Jak vložit speciální znaky ve Writeru a propojení buněk v Calcu

newsletter.png Vkládat speciální znaky do dokumentu můžete více různými způsoby. Vyberte si ten, který vám vyhovuje nejvíce. V Calcu můžete propojit dvě buňky. Naučte se to také. Newsletter, který vyšel 4.12.2012, vám poradí.  

Dobrý den,

milí uživatelé LibreOffice a Apache OpenOffice,

začínáte číst newsletter pro uživatele webu OpenOffice.cz. Snažíme se vám poskytovat rady, tipy k lepší práci a rychlé zlepšováky. Budeme rádi, když nám napíšete, co si o naší práci myslíte.
Zasílání tohoto e-mailu si můžete upravit ve svém nastavení.

Jak vložit speciální znaky do textu

Potřebujete psát odborný text s množstvím různých znaků, které se na klávesnici nevyskytují? Namátkou se vybavuje ¼, ø, ©, ß, ð, ∞, ‰, № atd. Existují dva způsoby, jak tyto znaky do textu napsat. První je v menu Nástroje | Nastavení automatických oprav, karta Nahradit. Tam si najdete ten, které potřebujete, ve sloupci Za a ve sloupci Nahradit se dozvíte, které znaky použijete, abyste kýžený znak v textu měli. Např. znak © napíšete v textu jako (c) a následně použijete mezerník. Můžete, samozřejmě, přidávat i další znaky, které potřebujete a používáte nejčastěji.

Druhý způsob tkví v otevření menu Vložit | Speciální symbol. Otevře se okno, ve kterém si vyberete písmo a pak kliknete na znak, který potřebujete. Ten se vloží na pozici kurzoru. Existuje více různých písem, které jsou navržené pro vkládání speciálních, nestandardních symbolů, např. Webdings, Wingdings, Symbol, Dingbats atd. Ale ne všechny fonty se vyskytují ve všech  operačních systémech. Fonty si můžete doinstalovat stáhnutím z webu v případě Windows nebo prostým nainstalováním z repozitáře své linuxové distribuce.

Speciální znaky

Jak propojit dvě buňky v rámci jednoho souboru

Potřebujete, aby se změna v jedné buňce (v rámci jednoho souboru) projevila ihned i v druhé, propojené. Obě mohou být na různých listech Calcu. Uděláte to jednoduše: ve druhé buňce (např. List 2, A2) zadáte = a pak levým tlačítkem myši kliknete na zdrojovou buňku, třeba i na jiném listu stejného souboru (např List 1, A1). Následně potvrdíte kliknutím na Enter (nebo na zelenou fajfku vedle pole s funkcemi). Buňky jsou od té chvíle propojené a cokoli změníte v první buňce (List 1, A1), bude změněno i v té druhé (List 2, A2).

Zdraví vás redakce@openoffice_cz

P.S.: Chcete-li originální a netradiční dárek pro své blízké, pořiďte jim dárek z našeho e-shopu, např. tričko s nápisem LibreOffice. Díky vašemu nákupu získáme peníze pro autory článků.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar j-pastierik
Odpovědět
Jak vložit speciální znaky ve Writeru a propojení buněk v Calcu
19. 12. 2012, 06:37:08
Tretí spôsob - rozšírenie "Vkladanie špeciálnych znakov" http://www.openoffice.cz/stahnout/doplnky/vkladanie-specialnych-znakov
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Jak vložit speciální znaky ve Writeru a propojení buněk v Calcu
19. 12. 2012, 17:36:01
Přesně tak, to je třetí možnost, pane Pastieriku.
---
Irena Šafářová
redakce portálu
user avatar zvedavec
Odpovědět
Jak vložit speciální znaky ve Writeru a propojení buněk v Calcu
19. 12. 2012, 12:17:21
Nedavno jsem narazil na problem napsat "zaokrouhleno" pomoci "rovna se s teckou". Na foru jsem nasel, ze je nutne pouzit napriklad font DeJavu a u vlozit symbol pouzit podmnozinu matematicke operatory.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Jak vložit speciální znaky ve Writeru a propojení buněk v Calcu
20. 12. 2012, 06:49:57
Je to vo viacerých fontoch, napr. aj v FreeSerif, FreeSans, FreeMono...

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 
 
 
woo jaw demo hz