LibreOffice 7.5 v českých médiích

Nedávné vydání LibreOffice 7.5 vyvolalo zájem i v českých médiích. Připomeňme si několik článků, které na toto téma vznikly.  

3. února 2023 nadace The Document Foundation oznámila vydání major verze LibreOffice 7.5 Community. Ta přináší celou řadu změn (jejich kompletní přehled zde). Na toto vydání (a na tyto změny) zareagovala i česká média, a to překvapivě i taková, jejichž hlavním tématem IT není.

Přinášíme souhrn článků o LibreOffice 7.5 tak, jak je zmapoval Zdeněk Crhonek z nadace TDF.

itrevue.cz: Kancelářský balík LibreOffice 7.5 Community – nová verze ke stažení

Časopis IT Revue se kancelářským aplikacím příliš nevěnuje, nicméně pravidelně na svých stránkách prezentuje tiskové zprávy z vydání major verze LibreOffice. Tak tomu je i v tomto případě – nicméně další informace nepřináší.

https://www.itrevue.cz/kancelarsky-balik-libreoffice-7-5-community-nova-verze-ke-stazeni

chip.cz: Volně dostupný kancelářský balík LibreOffice postoupil do verze 7.5

Článek Pavla Trousila na Chipu je stručným souhrnem novinek, který vychází z tiskové zprávy. V úvodu je připomenuto mezinárodní pojetí LibreOffice – balík je lokalizován do 120 jazyků. To znamená, že je přístupný doslova všem. Dále následuje stručný přehled novinek – lepší tmavý motiv, vylepšen motiv „Jedna lišta“, počáteční implementace podpory traslátoru DeepL, zlepšení přístupnosti, podpora tabulek dat v grafech.

https://www.chip.cz/novinky/volne-dostupny-kancelarsky-balik-libreoffice-postoupil-do-verze-7-5

zive.cz: LibreOffice 7.5 zkrásněl. Má nové ikonky, lepší tmavý vzhled a přepracovanou lištu

Článek Lukáše Václavíka na Živě zmiňuje zhruba totéž jako Chip, přidává však vlastní pozorování (na Macu mu nefunguje gesto pro otáčení), jsou tu alespoň stručně vyjmenovány změny v modulech Draw a Impress (nové styly tabulek, možnost oříznutí přehrávače videí, ovladač púrezentací dostupný v samostatném okně).

https://www.zive.cz/clanky/libreoffice-75-zkrasnel-ma-nove-ikonky-lepsi-tmavy-vzhled-a-prepracovanou-listu/sc-3-a-220605/default.aspx

root.cz: LibreOffice 7.5 Community přináší vylepšení tmavého vzhledu, exportu do PDF a mnoho dalších novinek

Zato článek Davida Ježka je mnohem obsáhlejší. Je vidět, že autor je fanouškem tohoto balíku a open-source obecně. Ve svém přehledu vyšel nejen z oficiální tiskové zprávy, ale i z poznámek k vydání na wiki. Dokonce komentuje i nové alfa verze budoucího LibreOffice 7.6.

https://www.root.cz/clanky/libreoffice-7-5-community-prinasi-vylepseni-tmaveho-vzhledu-exportu-do-pdf-a-mnoho-dalsich-novinek

tech.hn.cz: Už i bezplatný a svobodný LibreOffice sází na umělou inteligenci. Limity má ovšem v základech

Zato článek Otakara Schöna v Hospodářských novinách budí poněkud rozpaky. Běžně je k dispozici jen jeho ochutnávka, my máme jeho celou verzi. Článek je k LibreOffice poměrně kritický – nutno však říci, že spravedlivý. Nedostatky zmíněné v článku, jakkoliv jde mnohdy o subjektivní dojem (například uživatelské rozhraní LibreOffice), jsou relevantní. Nelze však souhlasit s tvrzením, že jde o největší slabinu LibreOffice – navíc ve spojení s novými ikony aplikací nedává toto porovnání žádný smysl. Tvrzení „LibreOffice nové uživatele nevítá zrovna přívětivě, spíše je mírně odpudivý“ je zarážející a nutí k zamyšlení, zda si dlouholetí uživatelé LibreOffice natolik nezvykli na vzhled LibreOffice, že nedokáží vnímat, že pro začínající uživatele může působit rozpačitě až nevzhledně. Rozhodně však není pravdivé tvrzení, že „Uživatelské prostředí se přitom dá změnit a přiblížit tomu, co nabízí Microsoft Office, ale LibreOffice tuto možnost elegantně schovává v nabídce zobrazení“ – nabídka uživatelského rozhraní je to první, co se novým uživatelům zobrazí po otevření nějakého modulu LibreOffice.

A tak to je v článku se vším. Autor zřejmě ignoroval, že velikost ikon lze změnit, stejně tak i jejich motiv (případně si stáhnout další), že lze alespoň v základu změnit barevný motiv LibreOffice (i když nabídka je slabá). Další nedostatky v článku jsou ovšem závažnější – autor zcela ignoruje online (webovou) a mobilní verzi LibreOffice, která sice nenese název LibreOffice, ale je přebrandovaná podle jejího tvůrce (kterým je firma Collabora), ale pořád je to stejný kód, stejný tvůrce, stejný balík pro stejné uživatele za stejných licenčních podmínek. Samotný nadpis „Jen na počítačích, jinak smůla“ tak není korektní a hlavně není pravdivý.

Někomu se může vzhled Microsoft Office jevit přijatelnější nebo na vyšší úrovni, ale – a to Otakar Schön ve svém povrchním článku zcela pominul – co se přehlednosti a samotného uživatelského zážitku týče, je zde zásadní, ba až propastný rozdíl mezi LibreOffice a konkurencí. A pokud by uživatel přesto tápal, může použít nabídku Hledat příkazy z nabídky Nápověda, resp. využít klávesovou zkratku [Shift + mezerník].

Celkově článek působí dojmem, že autor ví, co je LibreOffice, zná jeho historii, navštívil nastavení LibreOffice a má základní přehled o jeho možnostech. Ve svém článku ale zcela ignoruje naprosto zásadní fakta (jako je použitý formát ODF a jeho zásadní přednosti oproti konkurenčnímu formátu), dlouze se rozepisuje o svých subjektivních dojmech, jako je uživatelský vzhled, ale z novinek zmiňuje pouze nový tmavý režim a základní implementaci podpory pro DeepL, informace o dalších novinkách tu jednoduše chybí. Autor budí dojem, že je protřelým znalcem produktů konkurence, hlavně Microsoftu, a do světa LibreOffice náhodou zavítal; článek tím ovšem velmi trpí, je to na něm znát.

https://tech.hn.cz/c1-67168640-uz-i-bezplatny-a-svobodny-libreoffice-sazi-na-umelou-inteligenci-limity-ma-ovsem-v-zakladech

adaptech.cz: Představujeme LibreOffice

Společnost Adaptech s.r.o. na své stránce píše, že se zaměřuje na pomoc pro zrakově postižené občany, kterým dodává kompenzační pomůcky. Přesto – respektive právě proto – se na jejich webu dočtete o LibreOffice. Článek napsaný Tomášem Hromádkou je zcela jiný, než jaký najdete v Hospodářských novinách. Je napsán čistě informujícím stylem někým, kdo o historii a funkčnosti LibreOffice má povědomí. Je tu dlouze pojednáno o historii projektu, o použitém formátu, o projektu Document Liberation Project, o kompatibilitě s dalšími formáty, novinkách v LibreOffice 7.5 zaměřené na lepší přístupnost a také o vzhledu LibreOffice, k němuž se autor vyjadřuje zcela jinak než pan Schön: „Pro nevidomé může být výhodou fakt, že aplikace sady LibreOffice stále obsahují klasický panel nabídek, jako tomu bylo dříve u většiny programů. Vše je jasné, logické a bez problémů ovladatelné kurzorovými šipkami či pomocí klávesových zkratek. Těch je obrovské množství, prakticky vše lze ovládat jen za pomoci klávesnice. Používáte-li zdarma dostupnou čtečku obrazovky NVDA, budete s LibreOffice spokojeni. Práce s LibreOffice je velmi svižná a ani rozsáhlé dokumenty mu nečiní problémy.“

Tomáš Hromádka přistupuje ke kancelářskému balíku nikoliv jako k omalovánkám, ale jako k užitnému předmětu, na němž je nejpodstatnější funkčnost, přehlednost, snadná dostupnost funkcí. Neopomněl připomenout i výše zmíněné mobilní a webové varianty LibreOffice (Collabora Office a Collabora Online). Za kvalitu svého článku se dočkal i poděkování od autora tohoto přehledu.

https://www.adaptech.cz/news/predstavujeme-libreoffice

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz