OpenOffice.org 3 v novém – již nepotřebujete MS Office

komercni.png 13. října 2008, Praha. Nová a dlouho očekávaná verze svobodného kancelářského balíku OpenOffice.org 3 byla dnešním dnem představena široké veřejnosti. Na vývoji se tentokrát vedle samotné komunity podílely společnosti Sun Microsystems, IBM, Novell či Google. Všichni tito významní hráči na poli IT tak podporují myšlenku svobodného kancelářského balíku a přístupu k informacím.  

OpenOffice.org 3 je plnohodnotným konkurentem pro kancelářský balík MS Office, na rozdíl od něho je ale ke stažení zcela zdarma pro soukromé i komerční využití, je k dispozici pro téměř stovku světových jazyků a všechny používáné operační systémy.

„Kancelářský balík není software, za který by se mělo platit, je to stejné jako s internetovým prohlížečem," říká Filip Molčan, předseda OSS Alliance, která podporuje v České republice open-source software.

Podle dostupných statistik si minulou verzi kancelářského balíku jen u nás stáhl každý druhý Čech s přístupem k internetu, zájem o novou verzi se předpokládá ještě masivnější. Celosvětově balík používá přes 100 milionů lidí. „Nová verze přiláká ještě více uživatelů, hlavně ji chceme prosazovat ve státní správě, školách a firmách," říká Filip Molčan.

Novinky v OpenOffice.org 3

Podpora pro MacOS X a Windows Vista

OpenOffice.org je v nové verzi dostupný také v nativní verzi pro operační systém MacOS X. Uživatelé maců tak mohou plně využívat všech výhod nativní aplikace. Vylepšena byla také podpora pro Windows Vista.

Vylepšené uživatelské rozhraní

Nové ikony nebo celé startovací centrum, které vám umožní se po spuštění OpenOffice.org okamžitě rozhodnout s jakou komponentou balíku budete pracovat jsou jen zlomkem novinek v uživatelském rozhraní.

Podpora formátu MS Office 2007 (Open XML)

OpenOffice.org byl vždy skvělým nástrojem pro komunikaci s lidmi využívajícími jiné kancelářské balíky. Mimo podpory binárních formátů .DOC, .XLS či .PPT nyní OpenOffice.org umožňuje otevírat dokumenty vytvořené v MS Office 2007 nebo MS Office 2008 pro Mac.

Funkce Řešitel konečně tady

OpenOffice.org 3 konečně obsahují v Excelu tolik oblíbenou funkci Řešitele.

Tabulkový procesor s novými funkcemi

Calc získal lepší podporu pro tvorbu grafů a vaše tabulky nyní mohou mít až 1024 sloupců, což výrazně rozšiřuje možnosti při tvorbě větších tabulek. Přidána byla také podpora pro sdílení dokumentů mezi několika uživateli.

Novinky v textovém editoru

Writer získal zcela přepracovanou podporu pro komentáře a sledování změn v dokumentu. Při psaní dokumentů můžete zobrazit na jedné obrazovce několik stránek nebo během vteřiny změnit jazyk pro daný odstavec.

Upravujte již existující PDF dokumenty

OpenOffice.org již řadu let plně podporuje formát PDF, do kterého umožňuje snadno ukládat dokumenty.  V nové verzi můžete PDF dokumenty do aplikace naimportovat a dále upravovat. Tato funkcionalita je dostupná prostřednictvím rozšíření, které je zdarma ke stažení.

Vylepšená podpora VBA

Znovu byla vylepšena podpora maker v dokumentech MS Office. OpenOffice.org 3 tak nyní nabízí lepší podporu VBA skriptů než MS Office 2008 pro Mac přímo od Microsoftu.

Vytvářejte profesionální reporty

Společnost Sun Microsystems představila pro kancelářský balík rozšíření Sun Report Builder, které vám umožní z libovolných dat vytvářet profesionální reporty.

Publikujte z OpenOffice.org rovnou do Wiki či na váš blog

Chcete vytvářet ohromující stránky v systému MediaWiki a neznáte složitou syntaxi? Vytvářejte dokumenty přímo v OpenOffice.org a uložte je rovnou jako wiki dokumenty.

Podpora rozšíření

Funcionalitu celého balíku můžete dále rozšiřovat pomocí tzv. rozšíření, která jsou většinou zdarma dostupná na webových stránkách projektu. Hranice OpenOffice.org tak nikdy nekončí.

Podpora ODF 1.2

OpenOffice.org již dlouhou dobu využívá standardizovaného ISO formátu pro ukládání dat. Nyní přichází s plnou podporou formátu ODF 1.2, který přináší například podporu pro vzorce a model celého formátu je v souladu se standardy W3C RDF a OWL. Formát ODF je v současné době využíván řadou států a velké množství výrobců jej integruje do svých řešení.

Dostupnost

Nová verze oblíbeného kancelářského balíku je zdarma ke stažení na internetových stránkách projektu - http://www.openoffice.org. Uživatelé mohou nově také zakoupit OpenOffice.org 3 na DVD za 299 Kč, čímž podpoří samotný projekt. Více informací o kancelářském balíku naleznete na internetových stránkách http://www.openoffice3.cz. V ČR můžete také navštívit nový portál openoffice.cz nebo 602office.cz.

V případě potřeby nás kontaktujte:

Filip Molčan
filip.molcan@oss_cz

Martin Chlouba
martin.chlouba@oss_cz
Tel. +420 777 932 247

O Společnosti pro výzkum a podporu Open Source (OSS Alliance)

Cílem občanského sdružení je pomáhat při přechodu na svobodný software, tedy počítačové programy s veřejně přístupným zdrojovým kódem. Jeho využívání podporujeme při činnosti státní správy, samosprávy i soukromého sektoru. Spolupracujeme s českou i světovou open source komunitou. OSS Alliance má záštitu Jaderné fakulty ČVUT, Českého helsinského výrobu a Ministerstva vnitra České republiky.

redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz