LibreOffice 5 – změny v programových modulech (2)

LO5_1.png Druhá část změn v programových modulech, které přinesla pátá verze balíku LibreOffice, je věnována programům Impress, Draw a Math.  

Změny v Impressu

Změny v programu Impress jsou především podle hesla „méně je více“. Z okna aplikace tak zmizely ve výchozím nastavení některé nástrojové lišty, jejichž tlačítka jsou standardně k dispozici v postranním panelu. Získalo se tak místo (na výšku) v okně, cenné zvláště při širokoúhlém zobrazení na displejích s menším rozlišením (malé notebooky, netbooky apod.).

Okno programu Impress se zredukovaným počtem nástrojových lišt Okno programu Impress se zredukovaným počtem nástrojových lišt

Obdobné změny potkaly i kontextové nabídky. Ubyly v nich položky, ty méně používané jsou pryč. Tuto informaci jste mohli získat již v prvním článku o LibreOffice 5.

Další novinkou je nový způsob výběru barev. Ten byl výsledkem loňského Google Summer of Code, do LibreOffice se dostal už ve verzi 4.4, ale rozbalovací výběr barev v Impressu fungoval pořád původním způsobem. Nyní už je tomu jinak.

Rozbalovací výběr barev v Impressu Rozbalovací výběr barev v Impressu

Také další věc, která se v Impressu změnila, souvisí s GSoC 2014. Týká se pozadí textu, to si můžete nastavit přes tlačítko na nástrojové liště nebo v postranním panelu. Dialog je stejný (tedy ten nový, viz výše) jako v ostatních případech výběru barev.

Nastavení barvy pozadí textu v Impressu Nastavení barvy pozadí textu v Impressu

O ostatních změnách v programu se můžete dočíst v první části.

Změny v Draw

Dá se říci, že by skoro ani nebylo potřeba uvádět novinky programu Draw, protože jejich seznam v zásadě kopíruje ten pro Impress. Takže i tady jsou nyní „pročištěné“ kontextové nabídky a méně nástrojových lišt:

Okno programu Draw se zredukovaným počtem nástrojových lišt Okno programu Draw se zredukovaným počtem nástrojových lišt

Také výběr barev je nový a tedy jednotný v rámci celého LibreOffice:

Nový výběr barev v Draw Nový výběr barev v Draw

A konečně pozadí textu lze nastavit oběma způsoby jako v Impressu:

Nastavení barvy pozadí textu v Draw Nastavení barvy pozadí textu v Draw

Draw také nově umí importovat soubory programů ClarisDrawMacDraw. Využívá se k tomu knihovna libmwaw, vyvíjená v rámci projektu Document Liberation Project. Obě aplikace jsou velmi staré (program ClarisDraw pochází z roku 1993, jeho předchůdce MacDraw dokonce 1984) a již 18 let nejsou vyvíjeny. Podpora v LibreOffice je tedy velmi zajímavá pro ty, kdo mají z té „dávné minulosti“ nějaké soubory a chtěli by se dostat k jejich obsahu.

Změny v Math

Aplikace Math je poměrně jednoduchá a tak ani nepřekvapí, že tam nic nepřibylo. Naopak jedna věc ubyla – plovoucí panel Prvky (Elements), který byl již dávno nahrazen moderním dokovatelným panelem.

Okno programu Math (panel Prvky již není přítomen) Okno programu Math (panel Prvky již není přítomen)

Zhodnocení

Nedá se říct, že by nová verze znamenala nějakou významnou změnu ve funkční škále ani v uživatelském vnímání balíku. Většina novinek jsou spíš drobnosti, které poněkud usnadňují a urychlují práci (nebo i naopak, pokud je například někdo zvyklý na určitou podobu GUI a ta „vylepšená“ mu nesedí). Celkově lze LibreOffice 5.0 hodnotit jako kvalitní software, ještě o něco málo lepší než verze 4.4.

64bitová verze pro Windows má význam spíše psychologický (ve smyslu „LibreOffice už má (také) 64bitovou verzi a tedy nezaostává za konkurencí“), než aby něco přinesla po funkční stránce. Uživatelů zpracovávajících tak velké dokumenty, aby pro ně mělo 64 bitů význam, je zcela nevýznamné procento. Důležité je, že tato 64bitová verze běhá hladce, nepadá a aktuální drobná funkční omezení se většiny uživatelů netýkají.

(Jako ve škole) Průměr: 3.91 | Hodnotilo: 11
 

Komentáře

user avatar student
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (2)
19. 08. 2015, 11:30:09
A čo Base... tam nič nového?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (2)
19. 08. 2015, 12:56:29
Prakticky jen opravy chyb. Z "nechybových" změn je tam jen nová verze Access2Base (1.3.0) a přidání CommandBars/CommandBar/CommandBarControl pro možnost manipulovat s lištami.
user avatar Juraj
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (2)
20. 08. 2015, 00:52:37
Math je luxus :)
user avatar Petr Valach
Odpovědět
LibreOffice 5 – změny v programových modulech (2)
12. 09. 2015, 02:32:02
V Impressu ve verzích jak pro Linux, tak Windows je asi problém, protože se děsně dlouho načítají šablony. Stejná sada šablon je v 4.4.5 načtena ihned. Problém zřejmě nahlásím, pokud nenajdu řešení.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:LibreOffice 5 – změny v programových modulech (2)
12. 09. 2015, 12:56:56
Lepší je to rovnou nahlásit. Zjevně to vypadá na problém v balíku, takže to "řešení" by byl maximálně workaround.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz