Poznámky z 11. Wikikonference
Jak už jsme vás informovali, 23. listopadu 2019 se na Univerzitě Pardubice konala 11. česká Wikikonference. Přítomen na ní byl i náš redaktor a člen nadace The Document Foundation Stanislav Horáček, který tu měl přednášku na téma Lexémy na Wikidatech a slovník pro kontrolu pravopisu. Z konference přináší následující poznatky:
-
Spolek Otevřená města tlumočil vývojářům LibreOffice (konkrétně německé firmě CIB) požadavek na podporu PDF/A-2, archivační formát PDF souboru, požadovaný některými městy. Tento požadavek byl i z jiných zdrojů, formát PDF/A-2 podporuje od srpna 2019 verze LibreOffice 6.3.
-
V rámci cloudu sdružení CESNET se používá LibreOffice Online.
-
Zhruba polovina účastníků konference používá LibreOffice.
-
Pro projekt Technologické agentury ČR se vytváří jazykový korektor (postihující i gramatiku), dostupný jako webová aplikace. Pro tento projekt se využijí slovníky z různých jiných projektů, mimo jiné i LibreOffice.
Školení LibreOffice podle ECDL standardu
V České republice je možno od půlky července 2019 skládat mezinárodní zkoušku pro práci s prezentacemi za použití LibreOffice Impress (z řady 6) podle standardů ECDL/ICDL. Lokalizaci testových úloh provedl Radek Wies, učitel informatiky ze Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích.
Collabora Online coby plugin do Moodlu
Na konferenci MoodleMoot, konané v Barceloně, oznámil Michael Wuttke z Beuthovy univerzity aplikovaných věd v Berlíně, že Moodle používá jako plugin Collabora Online, online verzi kancelářského balíku LibreOffice. Výrobu pluginu iniciovala zmíněná univerzita, samotnou výrobu provedl Davo Smyth ze Synergy Learning. Díky tomuto chytrému spojení je možno v kurzech Moodlu použít živý editor dokumentů, tedy i možnost spolupráce studentů a učitelů ve třídě. Nejde o finální verzi, funkcionalita se bude dále rozšiřovat.
Práce na prezentaci LibreOffice Online v
Moodle (collaboraoffice.com)
LibreOffice Impress Remote 2.4.0 s opravami řady chyb
Již řadu let je možno ovládat Impress prezentace dálkově, použitím aplikace LibreOffice Impress Remote do mobilního telefonu. Informace o použití aplikace včetně její instalace a spárování s počítačem najdete v článku Lukáše Jelínka. Nyní je k dispozici opravná verze 2.4.0 této aplikace pro Android. Přehled oprav najdete na blogu nadace TDF. Vbrzku by měla přijít opravná verze i pro iOS.