Odpovědět Impress pro pokročilé: export do PDF 22. 03. 2010, 03:25:13
Hezký článek. I když se autor vyhnul některým zajímavostem.
Záložka Obecné, sekce Obecné:
Tagované PDF znamená, že se dokument doplní xml značkováním, které umožňuje například přesnější export textu z PDF a další (v Acrobatu pak možnost přeuspořádat obsah stránky úpravou syntaxe xml); zvyšuje velikost souboru, ale pokud se předpokládá, že někdo bude text dále využívat, pak je vhodné tuto možnost použít;
export do formátu PDF/A-1a znamená, že dokument bude vydestilován do formátu PDF/A-1, který je ISO standardem přo přenos kancelářských dokumentů. Jedná se o archivační formát, který zaručuje, že bude kdykoliv v budoucnu zobrazitelný v jakémkoliv PDF prohlížeči. Při exportu do tohoto formátu OpenOffice patrně embeduje fonty. Pakliže ponecháte defaultní export do formátu PDF 1.4 a máte užity nějaké vlastní fonty, příjemce se možná bude divit, že mu některé znaky nejdou zobrazit, resp. došlo k substituci např. za Courier. S tímto formátem nemám moc zkušeností, ale podle toho, co jsem zaregistroval, je to konečná - výsledný soubor nelze už příliš upravovat; v praxi se však uplatňuje spíše formát 1.5, který, pokud vím, má menší problémy se zobrazováním českých znaků atd., je škoda, že OOo již celou řadu let se drží 1.4; nikdo nenutí vývojový tým, aby připravil podporu pro tiskařské formáty PDF, to je k ničemu, ani aby zakomponovali podporu pro formát 1.7, jeho výhody totiž uživatel v OOo nevyužije, ale přechod na formát alespoň Acrobatu 6 by byl vhodný;
dále je fakt škoda, že tu není trochu podrobněji popsána možnost exportu formuláře, resp. možnost výběru formátu v závislosti na typu dat ve formuláři;
určitě zajímavou možností je export do ODF a PDF zároveň; tato možnost je poskytována uživatelům s nainstalovaným pluginem Sun PDF Import;
nakonec zde chybí základní informace, totiž že nastavení v tomto okně je pak používáno dále při exportu do PDF jen za pomoci tlačítka... tedy zachovává se.
PetrV
Odpovědět Re:Impress pro pokročilé: export do PDF 22. 03. 2010, 03:28:37
Znovu jsem se podíval na článek a zjistil jsem, že i když je pěkně napsaný - proto jsem dal za jedna - je hrozně ožolený.
Takže fajn, napíšu podobný, třeba i lepší. Ovšem, jak je mým zvykem, v rámci něčeho jiného. Článek, na kterém začnu pracovat v pondělí, se bude zabývat tvorbou vizitky v Draw; takže se to tam hodí.
Daniel
Odpovědět Re:Re:Impress pro pokročilé: export do PDF 22. 03. 2010, 08:52:19
Tak na vizitky se těším
ikarlos
Odpovědět Impress pro pokročilé: export do PDF 22. 03. 2010, 14:05:53
Zrovna jsem chtěl položit dotaz na tvorbu pdf v OO - a ejhle, nový článek se exportem do pdf zabývá.
Ale obávám se, že můj dotaz bude spíše povzdechnutí. Týká se elektronického podpisu. S potěšením jsem zjistil, že OO umí podepisovat dokumenty elektronickým podpisem, pokud je tento již nainstalován do Mozilly. Jenže - podepíše pouze odt dokumenty; dokumenty exportované do .doc již podepsané nejsou. A co je ještě horší, OO nedokáže podepsat ani vyexportované pdf. Takže jakákoliv snaha o podepsanou komunikaci se světem mimo OO je marná.
Navíc OO nastavuje u exportovaných pdf "Document restriction: signing not allowed", takže pravděpodobně znemožňuje podepsání dokumentu některými dalšími aplikacemi.
Domnívám se, že pokud by měl OO proniknout do podnikové sféry, měl by podepisování dokumentů zvládat. Netušíte, zda v nějakých vývojových verzích je toto již řešeno?
Jestli chcete podepisovat, pak nepochybně jste firma a máte dostatek prostředků na pořízení Adobe Acrobatu, alespoň v základní verzi. Upozorňuji Vás, že dokumenty vygenerované OpenOffice.org podepisovat lze, ale nevím, jak je to u formátu PDF/A-1. Můžete využít nějakou free nebo sharewarovou aplikaci, třeba Foxit Reader. Pokud vím, umí i podpis, ale za určitý finanční obolus.
Ale ano, jistě, externí aplikaci lze pro podepisování exportovaných (a jakýchkoliv jiných) pdf použít, sám mám v OO instalován zásuvný modul JSignPdf, který funguje. Používám výhradně linux, takže nevím, co bych s Adobe Acrobatem dělal. Ten Foxit Reader je zřejmě i pro Linux, díky za tip. Ale o tom můj dotaz nebyl. Když budu chtít vydat peníze na Acrobata ( > $400 ), budu je mít i na Windows a MS Office.
Moje připomínka upozorňovala na to, že by tato funkčnost měla být přítomna přímo v OO, což by dle mého skromného názoru neměl být problém, knihovny v Javě pro to jsou a OO na Javě docela staví, ne?