Komentáře Videonávody pro LibreOffice

user avatar fela
Odpovědět
Videonávody pro LibreOffice
27. 05. 2017, 08:33:21
100% súhlas. Pamätám si, keď som sa doma učil QPro z dvoch príručiek. Toto tu je omnoho efektívnejšie.
user avatar Vladimír
Odpovědět
LibreOffice
4. 06. 2017, 09:43:17
Hledám výukovou učebnici v češtine v elektronické formě rpo Libre office calc.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:LibreOffice
4. 06. 2017, 14:49:18
Pokud vím tak nic takového v češtině neexistuje. Jediný kdo dělal nějaký manuál je Vlastimil Ott ale týkalo se to myslím Writeru.

Takové manuály mají nevýhodu. Nežli je autor dopíše vyjde nová verze. Takže pokud by autor popsal verzi 4.0.0 tak dnes máme 5.3.3 a lidé by manuál zřejmě nechtěli kvůli zastarání.

Kolem Calcu se vyskytují dvě samostatné problematiky. Je to zejména systém vzorců. Tedy co se jak používá. To bývá popsané v nápovědě a většina vzorců tam bývá popsána. někdy se stávalo že nové vzorce popis neměly ale to je dáno tím že tým který překládá nestíhá.

Ten druhý okruh jsou vlastní specifická řešení různých úloh. Jedná se tedy o šablony dokumentů. A zde je velká díra. Uživatel by si měl uvědomit že Calc může načítat také dokumenty Excelu. A nejen Excelu. Takže lze použít šablony vytvořené v jiných tabulkových procesorech.

Znalost vzorců je určitý základ, ale většina aplikací potřebuje více vzorců. Navíc hraje úlohu také grafické provedení.

Vlastní funkcionalita Calcu je také popsána v nápovědě. Takže celkem dobře se lze orientovat podle nápovědy. Navíc se calc příliš neodlišuje od jiných tabulkových procesorů. Takže pokud máte povědomost například o Excelu tak stejnou funkcionalitu snadno dohledáte i v Calcu. Je tam ale pod jinak pojmenovanými nabídkami.

Vzorce mají stejný základ také v různých tabulkových procesorech takže vzorce z Excelu většinou fungují i v Calcu. Bývají sice uvedeny pod národními názvy ale základem je anglický název a tak Calce nemá problémy přestože nezná počeštěné výrazy.

Osobně si myslím že obecnou koncepci tabulkového procesoru není potřebné příliš popisovat. Existují standardy kterých se moderní tabulkové procesory drží. Jde spíš o orientaci v nabídkách. Ta se ale dost mění a často lidé hledají nabídky která znali - a nově jsou jinde. To také nemá z hlediska validního popisu dlouhodobou platnost.

V podstatě existuje jedna funkcionalita uživatele která je na rozhraní uživatelských a programátorských znalostí. Navíc ne všechny tabulkové procesory mají něco podobného. Jedná se o nahrávání maker.

Toto bohu žel popsané nikde není. Neměl bych snad ani popisovat že už jsem některé zásady a triky popsat chtěl ale nedokopal se k tomu abych stvořil něco čtivého na toto téma. Jde jen o pár věcí - jak a kam nahrávat, jak propojovat. Vlastní úprava už je spíš programování. Proto je to dobrý způsob jak se naučit programovat.

Přes to vidím nedostatek v těch šablonách. Některé starší můžete na portále najít a většinou fungují i když možná grafická podoba už nevyhovuje. Naposledy tady byly prezentovány kalendáře - opravdu zdařilé. Když vezmete několik různých šablon a prozkoumáte je dostanete víc znalostí nežli ze studia manuálů.

Podobný problém popisů a manuálů je také pro Impress, Draw a Math. Takže nejlépe je naučit se podle šablon řešit různé úkoly. Dohledat jak co dělá kde je to v nabídkách.

Nejobtížnější je porozumět tomu co vše se dá dělat se vzorci. Nápovědu ke vzorcům budete požívat stále. I když vzorec píšu z paměti tak při nějaké chybě otevírám nápovědu co jsem udělal špatně. Vzorců je tak asi kolem tisíce a například zvolit statistické vzorce a něco řešit by vyžadovalo průpravu několika semestrů.

Takže pak jde o to jestli to nepotřebujete pro výuku ve škole. Tam by to asi chtělo najít stáhnout a přeložit nějaká manuál z cizího jazyka - teké jich nebude moc a budou "zastaralé".
 
 
woo jaw demo hz