LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)

LO5_1.png Pokračujeme přehledem změn, které přinesla nová verze balíku LibreOffice. Tentokrát se podíváme blíže na jednotlivé programové moduly. Ani v tomto případě nejde o žádné dramatické změny, což je dobrá zpráva pro konzervativní uživatele.  

Uplynul právě týden od vydání LibreOffice. Uživatelé tak mají možnost vyzkoušet si tuto verzi a porovnat, jak se změnila vzhledem k poslední vývojové, která byla před vydáním zveřejněna. Uživatelé Linuxu si tak mohli všimnout, že je zachován původní splashscreen, kdežto ve verzi pro Windows je použit nový; zda je to záměr či chyba, není jasné.

Změny ve Writeru

  • Naprosto zásadní změnou, která se ovšem týká jen Writeru, je náhled na styly ve Stylistovi. To pro uživatele znamená určitě velké ulehčení. O této novince jsme psali v předchozím článku.
  • Velmi přínosnou změnou je rovněž podpora Unicode symbolů a smajlíků typu Emoji. Funguje to velmi jednoduše – stačí výraz napsat spolu s dvojtečkami (obalit ho dvojtečkami) a automaticky se přemění na daný symbol. Například pokud napíšete :copyright:, slovo se automaticky změní na symbol ©. Podobně třeba :tm: se změní na značku ™. To je velmi užitečná funkce, protože umožňuje vkládat do textu různé typografické značky, které předtím bylo třeba vložit prostřednictvím ASCII, resp. Unicode kódů. Nyní si tak lze zapamatovat, že ×, symbol pro násobení, se nikdy nepíše jako „x“. Teď stačí jen napsat :x:. Typografové tuto funkci nepochybně ocení.
    Seznam všech podporovaných symbolů najdete v okně Automatické opravy (Nástroje | Nastavení automatických oprav), na záložce Nahradit. Nedivte se, pokud namísto symbolů uvidíte jen obdélníčky. Znamená to, že aktivní font tyto symboly nepodporuje. Použijete-li třeba Times New Roman, měli byste v okně vidět většinu symbolů použitelných.

Tabulka náhrad ve Writeru Tabulka náhrad ve Writeru

Aby tato náhrada fungovala, musí být zapnutá. V okně Automatické opravy se přepněte na záložku Možnosti a zatrhněte pole Použít tabulku náhrad.

Aktivace nahrazování slov Aktivace nahrazování slov

Pokud na záložce Nahradit nevidíte Emoji symboly, znamená to, že nemáte v pořádku automatické nahrazování – resp. příslušné slovníky. Z uživatelského adresáře LibreOffice (libreoffice/4/user) odstraňte adresář autocorr a vše bude fungovat.

Byla vylepšena podpora pro formáty Microsoft Word:

  • Zvýraznění a stínování je zachováno jak pro import, tak export.
  • Nově lze určit, zda podbarvení písma bude exportováno jako zvýraznění nebo stínování. Volbu provedete v okně Nástroje | Možnosti, v sekci Načítání/ukládání | Microsoft Office.

Jak Writer naloží s podbarvením při exportu Jak Writer naloží s podbarvením při exportu

  • Při importu souboru ve formátu *.doc býval problém s textem, ke kterému byla přiřazena poznámka. Takový text se normálně podbarví a po straně dokumentu se zobrazí box s poznámkou. Nyní by již vše mělo fungovat.
  • Matematické vzorce ze starších formátů se nyní vkládají jako editovatelné vzorce.

Bylo opraveno počítání stránek – ve stavovém řádku se zobrazuje číslo aktuální stránky. Při posouvání pohledu na stránky se však nezobrazovalo správně – jistě jste si toho všimli, museli jste vytáhnout stránku trochu výš, abyste se ujistili, že jste na správné stránce. Nyní se číslo nové stránky zobrazuje daleko dříve.

Změn doznala i práce s tabulkami:

  • Podobně jako v Calcu je vložení nových sloupců či řádků závislé na výběru. Pokud jste třeba vybrali dva řádky a dáte příkaz vložit řádek, vloží se dva řádky a ne jeden.
  • Přidávat řádky a sloupce lze prostřednictvím kontextové nabídky.

Nástrojové panely Standardní, Formátování a Kresba doznaly menších změn – byla přidána některá tlačítka.

Writer nyní podporuje formáty Apple Pages.

Byl vylepšen export do formátu MediaWiki, import pro formát Keynote, MS WorksFreehand.

Porovnáváte mezi sebou dokumenty? Pokud ano, pak možná víte, co jsou to revision identifiers (RSIDs). Při úpravách textu se do souboru vloží unikátní identifikátor, který pak lze při porovnávání dvou dokumentů využít. Pokud vám to nevyhovuje, můžete si nyní nastavit, aby se do dokumentu toto číslo nezaznamenávalo. Provedete tak v okně Nástroje | Možnosti; přesné umístění najdete na přiloženém obrázku.

Zaznamenávání jednoznačného identifikátoru do souboru Zaznamenávání jednoznačného identifikátoru do souboru

Změny v Calcu

Změn v Calcu je podstatně více než ve Writeru:

  • Jednotlivé položky v kontingenčních tabulkách mohou být nyní opakovány – tím se zvýší přehlednost tabulky. Tato funkce je volitelná při poklepání na požadované pole.

Nová volitelná podoba kontingenční tabulky Nová volitelná podoba kontingenční tabulky (bug-attachments.documentfoundation.org)

  • Nyní si můžete určit, zda chcete v případě použití datových pruhů zobrazit gradient nebo plnou výplň a zda chcete zobrazit pouze pruh nebo i popisky (hodnoty).
  • U datových pruhů lze rovněž určovat i maximální a minimální délku pruhu. (Dostupné, pokud je přepínač Umístění svislé osy ve stavu Uprostřed nebo Žádné.)

Vylepšené okno pro datové pruhy Vylepšené okno pro datové pruhy

  • Doplněny tři sady ikon: 3 trojúhelníky, 3 hvězdy a 5 kostek.
  • Menší změny se objevily v okně Formát buněk, na záložce Čísla, v kategorii Vědecký:
    • Je možno zadávat exponent násobku 3 či jiné hodnoty ve formátu ##0.00E+00. Tento formát byl přidán do nabídky Formát v okně.
    • V této kategorii bylo pole Oddělovač tisíců přejmenováno na Inženýrská notace.
  • Vědecký formát využívá minimálně 2 (namísto 3) číslice v exponentu (příliš vysoká čísla se používají daleko méně v praxi).
  • Rovnice spojnice trendu má minimálně 1 číslici v exponentu (namísto 3).
  • Pro kladné exponenty není třeba ve formátu čísla psát značku +.
  • Byly provedeny změny v tabulce strukturovaných odkazů – týkají se hlavně kompatibility s formátem OOXML. Jelikož jsou poměrně specifické, pouze na ně odkazujeme.
  • Byly provedeny změny ve funkcích a přidány nové. Soupis změn naleznete zde.
  • Odkazy na vstupní sloupec či řádek lze nyní specifikovat jako A:A nebo 1:1 namísto  A1:A1048576 nebo A1:AMJ1. Tyto odkazy však budou uloženy pod starou notací kvůli interoperabilitě se staršími verzemi programů pracujících s ODF. Při opětovném čtení se zachovává původní notace odkazu.
  • Absolutní/relativní odkazování zůstává zachováno standardně, takže lze použít jak A:B, tak A:$B apod.
  • Calc podporuje soubory ve formátu Apple Numbers.
  • Byl vylepšen export a import pro podmíněné formátování ve formátu *.xslx.

Ostatní moduly

Na ostatní programové moduly balíku LibreOffice se podíváme příště.

Autor používá LibreOffice 5.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 7
 

Komentáře

user avatar Juraj
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
12. 08. 2015, 13:24:40
Bohužiaľ pri väčších obrázkoch je to stále veľmi pomalé :(
user avatar strepon
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
12. 08. 2015, 20:08:06
Několik poznámek k recenczi:
– Splashscreen mám nový i v Linuxu...
– Konečně recenze, jejíž autor pochopil, k čemu je nový seznam automatických oprav:))
– Oddělovač tisíců je pořád oddělovač tisíců, inženýrská notace znamená právě to, že ve vědeckém formátu bude exponent násobkem tří (aby odpovídal předponám SI).
– Díky za zmínění table structured references (strukturované odkazy v tabulkách), ty byly v ostatních recenzích úplně pominuty, a přitom mi připadají jako jedna z nejdůležitějších novinek. Poprvé jsou totiž podporovány (byť nedokonale a jen při importu) tabulky Excelu (tabulky ve významu "části listů") a spolu s odkazováním na celé řádky a sloupce je to zase pořádný posun v kompatibilitě dokumentů.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
12. 08. 2015, 20:45:49
Děkuju.
user avatar Tomáš Matýs
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
13. 08. 2015, 17:15:50
Jenom mě tak napadlo, jestli by redakce nemohla trochu aktualizovat popisem atd. stránky české libreoffice na wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/LibreOffice vzhledem k tomu jaké má bohaté zkušenosti.Děkuji.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
13. 08. 2015, 18:34:09
Je to dobrý nápad. Díky. Zapracujeme na tom. Kdo jiný by to měl udělat, než naše redakce, že? :-)
user avatar Vlachovský
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
13. 08. 2015, 20:36:36
Automatické opravy jsou sice hezké, ale nápověda je k ničemu. Zkusil jsem i elektronickou lupu, ale kde nic není, ani lupa nepomůže- obrázky jsou prezentovány příliš malým fontem. Je možné nějak to změnit? Proč je většina s dvojtečkami a něco málo bez nich? Proč tak obrovský seznam, když většina symbolů neexistuje- zobrazí se obdélníky?

Druhý problém je už letitý a asi s ním nikdo nechce hnout. Proč při funkci psaní html kódu není možná volba reprezentace obrázků odkazem a ne data blokem?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
13. 08. 2015, 21:31:54
Na některou vaši otázku možná najdete odpověď v textu.
user avatar strepon
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
14. 08. 2015, 00:14:52
Ad vkládání obrázků do HTML: bylo zavedeno kvůli tomu, aby šlo posílat HTML maily včetně obrázků jako jediný soubor. Určitě ale souhlasím, že by mělo být na výběr. Příslušný bug zde: https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=48887
user avatar Máté
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
13. 08. 2015, 21:15:04
U instalaci na XP (SP3), se instalace zastaví chybou - 1606 - Síťové umístění není k dispozici. Co s tím?
user avatar Máté
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
13. 08. 2015, 21:27:51
Omlouvám se, dotaz jsem zadal na špatné místo.
user avatar Franta
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
17. 08. 2015, 11:02:43
A uz tato verze umi nepouzivat rozdelovnik ve slove pri prechodu na novou stranku? Pripadne date mi radu ktery plugin by to zvladal? Dekuju
user avatar Martin V.
Odpovědět
LibreOffice 5 – automatické pevné mezery
25. 08. 2015, 22:52:35
Jde už ve Writeru LO 5 nastavit automatické pevné mezery za jednopísmennými předložkami?
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – automatické pevné mezery
26. 08. 2015, 05:48:43
Nie, stále je tam (tak isto ako v AOO) iba francúzština (vkladanie nezalomiteľných medzier pred niektoré interpunkčné znamienka). Riešenie je použiť rozšírenie JP Typografia.
user avatar rogalo
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
11. 10. 2015, 17:32:22
Dobrý den
Může mě někdo poradit jak mám vyfiltrovat buňky ve sloupci na základě barvy buňky.
V Excelu to šlo.
moc děkuji za radu
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
12. 10. 2015, 10:09:13
To je vyšší dívčí. Někteří naši čtenáři a pomocníci asi budou vědět, mě jen napadlo si z daného formátu buňky vytvořit styl a pak hledat jako styl buňky - Ctrl+h.

Jinak nevím. Asi na to bude existovat nějaká funkce (jako že jo), ale musel byste tam zadávat přesnou hodnotu barvy....
user avatar Tereza
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1)
22. 11. 2015, 18:34:08
Dobrý den,

je nějak možná nastavit kontrolu kontextu (zelené podtržení) v Liber Office 5? Prosím o odpověď na e-mail.

Děkuji. :)
user avatar neutr
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1) - dotaz 'kontext'
23. 11. 2015, 06:01:30
Terezo mám 2 až 3 věci k Vašemu příspěvku:
1. - Požadujete odpověď na email ale ten jste neuvedla. Takže to splnit nelze.
2. - Mám dojem, se dotazujete na něco, co s článkem pod kterým je tato debata vůbec nesouvisí.

Kontextová je nabídka akce v aktuálním umístění - "pod kurzorem" - (typ menu pod pravým tlačítkem).

Potom výraz "nastavit kontrolu kontextu (zelené podtržení)" smysl nemá. Domnívám se, že jste se "omylem ups-ala" a požadujete změnu barvy podtržení automatické kontroly pravopisu. To je červená vlnovka.

Chápu, že pro určité potřeby nemusí červená barva vyhovovat. Potíže mohou mít například lidé s poruchou vnímání barev. Jinou potřebou by bylo značení chybné větné skladby (nyní se kontroluje jen gramatika a ještě nedostatečně). Potom by mělo smysl odlišit barvou různé typy chyb.

Standardně barvu podtržení nelze nastavit, ale možná existuje rozšíření které to umí. V každém případě by to mělo jít makrem.

3. - Tohle by mělo jít spíš do fóra. Zde se dabatí o tom ce je (nebo není) nového v LO. Dotaz jak co udělat patří do fóra. Tam by také bylo více zřejmé k jakému programu (Calc, Writer,...) se dotaz vztahuje. Nedává mi smysl ani to Vaše "zelené podtržení". V podstatě nevím na co se dotazujete.
user avatar Kolemjdoucí
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1) - dotaz 'kontext'
23. 11. 2015, 09:34:00
S tím mailem nemáte pravdu. Pokud klepnete na její nick, objeví se t.wachtarczykova@seznam.cz.
S ostatním souhlas.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (1) - dotaz 'kontext'
23. 11. 2015, 09:50:32
Ano máte pravdu, Tereze se tímto omlouvám.
Nenapadlo mne kliknout na nick i když to vím. Ale já osobně email nevyplňuji a nejsem zdaleka sám. Psal jsem to ráno (při lampičce) a neviděl jsem barevný rozdíl. Ten je opravdu minimální. Vidím ho až nyní.
Ještě jednou se omlouvám.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz