Firma Burgnet používá OpenOffice.org

obecna.png Pan Zbyněk Burget začal kancelářský balík OpenOffice.org používat už velmi dávno a dle jeho slov mu opravdu vyhovuje. Cení si jednoduchosti vzhledu a přenositelnosti na ostatní operační systémy. Vadí mu nedostatečná dokumentace.    

Proč používáte OpenOffice.org?

Rozhodnutí používat OpenOffice.org vzniklo z několika důvodů.U mého bývalého zaměstnavatele jsme přešli na OpenOffice.org, protože bylo potřeba vybavit cca 20 PC kancelářským balíkem a nebyly volné prostředky na nákup Microsoft Office. Bylo to v dobách OpenOffice.org 1.0.X – 1.1.X. I přes tehdejší ne příliš přesvědčivou kompatibilitu s Microsoft Office se správcům systému (mně a kolegovi) podařilo přesvědčit vedení, abychom zkusili nasadit OpenOffice.org (a nebudu nijak zastírat, že hlavním argumentem byla cena). Ostatní zaměstnanci sice chvíli prskali, ale nakonec jim nezbylo, než se podřídit. Já začal podnikat a ze zaměstnání odešel. U OpenOffice.org jsem pak zůstal ze dvou hlavních důvodů. Prvním je, jak jinak, opět cena. Druhým důvodem je multiplatformnost balíku (používám na Windows a FreeBSD).

…a jinak, jak v nápovědě píšete, mohl bych sem připsat, že mi prostě ale opravdu vyhovuje (na rozdíl od nového (ne)vzhledu Microsoft Office. Hlavně mi vyhovuje to, že je u OpenOffice.org více místa na práci a míň místa je „zasviněno“ menu, toolbary a různými otravnými grafickými blbostmi. V jednoduchosti je krása!

A dnes, po několika letech spokojeného používání OpenOffice.org klidně můžu napsat, že jej na svých strojích budu provozovat i „z přesvědčení“.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

V mé firmě je OpenOffice.org nainstalován na třech PC (jeden z toho je dualboot Windows / FreeBSD)

Jeden PC slouží pro správu sítě + administrativa + všechno, co musí zvládnout podnikatel v oboru poskytování připojení k internetu (a jiných telekomunikačních služeb) a vlastně vše kolem výpočetní a telekomunikační techniky. Na druhém PC pracuje účetní a třetí je notebook do terénu.

Asi by bylo dobré ale napsat, že pokud si ode mne někdo koupí PC, dostane jej s předinstalovanými OpenOffice.org. V několika případech si na něj lidé ještě přidali i Microsoft Office (většinou nějaký nesmyslný požadavek ze školy), ale pokud pak po svých zákaznících jezdím, všude se OpenOffice.org používá. Většina mých zákazníků jsou domácnosti, v jednom případě se pak jedná o stavební firmu s cca 8 PC využívanými k administrativním pracím.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

  1. Windows (u mne 3, u zákazníků si netroufám odhadnout počet, kolik jich OpenOffice.org aktivně používá)

  2. FreeBSD (jeden stroj)

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

V mé firmě je to veškerá agenda firmy – tedy veškerá korespondence, smlouvy, evidence drobného majetku.

Další a velice podstatné využití je spojené s činností firmy – poskytování připojení k internetu – v OpenOffice.org se vede evidence plateb, evidence zákazníků a zařízení, podklady pro statistiky, zpracování reportů poskytovaných služeb,...

…a pak jsou to desítky různých nepojmenovatelných a nezařaditelných úkolů – někde si něco poznačit, někde něco spočítat,…

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů MS Office?

Už dlouho jsem žádné zásadní problémy při výměně dat nezaznamenal – a to i proto, že se data u nás zpracovávají hlavně pro vlastní potřebu, A pokud se něco posílá zákazníkům, tak buď akceptují formát OpenOffice.org (a je jednodušší je přesvědčit na instalaci OpenOffice.org, než řešit potíže s Microsoft Office – a pokud se zákazník dozví, že může mít kancelářský balík zdarma, většinou dlouho neváhá) nebo po převodu do formátu Microsoft Office nebývají žádné větší problémy. Výbornou a používanou funkcí je přímý export do PDF.

Je ale pravdou, že se občas vyskytne textový dokument, který po otevření vypadá „jinak“, než jak byl uložen. Typicky tehdy, když jsou v něm sekce. Pak se vzácně stane, že sekce odskočí na další stranu. Po otevření stačí „někam“ „přidat enter“ a pak jej smáznout a dokument je opět tak, jak má být. Protivné je, když se to stává při každém otevření takového dokumentu. Naštěstí to nebývá často, tak se mně ještě nevyplatilo pátrat po tom, jak takový dokument opravit.

Formát pro výměnu dat: Nejčastěji .doc, .xls a .pdf občas .csv

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

S OpenOffice.org se mi pracuje výborně, těžko můžu dnes porovnávat s Microsoft Office, s tím jsem již dlouho neseděl. A ani po tom netoužím, protože směr, kam se ubírá jeho způsob ovládání není to, co by mi vyhovovalo.

Doporučil/a bych ho, protože opět se opakuji, je zadarmo. To je z mého pohledu největší výhoda pro lidi, kteří se vyskytují v mém okolí a se kterými přicházím do styku (v drtivé většině domácnosti).

Vadí nám ovšem, že…

…jedinou pro „normální lidi“ vadou na kráse je snad jen těžko vysvětlitelná absence českých slovníků v základním distribučním balíku. Jestli se to dá považovat za nedostatek OpenOffice.org nevím, spíš nedostatek propagace nebo tlaku na příslušné orgány a organizace – občas se vyskytne případ, že orgán státní správy nebo škola apod. neakceptují dokument ve formátu ODF. To je pak celkem nepříjemné a pro lidi odrazující.

Klady

  • cena

  • stabilita

  • relativně rychlé řešení bugů a relativně rychlý vývoj balíku

Zápory

  • zatím stále ještě nízké procento uživatelů

  • občas neochota orgánů státní správy a školských zařízení akceptovat dokumenty ve formátu ODF

 

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující?

Já osobně nepotřebuji žádnou obecnou dokumentaci – s textovými a tabulkovými editory pracuji již více, jak 20 let a když člověk „roste současně s programy“, tak se vše stíhá učit tak nějak „za pochodu“.

Co mi ale chybí hodně je přehledná dokumentace k psaní skriptů. Z Microsoft Office jsem byl kdysi zvyklý na to, že bylo vše v helpu k programu. U OpenOffice.org je nápověda téměř nepoužitelná, dají se najít zdroje na internetu (http://wiki.services.openoffice.org/ a http://api.openoffice.org/), ale i když jsou dost obsáhlé, nepovažuji je za přehledné ani omylem. Alespoň pro mne je vždy „za trest“ tam něco hledat.

Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Jde o to, o co by se jednalo. Pokud bych nějakou funkčnost potřeboval (ale v současné době mne nenapadá, co by mi v balíku chybělo), tak určitě. A to i v případě, že by to byla funkčnost využitelná pro širokou veřejnost. Samozřejmě záleží na tom, co by to stálo, tedy – zda by investovaná částka odpovídala získané „přidané hodnotě“. Člověk musí alespoň trochu přemýšlet tržně, že…

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

Zbyněk Burget

Nádražní 224

798 26 Nezamyslice u Prostějova

živnostník

www.burgnet.cz

www stránky – zatím nepoužitelné, pracuje se na nich. Pokud o ně bude zájem, dám vědět, až budou.

 

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 
 
 
woo jaw demo hz