Komentáře Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.

user avatar Martin
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
8. 05. 2011, 00:48:16
Pane Svobodo,

skvělá práce tento seriál! Děkuji. Je tu spousta věcí, ke kterým jsem se ještě nedostal a hodlám je prostudovat.
V úvodu této kapitoly jsem ale, myslím, narazil na nepřesnost: Otázka číslo 1 Jak se liší kombinované pole od seznamu?
Mohou fungovat podobně, tedy jako roletka, ale podstata rozdílu je jinde: pole seznam se použije tam, kde je číselník definitivní, třeba seznam tříd, který je předem daný a neměnný, a pole seznam se vytvoří nad touto tabulkou. I kombinované pole lze vytvořit nad stejnou tabulkou - číselníkem, ale právě podstatný rozdíl je v tom, že u kombinovaného pole ve formuláři můžeme vepsat i jinou hodnotu, než obsahuje ten číselník. To ale není možné u pole se seznamem, tam je možné vepsat pouze hodnoty z toho číselníku.
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
9. 05. 2011, 14:39:21
Pokud byste chtěl pana Svobodu podpořit a poděkovat mu, existuje možnost poslat finanční dar. Tento portál provozuje obecně prospěšná společnost Liberix, která disponuje omezenými finančními prostředky. Každá podpora je vřele vítána a děkujeme za ni. Pokud bude příchozí platba označena jménem autora, předáme ji. Pokud nebude, podpoříme třeba pana Pastierika - vyrábí pro OpenOffice.org doplňky. Jeho činnost podporujeme již mnoho měsíců, výsledky jsou zde ke stažení.

http://liberix.cz/podporte-nas/

Děkujeme dárcům i autorům.

Vlastimil Ott,
redakce OpenOffice.cz
Liberix, o.p.s.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
8. 01. 2016, 14:36:58
Martine to co píšete je pravda. Také jsem se pokoušel (a nejen já) aby pan Svoboda pokračoval. Ale v té době byly zřejmě opravdové potíže s penězmi. Pan Ott to ví nejlépe. Byl v té době šéfredaktorem a zná pozadí a možná i všechny důvody proč to skončilo. To je také asi nepřímo důvod proč Vám na tento příspěvek odpověděl "podivným" způsobem.

Nicméně já jsem se snažil pana Svobodu vystopovat ve škole kde měl učit. Myslím že to byl nějaký gympl, ale už nevím kde. Tam se ale stopa ztratila a měl jsem dojem, že se přestěhoval (začal působit) v Brně. Z tohoto důvodu si myslím, že k předšasnému ukončení možná došlo na základě existenčních změn u pana Svobody. Takže nejspíě zapůsobilo vše dohromady.

Jinak s tím seznamem a Kombem je to trošku zapeklitější. Kdysi jsem ten problém popisoval ve fóru. Rozdílonost lze najít v obecné podobě například na Wiki. (jde ale o obecné ovládací prvky). Skutečně Combobox je odvozen z funkční kombinace seznamu (ListBox) a textového inputu. Ovšem tyto prvky může klasifikovat jako ActiveX. Tedy původ ve Windows. Ovšem AOO a LO jsou původem z Linuxu, takže tyto prvky jsou nějak portované pomocí UNO, nebo Java (nevím jak to dělají opravdu).

Jde vlastně jen o import/export s jinými formáty. Takže Linux může mít a má vlastní grafické zpracování a obsluhu. Takže Prvky v AOO (LO) neumí totéž co ty v HTML (XML ap). Jde sice o malé odchylky, ale jsou takové, nebo alespoň v určitých verzích byly. To platí právě o starších verzích. Takže pro pana Svobodu mesela být vodítkem nápověda tehdy aktuální verze. Tam hledejte původ té Vámi připomenuté nepřesnosti.

Jinak já se osobně zrovna zabývám databázemi a to k čemu se dopracovávám mne irituje. je potřeba znát plno triků - jako například používat navigátor, protože jinak to co potřebujete nesetrojíte. Sestrojit vazbu M:N vyžaduje trik který jsem sice jednou našel, ale podruhé jsem to musel dohledat znovu. Vazby 1:n nefungují jak mají a donutit databázi aby neco udělala je fakt kumšt. Přesto mám databáze všechn měst ulic a popisných čísel - a umím z toho těžit vzdálenosti (geotracing ap.). Souřadnice automaticky tahám makry z Google a cesty ze Seznamu. Je to (bude to) přepracovaná databáze z XML souboru která poskytuje MVCR ke stažení (služby - názvy ulic). Má to ale 51 MB ve formýtu XML a vyčůraně tam není schema, pžestože to popisují jako soubor XML se schematem. Obyčejný smrterlník to ani neotevře. To se musí dělat parserem, který je bez schematu nahraný. (Ale je toho více co se mi nelíbí na přístupnosti informací_()

Myslím že toho umín hodně, ale ne dost na to, abych udělal manuál k databázím v AOO, LO. Právě proto před panem Svobodou smekám. Já se pouštím do různých šíleností, ale tohodle bych asi nedal.
user avatar Ludmila
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
7. 07. 2011, 21:42:07
Pane Svobodo, moc děkuji za celý ten cyklus i hodně zajímavé odkazy. Líbí se mi i didaktická stránka a jsem velmi ráda, že reagujete na požadavky k maturitní zkoušce. Dodal jste mi odvahu, že i cestou svobodného software je možné žáky k nové maturitě z informatiky přivést :-).
user avatar Josef Svoboda
Odpovědět
Re:Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
10. 07. 2011, 20:11:13
Děkuji za Váš vzkaz. Pokud jste seriál použila ve výuce, byl bych rád, kdybyste mi napsala nějaký postřeh nebo nápad na vylepšení (seriál bude končit, chystám se pro konečnou verzi provést ještě nějaké úpravy a to by mi pomohlo). Buď do této diskuse nebo na můj mail.
Možná by kantorům i balíku OpenOffice mohlo pomoci, kdyby redakce portálu zřídila nějakou rubriku právě pro nás, kde by se daly publikovat přímo materiály pro výuku programů balíku, popř. články portálu, které by někdo vybral a uspořádal jako volné seriály, dál rady a postřehy k nim apod. Co myslíte?
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Re:Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
12. 07. 2011, 08:53:41
Během prázdnin portál vylepšíme, takže budeme rádi, když do fóra napíšete návrhy:

http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=1708

Jinak je k dispozici wiki, můžeme vám zřídit blog a vaše materiály rádi uveřejníme také na www.linuxveskole.cz. Prosím tedy o konkrétní námět.

Děkujeme
user avatar Ludmila Chladkova
Odpovědět
Re:Re:Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
21. 07. 2011, 19:59:24
Napad s portalem pro kantory se mi moc libi. Base bych chtela zacit ucit nekdy na podzim, odhadem rijen ci listopad, rada se pak o zkusenosti podelim (stredni odborna skola netechnickeho zamereni).
user avatar MŠi
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
20. 09. 2011, 15:29:38
K případnému pokračování doporučuji uvážit ještě otázku následující údržby existující databáze. Zejména pokud je potřeba měnit strukturu způsobem, kterému se Base z nějakých důvodů brání (hlídá integritu vazeb, existující data a neobejte to wizardovsky). Nějaké nejzákladnější případy.

U malých kancelářských aplikací (myslím výslednou databázovou aplikaci vybudovanou v Base) ani nejde očekávat definitivní ideální analýzu a neměnnost podmínek.

Za dosavadní obsah děkuji. Minimálně je to pěkný startup a nápověda, co dále hledat v dokumentaci pro získání potřebné rutiny.
user avatar Nezapamatovatelnejmeno
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
16. 12. 2011, 20:21:42
Děkuji za výborný seriál. Poslední díl je už staršího data, přitom bylo přislíbeno pokračování. Bude?
user avatar Eva Zatloukalová
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
16. 04. 2012, 21:32:40
Vypadá to, že dokončení seriálu už nebude. Škoda. Nebo se mýlím?
Krásný den.
e.
user avatar Pavel Mráček
Odpovědět
Combo box
13. 04. 2014, 20:46:56
Dobrý den ,
jsem začátečník v linuxu .Upravil jsem makro dle popisu a na řádku programu oDataForm = oEventObject.Source.Model.Parent ' rodičem komb. pole je formulář se mi makro zastaví.Hlásí mi chybu "BASIC - chyba při běhu. Argument není volitelný" .
Můžete mi poradit.
Děkuji
user avatar Tomáš
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
8. 01. 2016, 12:40:41
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, zda tento seriál někde dále pokračuje, nebo takto skončil?
Děkuji za odpověď
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
8. 01. 2016, 15:04:45
Dobrý den, seriál bohužel před 5 lety takto skončil. Zkusím se s panem Svobodou dohodnout, že by v něm pokračoval, resp. na něj navázal (protože úplně plynule pokračovat už těžko půjde, za ty roky se leccos změnilo).
user avatar Karel Šulc
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
3. 02. 2020, 14:27:48
Co je to databáze? A nemáte nějaký návod?
user avatar Roj
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
29. 10. 2020, 18:55:00
Strašná škoda, že seriál nepokračuje. I po deseti letech mi hodně pomohl.
user avatar Mr. White
Odpovědět
Práce s databází Base z OpenOffice.org (11) – Formuláře: pokračování III.
27. 05. 2021, 10:31:56
Dobrý den, byl bych strašně rád, kdyby seriál pokračoval nebo kdyby jste začal dělat nějaké přednášky na toto téma. Strašně moc by mi to pomohlo a myslím si, že nejsem sám. Děkuji
 
 
woo jaw demo hz