Jak v Calcu přidat sloupce, nebo řádky pomocí vzorců,

Přidávání řádků, nebo sloupců do existujícího souboru je snadné, pokud jich není moc. Horší je to, když má soubor tisíce řádků, mnoho sloupců a je nutné udržet původní pořadí záznamů.  

V praxi se můžeme setkat s podobnou problematikou zejména u souborů, které mají pro 1 index více řádků. Taková data jsou poměrně nekonzistentní, ale setkáme se s nimi například na různých výpisech - sestavy výstupů z databází. Podobným případem je zkopírování skenované předlohy, nebo kopírování z www stránek. Typickým případem je taková datová struktura, kterou je nutno zachovat podle původního pořadí a to není konzistentní podle lexikálního třídění. Také si umíme představit soubor hustě uspořádaných řádků s názvem sboží, kterou potřebujeme položit na www tak, aby do vložených řádků bylo možno zadat údaj s cenou, odkaz na sklad, obrázek a podobně.


Postup je docela jednoduchý. Pomocným sloupcem přiřadíme každému zápisu v řádku unikátní číslo. To proto, aby zůstala možnost vrátit se k původnímu uspořádání. Pomocí druhého pomocného sloupce vytvoříme novou "proloženou" strukturu. Když seřadíme podle této struktury, objeví se prázdné řádky proloženě mezi původní (hustě uspořádané).

Toto lze udělat stejně tak pro řádky jako pro sloupce. Struktura vkládaných řádků/sloupců může být pravidelná, nebo nepravidelná.


Aby bylo zájemci zřejmé o čem mluvím, vytvořil jsem sešit s příklady na jednotlivá proložení. Sešit obsahuje makra s podobou tutoriálu. Z nich je zřejmé jak docílit požadovaného efektu.

Ale nejen to, na konci makra má zájemce možnost vstoupit přímo do Basicu, který je uvnitř komentován. Je to samozřejmě pro začátečníky, kteří mají zájem snadno se naučit s makry.

 

Pod odkazem dole je uvedený sešit "Odřádkování" (Prokládáme řádky a sloupce)

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz