Jako již tradičně se i v roce 2024 konala akce Google Summer of Code. Akce je zaměřená na podporu open-source projektů a LibreOffice je jedním z nich. Účastníci z řad studentů předkládají návrhy na projekty, na kterých budou pracovat. Po jejich schválení je jim přidělen mentor z řad pracovníků projektu a studenti dostávají od Googlu stipendium.
Během letního GSoC 2024 bylo schváleno sedm projektů a jeden bonusový, zajišťovaný nadací Linux Foundation. Jejich přehled přináší blog nadace TDF.
Sahil Gautam: Motivy v LibreOffice
Mentor: Rafael Lima, Heiko Tietze (TDF)
LibreOffice je multiplatformní software, od kterého se očekává, že se vzhledově přizpůsobí prostředí, ve kterém běží. Prvním takovým krokem byla implementace Mozilla Personas v roce 2013. To však bylo doprovázeno problémy, a tak bylo od tohoto konceptu upuštěno a motivy Mozilly byly nahrazeny velice omezenou paletou vlastních motivů. Práce Sahila Gautama přináší poměrně zásadní změnu uživatelského rozhraní LibreOffice 25.2. Uživatelé mohou nyní spravovat motivy a vytvářet nové. Bližší informace v článku Heiko Tietzeho.
Mohit Marathe: Komentáře v postranním panelu
Mentor: Sarper Akdemir (alotropie), Heiko Tietze (TDF)
Do postranního panelu byla přidána možnost vytváření a třídění komentářů. Jedná se o mocný nástroj, který výrazně vylepšuje spolupráci na tvorbě dokumentu. Komentáře lze samozřejmě stále přidávat tradičním způsobem (a i komentáře vytvořené z postranního panelu se budou klasickým způsobem zobrazovat), výhodou řešení prostřednictvím postranního panelu je mnohem lepší správa komplexních komentářů a jejich vyhledávání.
Report: My GSoC 2024 Report
Ahmed Hamed: Vylepšení karty funkcí v postranním panelu a Průvodce funkcí
Mentor: Andreas Heinisch, Heiko Tietze (TDF)
Karta funkcí a Průvodce funkcí v Calcu byly vylepšeny. Skupina „Všechny“ zobrazuje funkce seskupených do jednotlivých sbalitelných skupin. V obou případech je nyní k dispozici také volitelné vyhledávání podobností.
Report: Final Report – GSoC’24
Devansh Varshney: Nativní podpora pro graf typu histogram a jeho variace
Mentor: Tomaž Vajngerl (Collabora)
Díky této práci se do LibreOffice dostává nový typ diagramu „histogram“. Tento typ umožňuje zobrazit rozsahy hodnot, tedy četnost čísel či rozsahů v datovém souboru. Devansh celou problematiku vysvětluje v přehledném článku, kde i odpovídá na otázky ohledně jeho působení na projektu GSoC.
Report: Adding native support for histogram chart and its variations
Ritobroto Mukherjee: Meziplatformní vazby pro rozhraní UNO API
Mentor: Hossein Nourikhah (TDF), Thorsten Behrens (allotropia)
Cílem tohoto projektu bylo modernizovat integraci systému UNO a ekosystému .NET vytvořením podpory pro .NET 8. To zahrnuje podporu napříč platformami, balíčkování NuGet, moderní syntaxi a obecné vylepšení jak pro koncového uživatele, tak pro kód.
Report: Cross Platform .NET Bindings for UNO API
Adam Seskunas: Více testů a v lepší kvalitě
Mentor: Xisco Faulí (TDF), Hossein Nourikhah (TDF)
Tento projekt se zaměřoval na automatizované unit testy, díky nimž je zajišťována kvalita kódu LibreOffice. Řada z nich přitom vychází z chyb, které byly dříve nalezeny a opraveny. Záměrem projektu bylo přidat více takových testů a převod některých starších z Javy do C++. Jako doplněk vznikla příručka pro psaní testů, kterou Adam sepsal.
Report: More and Better Tests Project Proposal
Biswadeep Purkayastha: Přidána podpora CPDB (Common Print Dialog Backends) do LibreOffice
Mentor: Michael Weghorn (TDF), Till Kamppeter (OpenPrinting), Gaurav Guleria, Sahil Arora, Ira McDonald
Tento projekt byl zajištěn organizací OpenPrinting, což je organizace zaměřená na svobodný tiskový software a spadá do nadace Linux Foundation. Projekt se totiž zaměřoval na výhradně linuxovou verzi LibreOffice a implementaci technologie CPBD (Common Print Dialog Backends) do tiskového dialogu LibreOffice, aby byl kompatibilní s nejnovějšími tiskovými technologiemi. Hlavní význam CPDB je v tom, že odděluje tiskové technologie (např. CUPS) od uživatelského rozhraní aplikací, což usnadňuje podporu nových tiskových řešení bez nutnosti častých aktualizací aplikací. Hlavní změny, které proběhly:
-
Přepracování staré integrace CPDB pro podporu verze 2.x.
-
Dynamická aktualizace seznamu tiskáren, aby se předešlo zobrazování neplatných tiskáren.
-
Úprava funkce „Tisknout přímo“, která nyní tiskne na výchozí tiskárnu místo první dostupné.
-
Využití CPDB API signálů místo vlastních DBus volání, což zlepšuje udržovatelnost kódu.
-
Podpora překladů v tiskovém dialogu (s řešením problémů s překladem velikostí médií).
Report: Desktop integration: CPDB support for the LibreOffice print dialog
Venetia Furtado: Jazykové vazby Lua UNO
Mentor: Thorsten Behrens (alotropie), Stephan Bergmann (alotropie)
Cílem projektu bylo zpřístupnit skriptovací jazyk Lua (se kterým se lze setkat například v editoru Darktable) k řízení akcí v LibreOffice.
Report: Project Title - LUA UNO Language Binding in Libreoffice