OpenDocument na Androidu (4): Docs Viewer

odf.png Je tady další mobilní aplikace pro systém Android, která nabízí prohlížení dokumentů ve formátu OpenDocument. Co tento program dokáže?  

Prohlížeč mnoha formátů

Aplikace Doc. Viewer slibuje prohlížení celé řady různých formátů – a to jako dokumentů (ODF, OOXML, binární formáty Microsoft Office), tak i některé další (PDF, SVG, Postscript…). Specifická je tím, že pro zobrazování využívá službu Dokumenty Google (Google Docs). Vyžaduje tedy internetové připojení a přenáší data, což je třeba mít na paměti na mobilním připojení (rychlost, cena/limit).

Co program umí

Po spuštění programu se zobrazí výběr souboru k otevření. Lze procházet adresáře, jak je obvyklé, a vybrat si mezi soubory ten, který chcete otevřít.

Výběr souboru k otevření Výběr souboru k otevření

Soubor se před zobrazením odešle na server Google k převodu a pak se v aplikaci zobrazí získaná data. Mezi zobrazenými stránkami lze listovat vodorovným přetahováním (po celých stránkách), což může někoho překvapit (běžnější je svislý posun). Další možností je rozbalit si nabídku aplikace a vybrat si přechod na stránku, poté zadat číslo stránky.

Zobrazení textového dokumentu Zobrazení textového dokumentu

Tato funkce se vzájemně přepíná s vyhledáváním v textu (toto je výchozí, přes nabídku lze přepínat na přechod na stránku a zase zpět na vyhledávání). Vyhledávání člověka pouze zavede na příslušnou stránku, text už si v ní ale musí najít sám – nic se nezvýrazní. Zřejmě je to daň za použitý způsob zobrazování, kdy aplikace nezná polohu textu na stránce.

Stránku si lze v jistých mezích zvětšovat a zmenšovat (prsty nebo poklepáním), podržením prstu se stránka zkopíruje do schránky. To je vše, žádné další funkce aplikace nenabízí. Není k dispozici ani žádná nápověda. Pokud zkusíte otevřít formát, který program nezná, zobrazí se následně chybová zpráva (žádná filtrace souborů podle typu se nekoná).

Výsledek pokusu o otevření nepodporovaného typu souboru Výsledek pokusu o otevření nepodporovaného typu souboru

Nepříjemné je, že u formátu OpenDocument lze otevřít jen textový dokument (ODT), kdežto jiné typy (tabulky, prezentace, kresby) nikoliv. Na stránce aplikace na Google Play je to sice uvedeno, ale i tak je to zajímavé, protože služba Dokumenty Google umí pracovat s tabulkami i prezentacemi  ODF, navíc obdobné dokumenty OOXML zobrazit lze. Na druhou stranu lze zobrazovat například dokumenty PDF.

Zobrazení dokumentu ve formátu PDF Zobrazení dokumentu ve formátu PDF

Zhodnocení

Trochu se zdá, jako kdyby každý další testovaný program uměl méně a vyžadoval více. I když v tomto případě jsou požadavky podobné jako u minulého programu OOReader, který na jednu stranu uměl více formátů ODF, současně měl ale určitá omezení a zobrazoval méně kvalitně.

Doc. Viewer zobrazuje podporované dokumenty kvalitně a je omezen jen velikostí dokumentu 10 MB. Podobně jako OOReader, také Doc. Viewer zobrazuje reklamní bannery. Dá se tedy říci, že jsou na tom obě aplikace podobně, i když bych se bránil označení „stejně dobře“.

Zkrátka Doc. Viewer rozhodně díru do světa nedělá, na druhou stranu může svou jednoduchostí někomu vyhovovat. Samozřejmě jen v případě, že si ohlídá, aby mu prohlížeč nechtěně neodčerpával data z limitu mobilního tarifu.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz