OpenOffice.org používá firma EuroEnergo, spol. s r. o.

obecna.png Firma EuroEnergo používá OpenOffice.org kvůli snadné přenositelnosti mezi operačními systémy. Při exportu do jiných formátů se s problémy nesetkali i přesto, že vytvářejí rozsáhlé a členité dokumenty.  

Proč používáte OpenOffice.org?

Máme dva hlavní důvody proč používáme OpenOffice.org, a to jsou možnosti pracovat s dokumenty v Linuxu i ve Windows. Další je možnost využití v komerční sféře a za stejných podmínek i pro domácí použití.

V období vzniku firmy jsme hledali elegantní řešení jak pořídit hodně muziky za málo peněz s možností spolupráce s externisty, kteří používají Linux. Postupem času a ověření možností a stability se z používání OpenOffice.org stal nepsaný standard bez jakéhokoliv důvodu ho měnit a přecházet na jiný software. Při rozšiřování firmy dále nebyl důvod držet se mýtů o jedinečných kvalitách dominantního systému a došlo k navýšení počtu počítačů s operačním systémem Linux.

Nespornou výhodou je zpětná kompatibilita dokumentů vytvořených v různých verzích. Z dob dávno minulých si pamatuji že v Microsoft Office nebyl problém aby se dokument při předávání mezi více uživateli a při úpravách snadno poškodil a nedalo se s ním dále pracovat. Jestli tyto chyby vznikaly přenosem dat nebo různými verzemi softwaru se nikdy nikomu nepodařilo zjistit. Nicméně po několika měsících práce na jednom souboru je to hodně nepříjemná situace. Po dobu práce s OpenOffice.org jsem zaznamenal dva případy lehce poškozených dokumentů (tzn. šli překopírovat a vytvořit znovu).

Na původní otázku proč používáme OpenOffice.org je poměrně jednoduchá odpověď: osvědčil se a pro naše potřeby plně vyhovuje. Samozřejmě že byla počáteční drobná nedůvěra. Nakonec čas obrousil zajeté zvyklosti uživatelů z Microsoft Office a dnes už nikdo nemá problém s mírně odlišným ovládáním.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

OpenOffice.org je nainstalován na všech počítačích a noteboocích ve firmě a u externistů. V mírné převaze ve Windows nad OpenSUSE, ale i to se časem může změnit. Rozsah je od administrativy, přes techniky, až po jednatele firmy.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

  1. OpenSUSE – 2

  2. Windows XP – 1

  3. Windows Vista – 2

I přes mírnou převahu nainstalovaných Windows ve firmě je práce na počítačích s OpenOffice.org v oOpenSUSE téměř 8 hodin denně, tj. odhadem jako na všech počítačích s Windows.

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

V kanceláři energetického auditora vytváříme zprávy energetických auditů ve Writeru. Dokumenty jsou v rozsahu 40-150 stran výjimečně i více s tabulkami cca 30-100 včetně vložených obrázků, grafu a půdorysu auditovaného objektu.

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů MS Office?

Dokumenty do Microsoft Office konvertujeme pouze výjimečně na přání zákazníka. Od verze 3 nemáme žádné zprávy že by dokument byl jakýmkoliv způsobem nečitelný nebo odlišný.

Problémy jsou pouze s některými výpočtovými programy vytvořenými v Excelu. Problém bude pravděpodobně v tvůrci který standardně vytváří nestandardní situace.

Například program NKN (Národní kalkulační nástroj), který je plný maker, funguje bez problémů.

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

Kvalitní nástroj pro práci v kanceláři s možností importu a exportu dokumentů do formátu Microsoft Office a *.pdf. Přechod na OpenOffice.org je pro uživatele bezproblémový, víceméně se týká pouze jiných ikon a jinak umístěných položek v menu.

Trošku nešťastné řešení je vytváření ohraničení tabulek, kdy je nutno při různých stylech čar vstoupit do menu vlastnosti tabulky.

Jednoznačně klady převyšují zápory a při neustálém vývoji jsou drobné zápory a chyby opravovány.

Klady

  • multiplatformní

  • jednoduché ovládání

  • možnosti importu a exportu

  • mnoho doplňků

  • snadné nastavení

  • jednoduchá práce se styly

Zápory

  • chybí kontrola gramatiky

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující?

Knihy nepoužíváme

Webové zdroje používáme

Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Dosud jsme neuvažovali o využití speciálního rozšíření.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

EuroEnergo s.r.o.

Nad zámkem 1072/6

Třebíč

Marek Horký

technik, mhorky (at) euroenergo (dot) net

www.euroenergo.net

 

 

(Jako ve škole) Průměr: 1.50 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar PetrV
Odpovědět
OpenOffice.org používá firma EuroEnergo, spol. s r. o.
25. 09. 2009, 16:32:59
Relativně nezaujatý článek, ale ten pravopis... :-(( proto ode mě za 2.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz