianta od TDF se jeví o něco lepší, obě lze považovat ani ne za demo-verze, v lepším případě nedokonalé prohlížeče ODF souborů. Tento stav je třeba změnit, má-li jít o použitelný a konkurenceschopný produkt.

Nyní, na začátku prosince 2015, se objevila již předem avizovaná online verze. Ta by si měla vystačit s webovým prohlížečem, lépe řečeno pro její chod uživatelé nebudou potřebovat nic víc jak HTML 5 webové rozhraní. Podrobněji je o projektu psáno v článku LibreOffice + HTML5 = LibreOffice Online.

Jako určitý bonbónek navíc se jeví cloudová verze LOOL. Ta je zaměřená především na korporátní klienty, připraven je také plugin do cloudového systému ownCloud. Pojďme se ale zaměřit na čisté LibreOffice Online. Jak se jeví jeho aktuální demoverze označená jako Collabora CloudSuite?

LibreOffice Online se můžete zprovoznit i na vlastním serveru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na serveru freedesktop.org a také na GitHubu. Další možností je využít zmíněný plugin pro ownCloud, také k němu jsou kódy na GitHubu.

LOOL v akci

Abyste si mohli vyzkoušet technologické demo LibreOffice Online, musíte se nejprve zaregistrovat. Registrace obnáší vyplnění jména, příjmení a mailové adresy. Na ní vám pak budou zaslány přihlašovací údaje spolu s adresou webové stránky, do níž je třeba se přihlásit.

Registrace na stránce projektu Registrace na stránce projektu

Jakmile tak učiníte, zobrazí se stránka s nabídkou tří souborů, které si můžete vyzkoušet otevřít a zpracovat; dva textové a jedna prezentace. Všechny tři soubory jsou ve formátu OfficeOpen XML. Soubor empty-document je prázdný textový soubor, který lze upravovat a uložit. Soubory basic-editingbasic-presentation jsou již hotové soubory s nějakým obsahem pro demonstraci, co LOOL podporuje. I tyto soubory lze upravovat.

Nabídka tří souborů k vyzkoušení Nabídka tří souborů k vyzkoušení

Všechny soubory lze tedy upravovat a ukládat do rozličných formátů a lze je možné také vytisknout. Import není podporován. Otevírání i editaci jsme zkoušeli v operačních systémech Windows 7, Windows XP a LinuxMint za použití prohlížečů Firefox (Windows i Linux), Chromium, Konqueror (Linux).

Již nyní lze říci následující poznatek:

Všechny textové soubory lze v pořádku otevřít ve všech zmiňovaných prohlížečích i operačních systémech. U textového souboru ve Firefoxu ve všech operačních systémech ale bylo třeba po otevření stisknout tlačítko pro editaci souboru. Totéž v případě Chromia.

Prezentační soubor se podařilo vůbec otevřít jen v Konqueroru (zcela v pořádku) a ve Firefoxu ve Windows XP po stisknutí editačního tlačítka.

Toto chování je zvláštní. LOOL má běžet v prohlížeči a využívat funkce prohlížeče, ne žádný další software (jako Java) navíc. Pro jistotu byla verze LOOL v Linuxu vyzkoušena na Javě od Oraclu (verze 8), tak i openjdk 7. Bez účinku.

Každopádně aktuálně jsou k dispozici tedy dva typy souborů – textový a prezentační. Po jejich otevření se v obou případech nahoře zobrazí editační lišta a vespod další lišta, která umožňuje prohledávání souboru, spouští editační režim a napravo je pak pomocí tlačítek + a – možné měnit zoom.

Poznámka šéfredaktora: Včera přibyla nová možnost testování LibreOffice Online. Je nazvána Collabora Online Development Edition (CODE) a má podobu diskového obrazu pro virtuální stroje obsahujícího kompletní systém včetně serveru ownCloud a pluginu s kancelářským balíkem.

Textový soubor

Textový soubor posklytuje základní možnosti formátování. Lze vybírat jeden z předvolených stylů (nemáte však možnost tyto styly měnit nebo přidávat další), font písma (podpora řady exotických písem, se kterými se pravděpodobně žádný čtenář nikdy nesetkal), velikost písma, řez, dále přeškrtávání, barva písma i jeho podbarvení, zarovnání, odrážky a číslované seznamy, zvětšení a zmenšení odsazení a nakonec vložení obrázku. Tato lišta je stejná i pro prezentační soubor. Na jejím konci se nachází tlačítko pro zobrazení přehledu klávesových zkratek; je poměrně rozsáhlý.

Nápověda se seznamem podporovaných klávesových zkratek Nápověda se seznamem podporovaných klávesových zkratek

Otevřený textový soubor Otevřený textový soubor

Specifický je způsob označování textu – při tažení se zobrazí táhla jako v Androidu, kterými lze vyznačit začátek a konec označené oblasti textu.

Lehká editace textového souboru Lehká editace textového souboru

Obrázky je možné vkládat standardně a pak je přesouvat či měnit jejich velikost. Barvy se vybírají ze zvláštního voliče barev. Je připravena knihovna barev, kterou nelze upravovat. Komu by nestačila, lze se po klepnutí na odkaz Web Colors přepnout do rozšířenější palety, která obsahuje tzv. „bezpečné“ barvy pro web.

Volič barev Volič barev

Paleta webových barev Paleta webových barev

V souboru nelze měnit velikost stránky, orientaci, velikost okrajů.

Dole si všimněte dvou tlačítek. Levým upravujete soubor. V tomto režimu je pravé tlačítko neaktivní. Pokud levé tlačítko vypnete, lze aktivovat pravé. To slouží pro výběr textu. Pokud není zmáčknuté, nelze text vybírat a tažením myši posunujete stránku.

Spodní panel, společný oběma typům souborů Spodní panel, společný oběma typům souborů

Ukládat lze do souboru ODT, DOCX, DOC a PDF, soubor lze rovněž vytisknout. Věrohodnost je veliká ve všech sledovaných formátech a programech.

Seznam podporovaných formátů Seznam podporovaných formátů

Výsledné PDF a ODT soubory Výsledné PDF a ODT soubory

Textový soubor ve Wordu Textový soubor ve Wordu

Problematické se však jeví použití tlačítka Numbering on/off. V některých případech totiž pouze předsadí první řádek a zbytek odsadí. V jiných případech, když je např. použit styl Default, funguje v pořádku.

Prezentační soubor

Prezentační soubor je výrazně problematičtější než textový. Jednak kvůli otevírání – viz výše. Ale problémů je více:

  • Ukázkový soubor obsahuje 6 slidů. Ty lze upravovat, ale nelze měnit jejich pořadí nebo mazat či přidávat další.
  • Při změně velikosti okna prohlížeče se prezentace nepřizpůsobuje oknu. Dokonce v okně není nějaký posuvník, kterým by se dalo okno posunout tak, aby bylo viditelné.

Problematické vykreslování souboru při zmenšení velikosti okna Problematické vykreslování souboru při zmenšení velikosti okna

  • Nelze vložit žádný obrázek.
  • Podbarvení textu způsobí jeho naprosté znečitelnění a nelze tento jev opravit jinak než krokem zpět.

Okno prezentace má na prvním snímku ještě box se třemi tlačítky. První dvě jsou stejné jako ve spodní liště a mají stejnou funkci. Třetí slouží ke spuštění prezentace. Její nabíhání je poměrně pomalé, ale poté již běží celkem svižně. Nicméně, a to platí i pro textový soubor, editace je poměrně zdlouhavá – doba odezvy je poměrně velká.

Editace prezentace Editace prezentace

I v tomto případě platí, že lze ukládat do nových formátů i do formátu PPT. Legrační je, že se soubor vyexportuje včetně boxu, ale lze ho smazat.

Prezentace otevřená v Impressu Prezentace otevřená v Impressu

Zhodnocení

Toto demo je skutečně jen demonstrační preview – nelze si od něj nic slibovat ani vkládat velké naděje. Nicméně naději vzbuzuje, že taková aplikace vůbec vznikla a že se vyvíjí. Sice bude trvat minimálně rok, než dospěje použitelné podoby, ale pozitivní je, že se na věci konečně po letech váhání a odkladů začalo pracovat.

Collabora slibuje, že přinejmenším LibreOffice Online bude podporovat veškeré funkce a formáty jako desktopová verze. V reálu to znamená podpora stovky formátů a velkého množství funkcí, které uživatelé málokdy využívají a které vyvíjet a poskytovat online by bylo patrně značně náročné. Online či mobilní verze tak pravděpodobně budou podporovat jen určitou omezenou paletu editačních funkcí, ale měly by být naprosto kompatibilní s desktopovou verzí – resp. se soubory generovanými desktopovou verzí LO.

(Jako ve škole) Průměr: 3.91 | Hodnotilo: 11
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz