Komentáře Budoucnost open source?

user avatar Mach
Odpovědět
Budoucnost open source?
22. 11. 2012, 11:35:11
Ptám se, proč lidé budou raději používat nelegálně získaný MS Office, než legálně OO/LO? Odpověď není jednoduchá. Podle mě tento a nejen tento stav zapříčiňuje několik faktorů:

1. Jistou mírou se na tomto stavu podílí sám MS se svou, někdy až agresivní, reklamou. Právě reklamu vnímám jako poměrně zásadní faktor. Skoro na každém počítači je MS Office již "předinstalovaný", letáky chodící do schránek lidí a bilboardy jich jsou také plné. V této "konkurenci" nemůže OO/LO nikdy obstát, a MS to ví.

2. Každý byť sebemenší problém či zádrhel ve vývoji/používání OO/LO je veřejností vnímán velice citlivě. Zvláště velké portály, které je kvůli vyšší čtenosti (=zisku) dokáží pěkně nafouknout (viz kauza Freiburg). Opět, tentokrát poněkud skrytá reklama, vlastně spíše antireklama.

3. Lidé jsou líní, a současný internet v nich tuto vlastnost ještě posiluje. Proč by měli číst, zkoumat, ověřovat, kriticky myslet, mít vlastní názor, učit se... když nemusí? Píší to na internetu, tak je to přeci pravda.

4. Poměrně výraznou míru "viny" nese sama společnost, která se hrdě hlásí k tomu, že je demokratická (konzumní, ekonomizovaná, individualistická, statusová...). Lidé Open source SW vnímají jako něco méněcenného, podřadného, před ostatními se za jeho používání stydí. Je pro ně synonymum softwaru "pro sociálně slabé vrstvy obyvatel". Protikladem budiž příklad produktů Apple, který svému uživateli automaticky pozvedne sociální status. To, že je to status syntetický, nikoliv skutečný je vůbec netrápí.

5. Částečně je to i vina samotné koncepce svobodného softwaru jako takového. Přílišná svoboda vede nutně k roztříštěnosti sil. Vidíme to na vývoji GNU/Linuxu jako takového. Přemíra GUI, mnoho laické veřejnosti neprůhledných distribucí, paralelní existence OO.o a LO... Zde jsme ovšem na půdě dvou nesmiřitelných táborů. Jedni budou do krve absolutní svobodu obhajovat, druzí by naopak zúžení volby uvítali. Kde je pravda?

Chápu, že řada čtenářů s mým názorem nebude souhlasit, ale to je naprosto v pořádku.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Budoucnost open source?
22. 11. 2012, 11:50:34
Tak predevsim souhlasim s bodem 5
user avatar Petr Ledvina
Odpovědět
Budoucnost open source?
22. 11. 2012, 13:32:52
K bodu 3,4 pana Macha, lidé jsou liní, i já jsem velmi líný. Ale přesto se před pár lety dokázal Firefox dostat na desítky procent používání a předloni-letos se dostal Chrome/Chromium zase na desítku procent. To souvisí i s bodem 4. Snad si jen menšina myslí, že kdo používá Firefox/Chromim je socka. Tj. když se udělá něco chytrého, udělá se dobrá reklama (nebo agresivní reklama), tak i open source má šanci a nebude jen v ústraní. Vemte si VLC, dle mě nejlepší program na přehrávání videa na linuxu, windowsu
a milióny spokojený uživatelů, kteří pochopitelně vůbec netuší, že jde o open source. A dalo by se pokračovat.
user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
Re:Budoucnost open source?
22. 11. 2012, 17:03:05
U internetových prohlížečů se Microsoft odstřelil už dávno. Neznám člověka, který by ho používal. V tomto směru utekl z bojiště s doslova staženými kalhotami. U kancelářských balíků a operačních systémů je situace trochu jiná. Microsoft se stále snaží udávat směr jako kdysi, a tím frustruje běžné uživatele.

Ale když už jsem to jednou koupil, tak to přece nevyhodím. Navíc je jednodušší změny nedělat. Zkuste přemluvit klasického uživatele k přeinstalaci operačního systému - bude si myslet, že musí do servisu a ještě zaplatí. I to je ta lenost, o které píše Mach.
user avatar Gormit
Odpovědět
Re:Re:Budoucnost open source?
19. 12. 2012, 00:59:48
proč by měl uživatel přeinstalovávat windous??? Já sem si vedle win nainstaloval i ubuntu (vůbec ho nepoužívám a mám s ním problémy, fuj)
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Budoucnost open source?
19. 12. 2012, 03:53:38
Já jsem si vedle Windows nainstaloval Ubuntu (a do Ubuntu virtuál s windows) a používám skoro výhradně pouze Ubuntu. Pouze na grafiku mám widle. Důvod? Protože nejsem masochista a nepotřebuju se nechat duševně prznit.

S Ubuntu problémy? No, já popravdě mám momentálně jen s KDE, týkají se nemožnosti vkládat Unicode znaky, což je pro mě kill feature. To ještě zvážím, jak budu řešit.V jiných desktopech no problem.
user avatar Mach
Odpovědět
Re:Budoucnost open source?
22. 11. 2012, 20:29:36
Internetové prohlížeče jsou poněkud jiná kategorie SW než jiný FOSS (zde především LO/OOo). Pokud se nepletu posledním placeným prohlížečem byla Opera (v neplacené verzi obsahovala reklamní banner). To i pradědeček prohlížečů Mosaic byl zdarma. Tu bezplatnost navíc umocnil sám MS, když do Windows natvrdo zakomponoval IE. Shrnuto: v oblasti prohlížečů lidé a priori bezplatnost předpokládají.

Pro doplnění: i v této kategorii se objevují "módní" či "in" trendy. Na naší škole je nyní "in" Google Chrome. I zde je vidět sociální podtext.
user avatar Mach
Odpovědět
Kompatibilita
22. 11. 2012, 21:02:55
Narážím na poslední kapitolu článku. Zkuste si malý test. Zeptejte se pár lidí ze svého okolí o nichž prokazatelně víte, že relativně často píší, ve Wordu, ve Writeru či jiném textovém procesoru na pár jednoduchých otázek:

1. zda ví, v jakém formátu své dokumenty ukládají?

2. zda ví, že existují jiné formáty, a pokud ano, jaké?

3. ať vám je popíší a vyjmenují jejich vlastnosti.

4. ať vám vysvětlí, proč je někdy dokument, který jim přišel emailem "rozsypaný", "divně vypadající"?

5. co mají udělat proto, aby jejich dokument byl protistranou 100% čitelný a věrohodně zobrazený?

Říkáte si, že tohle přeci běžný uživatel vědět nemusí? Já si to tedy nemyslím.

Možná bych nemusel řešit trapnou situaci svého žáka, kdy mu jiný učitel nepřijal jeho práci s tím, že mu "ve Wordu nejde otevřít", málem to skončilo nedostatečnou. Co k tomu dodat?
user avatar Mach
Odpovědět
Re:Kompatibilita
22. 11. 2012, 21:07:54
Málem bych zapomněl. Vy víte správné odpovědi?
user avatar ondra.kl
Odpovědět
Re:Kompatibilita
22. 11. 2012, 22:22:25
1-4 to snad ani nemusím psát ... přestože běžný user ani netuší

5. Mno co, zjistit přesně jakou verzí sw a na jaké verzi OS bude protistrana dokument zobrazovat a na přesně stejných verzích je třeba dokument vyrobit. Ideální je použít klon celého systému. V případě potřeby tisku je pak ještě potřeba sehnat stejnou tiskárnu a stejně ji nastavit. :D

... jenže ono je to dáno i koncepcí, zatím se u dokumentů hraje na datovou přenositelnost, kdežto lidé očekávají to co znají u www prohlížečů - kompatibilitu dat i zobrazení ... a to nevím jestli se toho v tomto desetiletí dočkáme.
user avatar Gormit
Odpovědět
Re:Kompatibilita
19. 12. 2012, 01:06:02
Každej i nějvětší lamaři ví že je to .doc. U MS Office mám jistotu že to někdo na druhý straně otevře.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Kompatibilita
19. 12. 2012, 03:55:58
Chachacha, musím se vážně smát. Garantuji vám, že nemáte pravdu. Moje neskutečné zážitky i z korporátního prostředí o tom mluví jasně. Soubor vygenerovaný jednou verzí MS Office nelze často otevřít na jiném stroji se stejnou verzí!

To, že MS kašle na kompatibilitu mezi verzemi, to dělá kdekdo. Ale tohle, to už je vážně brutus.

Vždy ale zaúřaduje OO nebo LO. Dokonce i když je poškozený PDF soubor a Illustrator ho odmítne otevřít.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Kompatibilita
19. 12. 2012, 09:50:40
Ja bych se tak nesmal a to proto, ze on (i kdyz "de jure" ne) pravdu ma.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Kompatibilita
27. 12. 2012, 16:26:48
Nemá pravdu. Soubor vygenerovaný v jedné verzi MSO není mnohdy otevíratelný na jiném kompu se stejnou verzí MSO.

Myslíte, že kdybych neměl pravdu, platila by mě nějaká firma na to, abych tohle testoval a zkusil najít východisko??!

Leckdy máte pravdu, ale někdy naprosto zbytečně bez faktů provokujete.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Budoucnost open source?
23. 11. 2012, 02:27:56
Pane Machu, vy budete mít asi ve vaší škole docela problém, co?

Znám to, mám ty zkušenosti taky. Je to boj s větrnými mlýny. Lenost, lenost, lenost. Nezájem. Nějak to funguje, tak co bychom se starali. Politika v x fabrikách (firmách). Nikdo si nechce přidělávat starosti, řešit důležité věci. Protože pro ně nejsou důležité.

Já prostě říkám, že ten, kdo ve firmě používá opici od Mikrošitu, provádí sabotáž a měl by za takovou aktivitu být náležitě potrestán. Hlavně se to týká Outlooku, protože s jeho pomocí vystavuje firmu potenciálnímu průšvihu jak dům. (Kdo nevěří, nechť zavítá do naší firmy, velice rád ho přesvědčím. No, však naštěstí lidi dostali rozum, snad jsem je přesvědčil, teď se čeká už jen na to, až pro ostatní připravím profily pro thunderbird.)

Díky za článek a hodně zajímavé komentáře.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Budoucnost open source?
23. 11. 2012, 06:46:28
Ja bych rekl, ze problemy musite mit i Vy na Valachu, protoze ujizdeni ve stylu "kdo ve firmě používá opici od Mikrošitu, provádí sabotáž a měl by za takovou aktivitu být náležitě potrestán." moc normalni taky neni.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Budoucnost open source?
23. 11. 2012, 11:57:55
Víte, je třeba rozlišovat mezi skutečností a nadsázkou :-))

Ne, já problémy nemám, protože každému vytírám zrak pokaždé, když řeší nějaký zapeklitý problém. A kolega, vlastně se dá říct nadřízený je příznivcem FOSS. Takže o tom spolu takhle vtipkujeme :-)

Mezi prací pro něj připravuju profil do Thunderbirdu a od pondělí začneme.

LO se tu občas taky používá.

Za pár týdnů přejde na TB i kolegyně.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Budoucnost open source?
23. 11. 2012, 12:55:51
Ja rozlisuju, ale kazdy mame asi jiny prah. :-)
user avatar zvedavec
Odpovědět
Budoucnost open source?
23. 11. 2012, 09:49:48
Oprava, ma byt: pane Valachu...

rano a rychle...
pardon
 
 
woo jaw demo hz