Migrace na Discourse, příručky LibreOffice na Google Play

LO.png Poradna LibreOffice zamířila na Discourse. České příručky LibreOffice jsou nyní k dispozici na Google Play.  

Migrace na Discourse

Komunitní poradna LibreOffice se na přelomu července a srpna 2021 přestěhovala z Asku na Discourse. Důvodem pro tuto změnu byla ukončená podpora pro Ask. Pro stávající uživatele se nic nemění, jejich profily zůstávají zachovány, stejně jako jejich dotazy a reakce na ně. Discourse nabízí přehlednější prostředí, které odpovídá standardním aplikacím tohoto typu. Je přehlednější a snáze se spravuje. O migraci informovala česká komunita na svém facebookovém profilu.

Aktuální podoba Discourse Aktuální podoba Discourse

Příručky LibreOffice na Google Play

Zásluhou Zdeňka Crhonka z české komunity LibreOffice najdou čeští uživatelé LibreOffice některé dosud přeložené příručky LibreOffice také na Google Play. Informuje o tom česká komunita na svém facebookovém profilu. Konkrétně jde o příručky pro Calc, Math a Začínáme s LibreOffice pro verzi 7.0 a příručku pro LibreOffice Writer 6.4. Další budou následovat. Příručky jsou k dispozici na této adrese. Zbývající jsou k dispozici na naší stránce a stránce LibreOffice.

Příručky LibreOffice na Google Play Příručky LibreOffice na Google Play

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar kamlan
Odpovědět
Dyskurs
30. 08. 2021, 10:51:27
Po pár týdnech používání Dyskurzu mohu říci, že oproti Asku jde o krok vpřed. Když jsem Dyskurs viděl poprvé, přepadla mě docela skepse neboť to vypadalo, že půjde jen o předyzajnovaný Ask. Ale není tomu tak.

Na prvním místě je dobrá práce překladatelů a téměř komplet přeložení uživatelského rozhraní a nastavení do češtiny. Také se snadno přepíná do jiných jazyků, byť je trochu škoda že si nelze dát zobrazit najednou dotazy z více jazyků či nechat ovládání v jednom jazyce. Ale to třeba časem přibude.

Potěšující je i že byly zrušeny omezené komentáře ale byl zachován systém odpovědí. V rámci odpovědi lze přidávat komentáře jako kdyby šlo o klasické diskuzní fórum a na rozdíl od Asku lze i do komentářů vkládat ukázkové soubory. Vše lze navíc libovolně editovat a nedochází k tomu že systém vypíše, že dobu pro editaci komentáře už uživatel prošvihl.

Dyskurs není dokonalý a má i nedostatky, ale není to nic na co by se nedalo po chvíli zvyknout. Je svou grafikou trochu nepřehledný - buď je vše na bílém pozadí nebo na černém. Plusem by bylo nějak vizuálně oddělit (třeba jinou barvou) hlavičku s infem/nastavením a samotné dotazy. V dotazu by pomohlo mít drobet rozlišené jednotlivé odpovědi - asi nejmarkantnější je to na přechodu když končí komentář předchozí odpovědi a začíná odpověď jiná. Nebo třeba oznámení pod úvodním dotazem která odpověď řeší problém tazatele - to že toto oznámení vypadá téměř stejně jako jakýkoliv komentář je opět trochu mínusem.
Je zde také více věcí než v Asku, krom potvrzení odpovědi i nějaké lajky, které jsem se tedy ani nenaučil používat ani sledovat, jen to na mě nedávno vybělo u jedné odpovědi, jinak bych si toho v těch různých drobnostech které ignoruji ani nevšiml (je toho prostě docela hodně a potrvá nějaký čas než se to člověk naučí třeba celé, takže prostě nyní používám jen to základní co umím). Lepší je i systém upozornění na nové odpovědi či komentáře. Příjemné je i "oddělení" nejnovějších dotazů a to vizuálně povedeně - jednoduchou barevnou čárou.

Takže po nějaké době používání Dyskurzu mohu říci, že jsem mile překvapen a líbí se mi rozhodně víc než Ask.

Měl-li bych i připsat nějaký výhled co bych v Dyskurzu rád viděl tak by to bylo to, mít ještě možnost "zformátovat" část textu nebo označit komentář jako dočasný - že by se třeba po 14 dnech nebo měsíci taková část nebo komentář prostě automaticky smazal. To by bylo vhodné pro různé finální poděkování či různé osobní dotazy či zajímavosti nesouvisející přímo s dotazem - a další hledající by se v budoucnu přes to nemuseli probírat.
Je fajn si při řešení problému pokecat i o něčem jiném co v nás v té chvíli třeba různě vyvstává, přeci jen jsme lidé a nikoliv striktní roboti. A označení něčeho jako dočasného by to třeba umožnilo aniž by se tím pro budoucnost a vyhledávání třeba po pár letech něco plevelilo - zkrátka aby zůstávalo to nejlepší k čemu jsme v té době dospěli.

Zatím pro mě největší zajímavost kterou jsem měl a o které jsem si pak pokecal i s lidmi normálně bylo následující. Šlo o problém učitele v nějaké střední či vyšší odborné škole v Indii - a povedlo se mi vyřešit jeho exporty do PDF v Calcu. Měl na to dost sofistikovaný sešit s asi deseti různě provázanými listy (z čehož mi šla hlava docela kolem jak to bylo sofistikované) a potřeboval exportovat pro tisk jednu část co vypadalo že už bude vysvědčení pro jednotlivé žáky - a ukázkové makro co mu napsal jeho kamarád už na to nestačilo. Když jsem viděl nadpis "Secondary high school st. helen" či co, tak jsem si myslel že jde o nějaké američany, ale když jsem dole viděl nějaké "klikyháky", tak jsem si říkal že to vypadá jako písmo dévanágarí a sanskrt, tak že půjde asi o Indii - což mi i následující seznam žáků s typicky indickými jmény (asi něco ve stylu Pradžmáputra Dahabanaréš Bhukavátí atd. - akorát bez diakritiky) potvrdil. Finále bylo: "Kamile, nebudeš tomu věřit, ale mám ve třídě žáka co se též jmenuje Kamil, tak až se se svými žáky uvidím, tak jim hned řeknu, že mi to vyřešil člověk z ČR co se jmenuje Kamil :-)."

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz