Jak vytvořit kvalitní textový dokument, za který se nebudete stydět

writer.png Máte rádi pěkně uspořádané a přehledné dokumenty? Písmo, stránka, odstavec atd. mají své vlastnosti, které bychom všichni měli při psaní dokumentu respektovat, chceme-li ho mít kvalitní. Jak na to, prozradí příručka Práce s textem, na kterou upozornil pan Jiří Machač (původním autorem je pan Pavel Roubal).  

Kvalitně vypracovaný dokument je vynikající vizitkou svého autora. Jak ale takový dokument má vlastně vypadat? Existují nějaká pravidla? Ano. Článků na toto téma najdete na webu plno. Ale než se jimi „prokoušete“, strávíte tím příliš mnoho svého drahocenného času. Proto vznikla příručka, která všechna doporučení pro kvalitně vypadající textový dokument shrnuje. Informace, které obsahuje, jsou důležité pro všechny, kteří velmi často píší v jakémkoli textovém editoru.

Příručku Práce s textem si můžete stáhnout (je ve formátu PDF). Obsahuje v „kostce“ vše, co pro kvalitní dokument potřebujete vědět. Nejprve příručka začíná vlastnostmi – písma, odstavce, stránky. Víte, jak používat lupu nebo jak se dostanete ke skrytým znakům? Příručka vám vysvětlí, proč byste měli používat styly, jak rychle změnit vlastnosti odstavce a přinutit textový editor, aby nenechával na stránkách osamělé řádky textu nebo nadpis na konci stránky. Chcete-li vložit tabulku, dozvíte se, nejen jak ji vložit, ale i to, jak ji editovat.

Správné umístění obrázků a časté chyby Správné umístění obrázků a časté chyby

Správnému textovému editoru nesmí chybět kontrola pravopisu, ale ani základní typografická pravidla. Víte např. jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou? Ne? Opravdu není jedno, který typ použijete. V neposlední řadě jsou v příručce rady, jak správně vkládat obrázky a co vše se s nimi dá dělat. To ale zdaleka není vše, co ve zmíněné příručce najdete. Sympatické je, že se nezaměřuje výhradně na jeden kancelářský balík, ale věnuje pozornost obecným zásadám typografie. Věříme, že vám pomůže vytvářet kvalitní dokumenty, na které budete patřičně hrdí.

Formátování odstavce, co se smí a nesmí Formátování odstavce, co se smí a nesmí

Kliknutím na tlačítko příručku stáhnete ve formátu PDF.

stahnout.png

(Jako ve škole) Průměr: 1.71 | Hodnotilo: 7
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz