Výběr článků z portálu LinuxEXPRES.cz, 31. srpna - 11. září

ikona_linux.png KDE a aplikace na úpravu a správu fotografií a obrázků. Ramdisk: Paměť místo disku. Bílá nebo modrá smrt? Linux se v businessu vyplácí a navíc pohání nejrychlejší burzu na světě. Zajímavé podzimní konference – Karviná a Brno. Rozhovor: Tom Wickline, Bordeaux. Hardware v distribuci openSUSE. Recenze knihy Softwarové pirátství bez záhad. Rychlý správce souborů PCManFM. Řízení a automatická regulace větráčků. AptUrl: Instalace balíčků v Ubuntu přímo z prohlížeče.  

KDE a aplikace na úpravu a správu fotografií a obrázků

KDE sice nedisponuje takovými široce známými špičkovými nástroji jako KIMP nebo inKscape, nicméně přesto nabízí velmi zajímavé a mocné prostředky, zvláště pro práci s alby. Zde stručně představím jednotlivé programy a jejich možnosti. Ukazuji KDE4 verze programů, nicméně jejich KDE3 předchůdci bývají velmi podobní.

Vojtěch Zeisek, 11. září

Ramdisk: Paměť místo disku

Linux je přímo proslulý svým přístupem k operační paměti počítače. Při každém přístupu k souborům či programům dochází ke kešování nahrávaných souborů, soubory jsou při něm uloženy do paměti a jejich příští spuštění je tak mnohem rychlejší. V následujícím textu se podíváme na použití tzv. ramdisku, který vám umožní pracovat s pamětí jako s diskovým prostorem.

Martin Šín, 10. září

Blog: Bílá nebo modrá smrt?

Řeč bude o počítačích, jak jinak ...

Martin Šín, 09. září

Linux se v businessu vyplácí a navíc pohání nejrychlejší burzu na světě

Nejrychlejší burzu na světě pohání Linux. Miliardový trh s Linuxem v roce 2012. Linux brzdí propad tržeb Novellu. Oracle nedokáže konkurovat Red Hatu. Microsoft „školí“ pracovníky Best Buy, jak prodávat Windows a ne Linux. Dvě podzimní konference – Karviná a Brno. Opera 10. Google Chrome míří na notebooky od Sony. Klient pro objednávání fotografií také pro Linux. Ubuntu se dočká nového splash screenu a správy softwaru.

Jiří Eischmann, 09. září

Zajímavé podzimní konference – Karviná a Brno

Na podzim proběhnou na Moravě dvě zajímavé konference. Přijeďte!

Vlastimil Ott, 08. září

Rozhovor: Tom Wickline, Bordeaux

Keď som hľadal nejaké programy pre skvalitnenie práce s Wine, objavil som Bordeaux, komerčný frontend alebo užívateľské rozhranie pre Wine, ktoré užívateľom ukáže cestu komfortu, keďže Wine sa niekedy zložitejšie používa. Bordeaux distribuuje spoločnosť Bordeaux Technology Group a Tom Wickline sa stará o predaj i podporu. Požiadal som ho o rozhovor, aby som získal odpovede a detaily ohľadom tohto projektu. Tu sú.

Juraj Šípoš, 08. září

Hardware v distribuci openSUSE - Síťová rozhraní

Síťová zařízení mohou být v distribuci openSUSE ovládána dvěma způsoby - pomocí technologie NetworkManager nebo ručně. V obou případech se však základní parametry nastavují ve všeobecném konfiguračním programu YaST. Pomocí něj lze nastavovat celkem čtyři věci: síťová rozhraní a tři druhy modemů (konkrétně ADSL, ISDN a klasické modemy pro obyčejnou telefonní linku). Tento článek se bude věnovat jen nastavení síťových rozhraní jako takových.

Lukáš Jelínek, 07. září

Recenze knihy Softwarové pirátství bez záhad

Ačkoliv se u nás v České republice drží dle statistik BSA míra softwarového pirátství na vysokých 38% (rok 2008), málokdo si pod ním představí víc než stahování a používání nelegálně získaných programů. Kdo ale za pirátstvím stojí, jaké motivy k pirátství skutečné piráty vede, jak se proti pirátům brání softwarové firmy a jaké postihy pirátům hrozí, už mnoho lidí neví.

Lukáš Faltýnek, 04. září

Rychlý správce souborů PCManFM

PCMan File Manager je výchozím správcem souborů odlehčeného prostředí LXDE, přesto na něm není závislý a zapadá do jakéhokoli jiného prostředí postaveném na GTK+ 2, tedy především do GNOME a Xfce. Oproti Nautilu je však extrémně svižný a nenáročný.

Miroslav Hrončok, 03. září

Blog: Kubrick

Kdysi jsem chtěl něco dobrého udělat - třeba provést překlad jedné malé KDE hry. Povedlo se. Přiznávám se, že jsem v poslední době ještě žádnou Rubikovu kostku neřešil, a proto ani nevyřešil.

Pavel Fric, 02. září

Řízení a automatická regulace větráčků

Počasí ještě řídit neumíme, počítač by však chtěla většina z nás řídit dokonale. V dnešním článku se podíváme na to, jak řídit větráčky umístěné v našem počítači, jak je ztišit, nebo naopak přidat na jejich výkonu. Také na to, jak jejich rychlost a hluk automaticky regulovat podle potřeby.

Martin Šín, 02. září

Blog: Začal nový školní rok

a já zas musím vytvářet uživatele

Martin Šín, 01. září

AptUrl: Instalace balíčků v Ubuntu přímo z prohlížeče

Už jste někdy přemýšleli o tom, že instalace programů ze zdrojů softwaru v Ubuntu je příliš složitá a potřebovala by vylepšit? Ačkoli je instalace programů ze zdrojů asi tím nejjednodušším způsobem instalace softwaru vůbec, existuje možnost, jak ji uživatelům ještě zjednodušit. Tou možností je malý prográmek jménem AptUrl, který sice nepřináší žádnou revoluční změnu v instalaci softwaru v Ubuntu, ale uživatelům může mnohdy ušetřit pár kliknutí a nedorozumění.

Vojtěch Trefný, 01. září

Hardware v distribuci openSUSE - Monitor, klávesnice, myš

Nejdůležitějšími hardwarovými komponentami jsou obvykle ty, které zajišťují komunikaci počítače s uživatelem. Proto jsou to právě tato zařízení, na které je vhodné se při konfiguraci harwaru zaměřit nejdříve. V distribuci openSUSE není nastavování běžných parametrů nic složitého.

Lukáš Jelínek, 31. srpen

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz