Jak odmítnout nabízené dokončení slov
Zdroj: Odmítnutí nabízeného textu
Jednou ze skvělých funkcí Writeru, hlavně při psaní delších textů, je automatické dokončování slov. Díky němu program doplní nadepsaná slova za vás. Jak tato funkce funguje?
V průběhu psaní se používaná slova ukládají do paměti a při jejich dalším použití se nabídnou k dokončení. Tuto nabídku můžete schválit určenou klávesou nebo odmítnout. Nabídka se může zobrazovat jako tooltip (viz obrázek).
Zobrazení
tooltipu pro automatické dokončení slova
Nastavení chování automatického dokončování se provádí v okně, které otevřete z nabídky Nástroje | Automatické opravy | Nastavení automatických oprav. V něm aktivujte poslední záložku, Dokončování slov. V něm máte na výběr řadu možností:
02dokoncovani.png, Okno Automatické opravy s možnostmi pro automatické dokončování slov
- Povolit dokončování slov… zaškrtnutím tohoto pole automatické dokončování povolíte. Odškrtnutím se nebudou nabízet ani tipy.
- Přidat mezeru… po stisknutí příslušné potvrzovací klávesy se za vložené slovo automaticky doplní mezera.
- Zobrazit jako tip… po zaškrtnutí se bude nabídka se slovem zobrazovat jako tooltip. Zůstane-li pole nezaškrtnuté, nabídne se slovo jako zvýrazněné dokončení rozepsaného slova.
Zobrazení
nabídky pro automatické dokončení slova
Další tři pole se týkají zásobníku slov:
- Shromažďovat návrhy… – často používaná slova se budou umísťovat do seznamu (ten je v pravé části okna). Počet položek v seznamu určíte číselníkem Max. počet položek.
- Při zavření dokumentu odstranit slova z něj ze seznamu… – pokud je toto pole zaškrtnuté, seznam slov se po zavření dokumentu vymaže, jinak zůstává dostupný i pro další dokumenty.
- Min. délka slova… – tímto číselníkem určíte minimální délku slova, aby se mohlo zařadit do seznamu pro výběr.
Nebude-li vám nějaké slovo v seznamu vyhovovat, můžete jej odstranit jeho výběrem a stisknutím tlačítka Smazat položku.
A nakonec jak bude dokončování slov probíhat:
- Přijmout klávesou… – z roletky vyberte klávesu, kterou potvrdíte dokončení nabízeného slova. Na výběr máte End, Return (tedy Enter), mezerník, šipku doprava a tabulátor.
Jak vložit odkaz v rámci dokumentu
Zdroj: Odkazy v rámci jednoho dokumentu
Hyperlinky lze vkládat do dokumentu nejen na cíle mimo dokument, ale i v rámci dokumentu. Použít k tomu lze dvě metody, jednu velice jednoduchou, druhou složitější, ale uplatnitelnou v jiných situacích.
Odkaz pomocí záložky
Způsob vytváření odkazů pomocí záložek je velmi jednoduchý a použitelný i pro export dokumentu jako *.html stránky. Jednoduše umístěte kurzor tam, kde chcete mít cíl pro odkaz. Poté vyberte z nabídky Vložit | Záložka. Zobrazí se okno s přehledem v dokumentu vložených záložek – v nové verzi LibreOffice již má poněkud jinou podobu, je větší, obsahuje předdefinovaný nadpis záložky Bookmark 1 a bylo změněno uspořádání tlačítek. V okně tedy pojmenujte záložku podle vlastního uvážení a stiskněte Vložit.
Vytvoření
záložky v okně Záložka
Záložka je nyní viditelná nejen v okně Záložka, ale i v Navigátoru. A toho se dá skvěle využít. Označte text, kterému chcete přiřadit odkaz. Poté z nabídky Vložit vyberte Hypertextový odkaz (samozřejmě můžete využít příslušné tlačítko na tlačítkové liště, příp. klávesovou zkratku). V levém pruhu okna Hypertextový odkaz vyberte sekci Dokument a poté otevřete Navigátor kliknutím na tlačítko Cíl v dokumentu vedle pole Cíl. Otevřete sekci Záložky a z ní požadovanou záložku jako cíl. Poté okno zavřete.
Odkaz můžete odstranit z kontextové nabídky po kliknutí pravým tlačítkem na příslušný odkaz.
Křížový odkaz
Problematika křížových odkazů je velmi zajímavá a např. pro odborný text se taková funkcionalita náramně hodí. Je to způsob vytváření odkazů, ale poněkud jiný, než na jaký jste zřejmě zvyklí a jaký byste očekávali. Tato technika ve skutečnosti spočívá ve vkládání odkazů v podobě zástupného textu – křížového odkazu.
Jaký je postup? Nejprve se určí cíl. Ten pak lze vložit jako zástupný text (pozor, to je pouze pracovní název, neplést s regulárními znaky) kamkoliv do dokumentu. Ukažme si to na příkladě.
Označte v dokumentu nějaký text. Poté otevřete okno Pole, konkrétně na záložce Křížové odkazy, z nabídky Vložit | Křížový odkaz. V části Typ vyberte Nastavit odkaz a do pole Název vložte libovolný název – ten se bude zobrazovat jako tooltipová nápověda. Sledujte pole Hodnota, v němž se zobrazí označený text. Stiskněte tlačítko Vložit. Označené slovo se změní na pole, což se projeví zvýrazněním (ujistěte se, že máte aktivní funkci Stínování polí v nabídce Zobrazit).
Okno nemusíte zavírat, jen se přesuňte na místo, kam chcete vložit odkaz. V okně Pole poté klikněte v části Typ na Nastavit referenci a v části Vložit odkaz na vyberte Odkaz a stiskněte tlačítko Vložit. Co se vloží? Předtím vybraný, označený text, který je ovšem zároveň hypertextem. Zdá se vám to podivné a nepraktické nebo dokonce neúčelné?
Vložení reference na křížový odkaz
Možná – na první pohled to opravdu může vypadat zvláštně. Věřte však, že to má velký praktický význam, a to nejen při vkládání křížových odkazů na text. Křížové odkazy totiž mohou být i na obrázky, OLE objekty apod. Je to velmi zajímavá, ale poněkud rozsáhlejší problematika, na níž se blíže podíváme v příštím článku. Zatím můžete přemýšlet nad významem křížových odkazů jako takových a jak je zakomponovat do vlastní práce :).
Autor používá LibreOffice 5.3.1