Jak vybrat vhodný monitor do domácnosti nebo do kanceláře?

oo_monitor250.jpg Pořídit si monitor k počítači je nezbytnost, pokud máte stolní počítač. Řada lidí si ale pořizuje také monitor k notebooku, pokud chtějí pracovat s přenosným počítačem také u stolu a využívat benefitů větší zobrazovací plochy, kterou typicky externí monitor poskytne. Každý z nás má ale jiné požadavky na výběr monitoru, přičemž bychom ale určitě neměli zapomínat na parametry, které je potřeba si hlídat vždy. V našem článku se podíváme podrobněji na výběr vhodného monitoru, který vám bude dlouho a dobře sloužit.  

Na co budete monitor využívat?

Nejprve je dobré si ujasnit účel použití monitoru a teprve tomu pak podřídit další výběr. Ne každý monitor je totiž vhodný na vše, některé kombinace parametrů mohou být pro konkrétní činnost přímo nevhodné. Obecně pořizujeme monitory na:

  • Běžnou kancelářskou činnost
  • Profesionální práci
  • Hraní her

U běžné kancelářské činnosti to máte nejjednodušší, protože můžete pořídit i levný monitor a nic tím nezkazíte. Záleží jen na vás, jakou míru komfortu si chcete dopřát. Na prohlížení internetu nebo vyřizování mailů nepotřebujete nic speciálního, ale pokud chcete kvalitní obraz, není důvod si jej i v tomto případě nedopřát.

Něco jiného je to v případě tzv. profesionální práce, kdy hovoříme hlavně o charakteru práce s vyššími požadavky na monitor jako takový. Nejčastěji se jedná o designéry, grafiky, ale třeba také video postprodukci apod. Zde se typicky investuje do profi zobrazovacích zařízení v násobcích cen běžné spotřební elektroniky do domácnosti či kanceláře. Důležité je věrné podání barev, kompletní pokrytí barevného spektra, rozlišení, homogenita displeje atd.

Specifickou kategorií jsou potom monitory určené hráčům. Ty se dnes nejčastěji zaměřují na poskytnutí vysoké obnovovací frekvence, což má zajistit lepší zážitek z hraní her díky vyšší plynulosti obrazu.

Zobrazovací technologie

Výše jsme hovořili o kvalitním obrazu. Ten do značné míry ovlivňuje zobrazovací technologie displeje, který je v monitoru osazen. V zásadě si můžete vybírat z několika typických technologií, mezi které patří nejčastěji:

  • TN
  • IPS (PLS)
  • VA (PVA, MVA)

Technologie TN je dnes stále používána u nejlevnějších monitorů a dnes ji už nelze příliš doporučit. Nemá nejlepší pozorovací úhly a barevné podání, exceluje pouze odezvou, což by mohli ocenit hráči, ale i modernější technologie dnes dokáží nízkou odezvu nabídnout. TN dnes vlastně nabízí už pouze nejnižší cenu.

Displeje s technologií IPS, nebo velmi podobnou technologií PLS, nabízejí široké pozorovací úhly, mohou mít věrné podání barev a dostatečnou barevnou hloubku. Je zde také dobrý kontrastní poměr a tyto monitory často preferují fotografové nebo grafici. Levnější monitory mohou trpět na výraznější prosvítání podsvícení a IPS glow.

Potom je zde také technologie typu VA, což mohou být panely PVA nebo MVA. Nabídnou pěkné barvy, vysoký kontrast a také dobrou černou barvu. Z těchto důvodů jsou oblíbené třeba na multimédia a filmy. Pozorovací úhly jsou sice o něco slabší než u IPS, ale zase tak netrpí na prosvítání podsvícení.

openoffice2.png

Úhlopříčka a rozlišení

Pokud máte vybránu technologii obrazu, která nejvíce ovlivňuje jeho kvalitu, je čas na výběr vhodného rozměru a rozlišení. Také rozlišení monitoru je důležité s ohledem na kvalitu obrazu, protože mu dodá jemnost.

Dnes je stále častější rozlišení 4K, se kterým se nejčastěji se tkáte u úhlopříček od 27“ výše. Můžete tak získat opravdu jemné rozlišení, kdy displej s vysokým rozlišením přispívá také menší únavě očí. Pokud ale vybíráte monitor třeba na hraní her, potom zvažte, zda takto vysoké rozlišení nebude příliš pro váš hardware.

Samotnou úhlopříčku je potom potřeba vybírat zejména s ohledem na vaše prostorové možnosti, což bývá často hlavní omezení. Pokud nemáte prostor na velký monitor, budete se zkrátka muset spokojit s menším. U větších monitorů se obecně počítá také s větší pozorovací vzdáleností, takže i na to myslete.

S výběrem vhodného modelu pomohou recenze

Jestliže tápete v tom, jaký monitor byste si měli konkrétně pořídit, je dobré se podívat na nezávislé recenze. Zde najdete porovnání pro monitory v různých kategoriích, jak co do parametrů, tak co do ceny. Můžete si vybírat mezi populárními produkty na trhu, které už prověřila řada uživatelů před vámi.

Přínosné mohou být právě také recenze od samotných uživatelů, který si produkt zakoupili již před vámi. Takové uživatelské recenze naleznete typicky na srovnávačích cen, kde si lze přečíst praktické zkušenosti a hodnocení lidí.

Na jaké další parametry se zaměřit?

U monitorů naleznete také různou výbavu, přičemž na lehkou váhu není dobré brát ani  takové parametry. Za velmi důležité lze u počítačového monitoru označit také samotnou konstrukci a to, co na ní najdete. Zajímat by vás tedy mohla:

  • Polohovatelnost
  • Konektivita

Často se na to zapomíná, ale polohovatelný stojan je k nezaplacení. Dokážete si tak dát monitor do optimální polohy a zvýšit ergonomii pracovního místa. Pokud to monitor neumožňuje, zbývá pak pouze různé krkolomné podstavování nebo nákup drahého držáku. U konektivity, tedy nabídce vstupů a výstupů, je to pak často o ceně.

Cena je vždy rozhodující faktor

O ceně je to také v celé řadě dalších případů, nejen s ohledem na konektivitu. Jestliže hledáte profesionální monitor s dokonalými obrazovými vlastnostmi, nebude stát do 10 tisíc. Taková je zkrátka realita. V této ceně ale bez problému pořídíte i běžné monitory třeba s panelem IPS, které se hodí i na amatérskou úpravu fotografií. Často však mohou být větší rozdíly mezi jednotlivými kusy.

Pro kompletní vybavení celé pracovny nezapomínejte ani na pořízení bezdrátové ergonomické myši nebo bezdrátových sluchátek, které tak zpříjemní práci s počítačem.



 
 
woo jaw demo hz