Jak nastavíte nadpisy na začátku stránky a tisk dlouhých tabulek

newsletter.png Nevíte, jak nastavit v OpenOffice.org/LibreOffice, aby vám každá kapitola začínala na nové stránce a vy jste nemuseli pokaždé vše složitě nastavovat? Nebo máte problém s dlouhou tabulkou, která se nevejde na jeden list papíru? Tyto dva tipy najdete v newsletteru z 11. 9. 2012.  

Dobrý den,

tentokrát pro vás máme dva praktické tipy, které vám jistojistě pomohou. Týkají se Writeru a Calcu.

Toto je newsletter pro uživatele webu OpenOffice.cz, pokud se vám nelíbí, můžete si ho odhlásit ve svém nastavení.

Jak vytisknout v Calcu dlouhou tabulku na celou šířku papíru?

Určitě to znáte, hlavně u dlouhých tabulek, které se tisknou několik stran v režimu na šířku (landscape). Jakási síla jim brání využít celou šířku stránky, z tiskárny lezou papíry, které mají několikacentimetrové okraje, ale písmo v tabulkách je nicotné a nečitelné. Jak tabulky roztáhnout?

Zmíněnou sílu zkrotíte ve Formát | Stránka, karta List, přepínač Měřítko, zde vyberte hodnotu Přizpůsobit rozsah tisku výšce/šířce. A je to - při příštím tisku se tabulky zvětší na šířku (výšku) papíru.

news-calc.jpg

Číslo stránky znamená, že běžící číslování se nezmění. Nyní stiskněte OK.

Jak nastavit nadpis kapitoly, aby začínal vždy na nové stránce?

Otevřete si okno Styly a formátování (klávesa F11) a klepněte pravým tlačítkem na styl nadpisu, který má uvozovat kapitolu a vyberte Upravit... V okně vlastností vyberte kartu Tok textu a v sekci Zalomení zatrhněte přepínač Vložit. Poté vyberte v seznamu Typ položku Stránka a jako Umístění vyberte Vlevo (myšleno na začátek před text nadpisu; vpravo je pak konec).

Nastavte také styl nově vložené stránky – aktivujte přepínač Se stylem stránky a v seznamu pak zvolte zamýšlený styl stránky, např. Výchozí. Číslo stránky znamená, že běžící číslování se nezmění. Nyní stiskněte OK.

news-nadpis.jpg

(Jako ve škole) Průměr: 2.33 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz