OpenDocument na Androidu (3): OOReader

odf.png Třetí zkoumaná aplikace v pořadí je „čistokrevný prohlížeč“ (bez editačních funkcí) a podporuje práci s dokumenty OpenDocument i v některých dalších formátech.  

Opět trochu jinak

Prohlížeč OOReader se trochu podobá tomu z minulého dílu (prohlížeči Office Documents Viewer). Také totiž využívá převod původního dokumentu do jiného formátu, ale jde na to trochu jinak. Konverze se neprovádí místně, aplikace odešle data k převodu na server (odkud jsou podle tvůrců programu hned po konverzi smazána) a tam se zkonvertují k zobrazení.

Program OOReader po spuštění Program OOReader po spuštění

Funguje to ještě navíc tak, že přímo v prohlížeči si lze prohlédnout nejvýše 10 stránek (v praxi často ještě méně!), pro další je potřeba prohlížeč souborů PDF (do nichž se dokumenty konvertují). Převedeno je nejvýše 100 stránek, dokument smí mít maximálně 20 MB a nesmí být chráněný heslem.

Otevírání souborů

Soubory s dokumenty lze otevírat jak přímo z prohlížeče (v němž lze procházet místní adresářovou strukturou, ale také úložišti Google Drive a Dropbox), tak třeba z poštovních klientů, souborových průzkumníků i dalších aplikací – OOReader je nabízen jako jedna z možností pro jejich otevírání.

Otevření souboru z místního úložiště Otevření souboru z místního úložiště

Po otevření to chvilku trvá (hlavně pro větší dokumenty), než se soubor odešle ke konverzi, než tak proběhne a zkonvertovaná data zase přenesou zpět.

Zobrazení dokumentů

Zobrazení bohužel neoplývá příliš vysokou kvalitou, byť respektuje rozložení (layout) dokumentu. Sice při zobrazování textů funguje nějaký antialiasing, texty jsou ale i tak dost „kostrbaté“. Zobrazíte-li si běžné stránky na výšku, uvidíte je sice na většině přístrojů celé, čitelné ale bohužel nebudou (při běžné velikosti písma).

Textový dokument v zobrazení na výšku Textový dokument v zobrazení na výšku

Ležaté stránky se na přístroji (telefonu, tabletu) otočeném na šířku nemusejí zobrazit celé, pokud bude poměr stran displeje příliš velký. Nedonutíte to nijak, víc zmenšit už nejdou. Naopak zvětšovat si zobrazení lze (a samozřejmě se vracet se zvětšením zpět), a to jak klasicky prsty, tak pomocí tlačítek.

Textový dokument v zobrazení na šířku Textový dokument v zobrazení na šířku

Pro delší dokumenty vás program vyzve k otevření pomocí „PDF tlačítka“. Nejde stisknout přímo na místě této zprávy, musíte stisknout tlačítko nahoře na liště. Před otevřením dokumentu se nejdřív přes celý displej otevře reklama, která ostatně aplikaci doprovází téměř stále (je to adware). Následně si můžete prohlížet převedený dokument, a to ve výrazně vyšší kvalitě, než jakou poskytuje sám OOReader.

Zobrazení prezentace; dole je informace o otevření v prohlížeči PDF Zobrazení prezentace; dole je informace o otevření v prohlížeči PDF

Další funkce

Program nenabízí žádné editační funkce, lze však otevřený dokument smazat. Další dostupnou funkcí je stručná nápověda, tím ale veškeré možnosti končí. Nelze nic nastavovat, veškeré chování je napevno určeno tvůrci aplikace.

Nápověda k programu Nápověda k programu

Co se týká podporovaných formátů, kromě ODF (zde i včetně kreseb a vzorců, což nebývá obvyklé) lze otevírat také dokumenty ve formátech Microsoft Office (OOXML i staré binární formáty), staré formáty OpenOffice/StarOffice, ale i formát RTF.

Zhodnocení

Příznivě lze zhodnotit asi jen ovládání aplikace, které je jednoduché a prakticky se nelze splést, a také šíři podpory formátů, která zahrnuje i kresby (Draw) a vzorce (Math). Jinak už toho o aplikaci OOReader moc pozitivního říct nelze.

Pro zobrazení odesílá data na server (k čemuž potřebuje samozřejmě internetové připojení, což může stát peníze navíc či odčerpávat data z limitu, navíc i přes ujištění o mazání dat je tu stále riziko jejich zneužití), zobrazení přímo v prohlížeči je nekvalitní a omezené. Jen u delších dokumentů poskytne převod do PDF kvalitní výstup.

Obraz aplikace dokresluje všudypřítomná reklama. Celkově lze tedy říct, že program příliš dobrý dojem nedělá a aby byl užitečný (což by být mohl, předpoklady má), měli by na něm jeho tvůrci ještě výrazně zapracovat.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz